українська російська англійська
Позитивна тенденція в лісовій галузі є результатом відкритих аукціонів із продажу деревини
22.07.2011 | 17:04
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Позитивна тенденція лісової галузі України на сучасному етапі - результат впровадження відкритих аукціонів із продажу деревини. Скасування прямих угод і запровадження відкритих аукціонів є найефективнішим і найдієвішим способом забезпечити її системний розвиток та унеможливити економічні зловживання на будь-якому рівні.

Коментуючи нинішню ситуацію у відомстві, голова Держлісагентства Віктор Сівець повідомив, що за шість місяців поточного року профільним підприємствам вдалося збільшити обсяги реалізації продукції на 41%. Чистий дохід від реалізації становить близько 2,4 млрд гривень, що на 689 млн гривень більше, ніж за відповідний період минулого року. Фінансовий стан лісового господарства дозволив суттєво збільшити заробітну плату для його працівників. На 1 липня 2011 року середньомісячна заробітна плата лісівників досягла 2431 грн, що на на 33% більше торішнього.

Аналізуючи результати аукціонів із продажу необробленої деревини І, ІІ та ІІІ кварталів поточного року, а також обсягів деревини, які реально було викуплено, можна констатувати, що Держлісагентство в повному обсязі забезпечує виробничі потреби провідних деревообробних підприємств, зазначив керівник лісагентства. Адже на всіх трьох аукціонах поточного року, за його словами, жодного разу не було реалізовано 100% представленої на продаж деревини. Так, на загальні аукціони було виставлено 631,9 тис. куб. м, викуплено 539,2 тис. куб. м, що становить 85,3% від загальної кількості деревини заготівлі. А на спеціальних аукціонах деревообробникам було запропоновано 767,1 тис. куб. м, з яких фактично було реалізовано 695,9 тис. кубометрів, що становить 90,7% від загальної кількості деревини, виставленої на продаж.

Крім того, продовжив він, про зростання виробничих показників деревообробної галузі свідчать і статистичні дані, згідно з якими за 5 місяців поточного року деревообробна галузь, окрім виробництва меблів, продемонструвала зростання на 14,6% порівняно з аналогічним періодом минулого року. До того ж, позитивні зрушення відбулися також у виробництві меблевої продукції. У січні-квітні 2011 року, свідчить Держстат, виробництво меблів зросло на 32% порівняно з відповідним торішнім періодом. Отже, таке зростання у деревообробній галузі, зрозуміло, грунтується на повному її забезпеченні сировиною.

Тепер щодо цін на неї, зауважує посадовець. Нарікання на адресу Держлісагентства щодо підвищення ціни на деревину на 20-30% не відповідають дійсності. У середньому на аукціонах ІІІ кварталу ціну було піднято на 10-15%, до 235 грн за метр кубічний. Але навіть це мінімальне підвищення не зрівняє рівень наших цін із європейськими показниками, підкреслив голова відомства.

Подальше просування української деревини на світові ринки, звичайно, залежить від її якості. І йдеться не лише про створення нових якісних насаджень, а й про охорону наявних лісів, каже В.Сівець. У червні 2011 року завершився офіційний термін реалізації регіональної програми "Вдосконалення систем правозастосування та управління у лісовому секторі країн східного напрямку Європейської політики добросусідства та Росії". Вона впроваджувалася на території Вірменії, Білорусі, Азербайджану, Грузії, Молдови, Росії та України за фінансової підтримки Євросоюзу. З боку ЄС на ці цілі було виділено 6 млн євро, з яких близько 1 млн євро припадало на Україну.

При цьому керівник відомства акцентував увагу на тому, що основні вагомі досягнення у процесі протидії, зокрема, нелегальним рубкам, досягнуто без жодного втручання експертів регіональної програми, а саме: вдосконалено нормативну базу, процес видачі сертифікату походження деревини, на підприємствах галузі впроваджується система електронного обліку деревини, збільшено обсяги сертифікації лісів тощо.

Окремо він зупинився на електронному обліку деревини, який планується повністю ввести в практику до кінця року. Під час лісозаготівель, пояснив голова агентства, вся деревина буде оснащена бірками, що мають штрихкод. Завдяки внесенню інформації з бірки до мобільного електронного терміналу по кожній колоді фіксуватиметься кубатура, сортиментна структура, ділянка, на якій деревина була заготовлена. Це дасть можливість також чітко простежити рух кожного сортименту до споживача, починаючи з лісосіки. Вартість виготовлення такої бірки мінімальна. Слід наголосити, що держава на закупівлю обладнання грошей не виділяла, все устаткування підприємства Держлісагентства закуповують за власні кошти. Наразі представники галузі докладають максимум зусиль задля запровадження електронного обліку деревини, адже він унеможливлює обіг деревини, отриманої злочинним шляхом. Крім того, прораховано, що впровадження електронного обліку деревини на лісозаготівлях суттєво не вплине на собівартість продукції, підкреслив співрозмовник.

На сьогодні вже повністю забезпечена необхідним обладнанням для електронного обліку Житомирська область, активно впроваджують таке устаткування у Київській, Рівненській, Полтавській, Сумській, Івано-Франківській областях. Загалом по галузі профінансовано близько 30% необхідних коштів для придбання електронного обладнання та засобів маркування. Перед нами стоїть завдання, в першу чергу, забезпечити необхідною технікою ресурсні області, а вже потім всю Україну, підсумував В.Сівець.

 

версія для друку