українська російська англійська
Затверджено план реалізації нацпроекту "Нове життя - нова якість охорони материнства та дитинства"
22.11.2012 | 17:26
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Уряд затвердив план заходів з реалізації у 2012 році національного проекту «Нове життя» - нова якість охорони материнства та дитинства». Відповідне розпорядження № 920-р прийнято 14 листопада 2012 року. Цей нормативно-правовий акт розроблено Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України на виконання підпункту 209.1. пункту 209 Національного плану дій на 2012 рік щодо впровадження Програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», затвердженого Указом Президента України від 12.03.2012 р. № 187.

Одним із національних пріоритетів, визначених на засіданні Комітету з економічних реформ у 2010 році під головуванням Президента України, стала охорона здоров’я матері та дитини,  у рамках якого створено проект «Нове життя — нова якість охорони материнства і дитинства». Отже, охорона материнства і дитинства, турбота про майбутнє покоління віднесені до розряду національних пріоритетів, таких як енергетична безпека та інші системи незалежності держави. Цей проект спрямований на реалізацію цілей розвитку тисячоліття ООН, таких як зниження за період з 1990 по 2015 р. на смертності дітей віком до 5 років, на ¾ — материнської смертності, а також забезпечення до 2015 р. широкого доступу до отримання допомоги у сфері репродуктивного здоров’я.

Національний проект «Нове життя» передбачає не лише відкриття 27 регіональних перинатальних центрів ІІІ рівня, а й  створення цілісної  системи перинатальної допомоги нового рівня.

Наразі такі центри вже працюють у Кіровоградській, Донецькій, Харківській, Дніпропетровській,  Житомирській областях та в м. Києві, до кінця нинішнього року планується профінансувати ще 9.

За 9 місяцівз моменту відкриття першого перинатального центру, вже отримано перші результати та досягнення, а саме з моменту відкриття робота центрів базується на принципах доказової медицини, в центрах активно впроваджуються сучасні перинатальні технології:

- з практики пологової допомоги виключені рутинні технології та маніпуляції, які принижують гідність вагітної або не є обов'язковими;

 - відпрацьовані всі основні моменти щодо дотримання умов збереження «теплового ланцюга»;

- вибір вільної позиції під час пологів;

- впроваджена  система інфекційного контролю;

- максимальна кількість процедур новонародженому та матері виконуються в палаті;

 -після нормальних пологів 88% жінок виписуються на 3 добу, це привело до зменшення показника середнього перебування жінок на післяпологових ліжках.

    - зменшилася кількість оперативних втручань під час пологів,  оперативних розроджень шляхом кесарського розтину. 

     - сумісне перебування матерів та дітей є в 100%. Під час перебування дитини в палаті інтенсивної терапії мати бере активну участь у догляді за немовлям, годує його грудьми або зцідженим молоком;

    - в 99 % випадків діти знаходяться виключно на грудному вигодовуванні, а 97% новонароджених вперше прикладаються до грудей безпосередньо в пологовій кімнаті;

    - у разі народження недоношеної дитини вона виходжується самостійно за методом «кенгуру».

Весь комплекс заходів із впровадження нових перинатальних технологій дозволив суттєво вплинути на основний результат роботи перинатальних центрів - збільшення кількості нормальних пологів та зменшення захворюваності новонароджених.

 Окремим пунктом плану заходів із реалізації у 2012 році національного проекту «Нове життя» – є проведення підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників, що беруть участь в організації та наданні перинатальної допомоги в регіоні, з урахуванням міжнародного досвіду.

25 червня 2012 року між Міністерством охорони здоров’я України, Міністерством охорони здоров’я Німеччини та Державним агентством з інвестицій та управління національними проектами України було підписано тристоронній Меморандум про партнерство в сфері навчання медичних працівників перинатальних центрів, що вже відкрились, та плануються до відкриття.

Згідно з підготовленою та затвердженою програмою діяльності українсько-німецького проекту в межах впровадження нацпроекту «Нове життя» заплановано проведення низки навчальних семінарів для акушерів-гінекологів, неонатологів, спеціалістів пренатальної діагностики, анестезіологів та головних лікарів. Викладачами на цих навчальних семінарах будуть провідні німецькі фахівці з відомих університетських клінік м. Франкфурт-на-Майні та м. Бонн.

Першим таким учбовим заходом був навчальний семінар в м. Дніпропетровську на базі щойно відкритого в липні регіонального перинатального центру. Під час цього семінару учасники мали задоволення познайомитись з професором Франком Льовеном (акушер-гінеколог) та професором Рольфом Шльоссером (неонатолог), які змогли продемонструвати нам не тільки високий рівень знань, а також і прийнятий в їх клініці командний підхід до вирішення проблем, які виникають у сфері здоров’я матерів і дітей. Семінар був побудований таким чином, щоби українські фахівці змогли не тільки слухати презентації, а й брати активну участь в їх обговоренні; задавати  ті питання, які є найбільш проблемними та болючими, а також просто цікавитись:  «а як там у вас...». Професори Франк Льовен та Рольф Шльоссер високо оцінили рівень знань українських фахівців та дуже тепло відгукнулись про гостинність української землі, а також визначили потребу проведення ознайомчого візиту української делегації в університетську клініку м. Франкфурт.

Ця клініка є однією з найбільших в Німеччині не тільки в практичному сенсі, а також і в науковому. На її базі проводяться клінічні дослідження як у сфері акушерства, так і в сфері неонатології. Результати цих досліджень можна прочитати на сторінках таких відомих видань, як «Lancet». та «Pediatrics». Велика кількість доповідей про досягнення та наукові розробки клініки на всіх сучасних світових та європейських конгресах свідчить про великий науковий та практичний потенціал цієї клініки, що безумовно було покладено в основу її вибору як бази для стажування українських фахівців.

Наступний тренінг за участю німецьких фахівців планується провести 27-30 листопада 2012 року на базі Житомирського регіонального перинатального центру.

Прийняття розпорядження забезпечить ефективну реалізацію національного проекту «Нове життя» - нова якість охорони материнства та дитинства».

 

 

 

версія для друку