українська російська англійська
Держкомінформнауки: У сфері нанотехнологій Україна здатна досягти значно вищих результатів
03.12.2010 | 14:15
Прес-служба Держкомінформнауки

            Відбулося засідання Колегії Держкомінформнауки «Про стан та розвиток нанотехнологій в Україні». З доповідями виступили заступник директора Інституту матеріалознавства НАН України член-кореспондент НАН Андрій Рагуля, генеральний директор компанії «НаноМедТех» Ігор Парнеті та завідувач відділу Інституту мікробіології та вірусології імені Д.К. Заболотного НАН України член-кореспондент НАН України Микола Співак.

            У своїй доповіді «Стратегічний план розвитку нанотехнологій в Україні» Андрій Рагуля наголосив на тому, що цього року світ відзначає 10-річчя нанотехнологічної ініціативи США, яка надала поштовх відповідним дослідженням у країнах ЄС та Японії і відкрила нову еру науково-технологічного розвитку.

            Андрій Рагуля відзначив, що Україна сьогодні здатна лідирувати на світовому ринку за такими напрямками у сфері нанотехнологій, як суперконденсатори, синтез порошків, біоімплантанти, біомаркери, аморфні матеріали, мембрани різного призначення та матеріали тертя. Зробивши ці напрямки пріоритетними, Україна отримає можливість суттєво розширити високотехнологічний сектор економіки. Застосування нанотехнологій в медицині, сільському господарстві та охороні навколишнього середовища дозволить суттєво підвищити якість життя громадян і водночас зміцнити безпеку держави.

            Проте розвиток нанотехнологій вимагає великих інвестицій. За словами Андрія Рагулі, якщо Україна зможе до 2012 року зайняти 1% світового ринку нанотехнологій, це дозволить щорічно заробляти до 200 мільйонів доларів. Однак для цього у галузь потрібно інвестувати 83 мільйони доларів. Щоб досягти цього рівня інвестицій, щорічно ДЦНТП «Нанотехнології та наноматеріали» має фінансуватися на рівні 700 мільйонів гривень. За цих умов в Україні вдасться створити нові наукові лабораторії, оснащені сучасним обладнанням й організувати чотири науково-навчальних центра з нанотехнологій для підготовки магістрів і аспірантів у Києві, Львові, Харкові та Донецьку. Андрій Рагуля також повідомив, що найближчим часом в Україні почне працювати віртуальний офіс трансферту технологій, який об’єднає інститути Національної академії наук та університети-виконавці ДЦНТП «Нанотехнології та наноматеріали».

            Ще один проблемний для України момент, на якому наголосив Андрій Рагуля, – нерозвиненість малого високотехнологічного бізнесу та відсутність старт-ап компаній. В інших країнах серед гравців на ринку високих технологій саме вони займають до 40%. Отже, розвиток державно-приватного партнерства має стати одним із пріоритетів.

            Про державно-приватне партнерство йшлося й у доповіді Ігоря Парнеті. Зокрема, він озвучив ідею створення в Україні державно-приватного Інституту нанотехнологій за участі НАН України, який міг би стати унікальним майданчиком для спілкування бізнесменів та вчених різних спеціальностей.

            Микола Співак поінформував учасників зустрічі про успіхи українських дослідників щодо використання нано- та біотехнологій у сфері медицини та фармацевтики. У своїй доповіді він також наголосив  на ролі держави у розвитку нанотехнологій, акцентувавши увагу на захисті добросовісної конкуренції, встановленні преференцій для вітчизняного виробника, стимулюванні технологічного переоснащення і модернізації галузі, підтримці високотехнологічного експорту.

            Як зазначив Володимир Семиноженко, результати, яких досягла Україна у сфері нанотехнологій, дозволяють нашій країни «виглядати досить достойно, проте ми маємо відшукувати оригінальні ніші в цій галузі й потужно заявляти про себе», адже інтелектуальний і технологічний потенціал для цього в України є. Володимир Семиноженко підтримав рішення Колегії про внесення змін до ДЦНТП «Нанотехнології та наноматеріали» і наголосив на необхідності більш активної роботи Держкомінформнауки щодо налагодження співпраці з РосНАНО та наукоградом Сколково (Російська Федерація). Також він запропонував навесні 2011 року провести спільно з НАН України у рамках профільних українських та міжнародних програм масштабну наукову конференцію і презентувати результати досліджень наших вчених у сфері нанотехнологій.

            «Впевнений: ті результати, яких ми можемо досягти у майбутньому, виявляться на порядок вищими за ті, що маємо сьогодні»,   підсумував Володимир Семиноженко.

 

версія для друку