українська російська англійська
Законопроекти щодо відновлення цільового використання коштів Фонду РАВ схвалені Урядом та перебувають на розгляді у Верховній Раді України
17.05.2017 | 19:29
ДЕРЖАВНЕ АГЕНСТВО УКРАЇНИ З УПРАВЛІННЯ ЗОНОЮ ВІДЧУЖЕННЯ

Поводження з радіоактивними відходами є одним з найважливіших завдань у діяльності Державного агентства України з управління зоною відчуження (ДАЗВ). Минулого року своїм Указом № 141/2016 «Про додаткові заходи щодо перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему та відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» Президент України доручив відновити формування Державного фонду поводження з радіоактивними відходами.

За обсягами радіоактивних відходів Україна перебуває на другому місці у Європі та на четвертому в світі. Загальний обсяг радіоактивних відходів в Україні становить 3,5 млн.м3, 91% цього обсягу має поставарійне походження і знаходиться у зоні відчуження, а решта – на зберіганні у спецкомбінатах Державної корпорації «Українське державне об’єднання «Радон» та на атомних станціях України.

«Відновлення статусу Фонду поводження з радіоактивними відходами в Україні, у складі спеціального фонду державного бюджету, забезпечить його цільове призначення та накопичення коштів для створення безпечної системи поводження з радіоактивними відходами», – повідомив Голова ДАЗВ Віталій Петрук.

Згідно зі Стратегією поводження з РАВ в Україні, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України 19 серпня 2009 року № 990 і розрахованою на 50 років, радіоактивні відходи повинні бути перевезені у зону відчуження, де вже побудовані, будуються та ще мають будуватися за світовими стандартами з радіаційної безпеки сучасні сховища для зберігання радіоактивних відходів.

«З метою вирішення проблеми зберігання радіоактивних відходів, у 2009 році був створений Державний фонд поводження з радіоактивними відходами, що наповнювався за рахунок їх виробників і працював за принципом «забруднювач платить», який визначено світовими стандартами в «Об'єднаній конвенції», ратифікованій Верховною Радою України у 2000 році, а також європейськими стандартами за Директивою ЄС (№ 70/2011)», – сказав Віталій Петрук.

Однак у 2010 та 2015 роках до законодавства були внесені зміни, які призвели до втрати Фондом накопичувального характеру та цільового використання коштів, що фактично припинило його існування.

Нещодавно на виконання Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо перетворення об’єкта Укриття на екологічно безпечну систему та відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», ДАЗВ розробив два законопроекти щодо удосконалення механізму поводження з РАВ, а саме: «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про поводження з радіоактивними відходами» та «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо удосконалення механізму фінансового забезпечення поводження з радіоактивними відходами».

Ці законопроекти вже схвалені Кабінетом Міністрів України і 16 травня внесені на розгляд сесії Верховної Ради України.

версія для друку