українська російська англійська
Чистота населених пунктів потребує підтримки громадськості
29.11.2012 | 18:25
Прес-служба Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

Оприлюднений на веб-сайті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері поводження з побутовими відходами», містить не тільки пропозицію підвищення штрафів. Зокрема, ним вперше пропонується встановити відповідальність за недотримання обов’язковості роздільного збирання відходів. До цього часу в Україні цей прогресивний економічний, комунальний та природоохоронний механізм поводження з твердими побутовими відходами, який застосовується у всіх розвинутих країнах, був лише справою ентузіастів-першопрохідців із числа окремих мерів міст та підприємців. Таку думку висловив у коментарі директор департаменту благоустрою територій та комунального обслуговування Олександр Ігнатенко.

«Найбільш вагомі зміни, які пропонує законопроект, своєю увагою обійшли усі засоби масової інформації, що прокоментували початок громадського обговорення акту. ЗМІ зосередили увагу на запровадженні штрафів для власників хатніх тварин та підвищенні розміру санкцій за інші порушення правил поводження з побутовими відходами. Наголошу – ряд цих штрафів уже передбаченний Кодексом про адміністративні правопорушення, але їхній розмір за один і той же вид порушення у окремих статтях Кодексу відрізняється. Є також невідповідність термінів, які вживаються у Кодексі, але відсутні в чинному законодавстві у сфері поводження з відходами. Тобто, у цьому випадку йдеться не більше ніж про уніфікацію санкцій і термінології, усунення існуючої правової колізії», – наголосив Олександр Ігнатенко.

За словами очільника профільного департаменту, найбільш суттєвими змінами має стати запровадження чіткої відповідальності за неукладення договорів на вивезення побутових відходів та їх роздільне збирання. Причому ступінь відповідальності посадових осіб передбачено суттєво вищий, ніж для громадян.

«Щороку в смугах відводу автодоріг, на берегах водойм, у лісах і лісосмугах, в самих населених пунктах виникають десятки і сотні несанкціонованих звалищ. Цьому у першу чергу сприяє те, що чинна обов’язковість укладення договорів на послуги з вивезення побутових відходів, досі не підкріплена відповідальністю. А відтак, і договори не укладаються, і притягнути до відповідальності порушника правил благоустрою ніхто не може. Надважливим є також встановлення обов’язку і громадян, і комунальних підприємств здійснювати роздільний збір відходів. До цього ж підприємства спонукають і громадські організації. Адже всі розуміють і поділяють необхідність такого підходу, однак багато підприємств працюють за звичкою. Або ж навіть закупивши необхідне обладнання і технології, не можуть їх застосовувати, бо громадяни використовують їх без урахування встановлених до технології вимог. Тому досі роздільний збір залишається справою окремих підприємств та передових голів населених пунктів», – підкреслив О. Ігнатенко.

За його словами, розроблений проект змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України «Про відходи», зачіпає межі компетенції Лісового та Водного кодексів України, Законів України «Про благоустрій населених пунктів», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про автомобільні дороги» та «Про захист тварин від жорстокого поводження». Відтак, проект акта потребує погодження із Мінфіном, Мінекономрозвитку, Мінприроди, Укравтодором, Держводагентством, Держземагентством, Держлісагенстством, Держпідприємництвом, Мін’юстом. Зачіпає законопроект і інтереси підприємств та окремих громадян, покладаючи на них відповідальність за порушення правил благоустрою. Через це, Мінрегіон прагне провести якомога ширше громадське та експертне обговорення та узгодження законопроекту.

«Уже зараз надходять пропозиції від громадян, які пропонують доповнити законопроект відповідальністю органів місцевого самоврядування за відсутність спеціально відведених місць для вигулу домашніх улюбленців. Звичайно, багато пропозицій спірні з правової точки зору, але радує те, що більшість людей усвідомлюють, що загальний благоустрій залежить від кожного із нас, як жителя конкретного населеного пункту», – відзначає Олександр Ігнатенко.

Нагадаємо, громадське обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері поводження з побутовими відходами» триває з 20 листопада до 20 грудня цього року. Переглянути зміст запропонованих змін, обґрунтування їх необхідності та сам текст законопроекту можна на спеціалізованому веб-ресурсі «Громадянське суспільство і влада» за електронною адресою: http://civic.kmu.gov.ua/consult_mvc_kmu/consult/poll/project/1935 . Там же можна оцінити проект, прокоментувати його чи запропонувати свою редакцію його положень.

Довідково

Тільки за 2011 рік в Україні утворилося близько 52 млн. куб. м побутових відходів, що дорівнює близько 13 млн. тонн, які захоронюються на 6 тис. сміттєзвалищах і полігонах, загальною площею понад 9 тис. га. Завдяки впровадженню у 185 населених пунктах роздільного збирання побутових відходів, роботі 12 сміттєсортувальних ліній, 2 сміттєспалювальних заводів і 3 сміттєспалювальних установок перероблено та утилізовано всього лише близько 8% твердих побутових відходів, з них: 4,2% спалено в містах Києві, Дніпропетровську, Харкові та Люботині Харківської області, 3,8% потрапило на заготівельні пункти вторинної сировини та сміттєпереробні заводи.

версія для друку