українська російська англійська
ГоловКРУ виявило порушення на 94% об'єктах, перевірених у 2010 році
10.12.2010 | 14:25
Прес-служба ГоловКРУ

У 2010 році органи Державної контрольно-ревізійної служби України перевірили понад 11,9 тисячі підприємств, закладів та організацій. З них на 11,2 тисячі (що становить 94%) були виявлені порушення.

Про це заявив 10 грудня цього року голова Головного контрольно-ревізійного управління України Петро Андрєєв під час виступу на семінарі-навчанні «Боротьба з шахрайством і корупцією у сфері управління державними фінансами». За його словами, загалом порушень було виявлено на суму понад 66,3 мільярда гривень, з яких сума втрат фінансових та матеріальних ресурсів становить понад 32,4 мільярда гривень.

«Це рекордний показник за весь час роботи нашої служби. Він перевищує загальні дані за десять попередніх років разом узятих», – наголосив Петро Андрєєв.

Такі показники зумовлені управлінням коштами Державного бюджету в ручному режимі попереднім Урядом. Ці дії призвели до кредиторської заборгованості, яка на початок 2010 року становила 2,1 мільярда гривень, у місцевих бюджетах – близько 3 мільярдів гривень.

Державний борг України за минулий рік виріс на 96,3 мільярда гривень і на початок 2010 року становив 227 мільярдів гривень, що на 33,9 мільярда гривень перевищує максимальний розмір державного боргу, встановлений Держбюджетом 2009 року.

Порушуючи Бюджетний кодекс, за рішенням Уряду зовнішні запозичення від МВФ на суму 36,1 мільярда гривень були використані на забезпечення поточних витрат. Були використані зовнішні запозичення на суму 3,2 мільярда гривень, отримані від Міжнародного банку реконструкції та розвитку на підтримку рекапіталізації банківського сектору.

Не маючи відповідних повноважень, Держказначейство надало 2009 року короткострокові позики Пенсійному фонду на суму 42,1 мільярда гривень, заборгованість за якими на початок 2010 року становила понад 22 мільярда гривень.

Також не за цільовим призначенням були використані кошти, отримані від продажу частини встановленої кількості викидів парникових газів за Кіотським протоколом на суму 200 мільйонів євро.

Виявлено порушення при виділенні та використанні коштів резервного фонду Держбюджету на суму понад 350 мільйонів гривень.

Порушуючи законодавство, колишній Уряд прийняв 30 рішень щодо перерозподілу грошей Стабілізаційного фонду на загальну суму 6,7 мільярда гривень без попереднього погодження з відповідними комітетами Верховної Ради України.

Проблемна ситуація склалась і з керівництвом діяльністю суб’єктів господарювання державного сектору економіки. Фінансові плани низки великих підприємств на 2009 рік були затверджені в останні місяці року. Не дивно, що питома вага підприємств, де управління державною часткою визнано неефективним, зросла з 29% у 2007 році до 66% 2009 року.

Значні втрати були виявлені під час ревізій підприємств вугільної галузі. Так, у результаті реалізації вугілля за ціною, нижчою за собівартість, а також за цінами, рекомендованими Мінвуглепромом, підприємства Луганщини втратили майже 2,5 мільярда гривень, Донецької області – 634,6 мільйона гривень, Львівської області – 157,9 мільйона гривень, Волинської області – 57,7 мільйона гривень. Через завищення розрахунків вугільні підприємства надміру отримали бюджетних коштів на часткове покриття витрат із собівартості вугільної продукції на суму 466,8 мільйона гривень.

«Усі порушення сталися з вини колишніх керівників органів влади, підприємств та установ. Але, на жаль, не всі новопризначені керівники скеровують свої зусилля на подолання проблем у фінансово-господарській діяльності й забезпечення фінансової дисципліни на підвідомчих об’єктах», – сказав голова ГоловКРУ.

 

версія для друку