українська російська англійська
Підготовлено техніко-економічні висновки щодо можливостей синхронного об'єднання української та молдовської енергосистем з континентальною європейською енергосистемою
20.09.2016 | 19:41
МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

20 вересня в Україні проведено міжнародну науково-технічну конференцію «Дослідження можливостей синхронного обєднання  української та молдовської енергосистем з континентальною  європейською енергосистемою (ENTSEO-E)».

 Захід організований Міненерговугілля за підтримки ЄС та відбувся за участю народних депутатів, Міністерства економіки Республіки Молдова, Європейської Комісії, Міністерства економіки, торгівлі і ділового середовища Румунії, Консорціуму системних операторів на чолі з румунською компанією Transelectrica, фахівців українських компаній.

Від Міненеговугілля України учасників конференції привітав заступник Міністра – керівник апарату Дмитро Лабоженко та запевнив у непохитних планах України щодо інтеграції до Європейського Союзу, у тому числі її складової частини  - інтеграції до європейської енергетичної системи та європейського енергетичного ринку. Він, зокрема, наголосив: «Така інтеграція буде взаємовигідною та матиме переваги від спільної роботи для всіх сторін процесу, підвищить надійність функціонування енергосистем, рівень екологічної та енергетичної безпеки». Також Дмитро Лабоженко подякував сторонам, які взяли участь у технічній та організаційній частині реалізації проекту та завдяки яким стало можливим отримати представлені на конференції  результати.

Народний депутат, голова підкомітету з питань сталого розвитку, стратегії та інвестицій Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Наталія Кацер-Бучковська у виступі зазначила про важливість найскорішого прийняття Закону України «Про ринок електричної енергії» та формування прозорого конкурентного енергетичного ринку.

Промовці наголосили на важливості проведеного дослідження та висловили сподівання, що надані техніко-економічні висновки сприятимуть інтеграції енергосистем України та Молдови з європейською.

Згідно з проектом, проведено дослідження можливості паралельної роботи української та молдовської енергосистем з синхронною зоною континентальної Європи, у відповідності з її технічними стандартами.  Крім того, досліджено рівень імплементації технічних стандартів ENTSEO-E з експлуатації в енергосистемах України та Молдови. Також виконавці проекту проаналізували відмінність у відповідному законодавстві в галузі енергетики між Україною і Молдовою та країнами Європейського Союзу.

За результатами дослідження підготовлено висновки та рекомендації, на підставі яких певні установи, включаючи ENTSEO-E, будуть приймати рішення про здійснення необхідних заходів.

Дослідження є попереднім кроком, за яким здійснюватимуться інші, серед яких офіційна оцінка  ENTSEO-E, аналіз рентабельності та соціально-економічний аналіз, визначення політичних або державних позицій тощо.

Відповідно до отриманих даних, фахівці України та Молдови здійснюватимуть подальшу підготовку енергосистем до синхронної роботи.

Довідково

Підготовка Проекту розпочалася у березні 2006 року, коли Укренерго та MOLDELECTRICA, оператори передавальних систем України та Республіки Молдова, подали запит щодо синхронного приєднання до Об’єднання з координації передачі електроенергії (UCTEL), нинішньою ENTSEO-E. Цей запит був розглянутий в межах ENTSEO-E Регіональною групою континентальної Європи.

Transelectrica (TSO Румунії)  виступила як сторона підтримки. 

Міністерство економіки Республіки Молдова, заявник до Спільної Операційної Програми Румунія–Україна-Республіка Молдова 2007-2013 (СОП ROUA-MD 2007-2013) підписало Угоду про партнерство з Міністерством енергетики та вугільної промисловості  України, разом із Міністерством економіки Румунії, і виступає як бенефіціар дослідження.

Грантовий контракт зі Спільним органом управління щодо СОП ROUA-MD 2007-2013 був підписаний восени 2013 року.

 

версія для друку