українська російська англійська
Урядова комісія назвала причини липневих аварій на шахтах та винних у трагедії
23.08.2011 | 17:40
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Кабінет Міністрів заслухав звіт урядової комісії з розслідування причин та наслідків аварій 29 липня, які сталися на шахтах СП «Шахтоуправління «Суходільське-Східне» ПАТ «Краснодонвугілля» та ВП «Шахта ім. В.П.Бажанова» ДП «Макіїввугілля».

Комісія назвала причини аварії та осіб, відповідальних за допущені порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що призвели до виникнення аварійної ситуації.

Причиною аварії на шахті «Суходільська-Східна» став вибух метаноповітряної суміші, що викликав наступні вибухи вже суміші пилоповітряної. Вибухонебезпечна концентрація метану накопичилася, зокрема, через газодинамічне явище, яке виникло під час виконання струсного висадження, а також через пошкодження вентилятора провітрювання. Електрична іскра від приладу призвела до займання метаноповітряної суміші. Полум‘я цього вибуху стало причиною займання пилоповітряної суміші, адже вугільний пил, що осів на поверхні виробки, піднявся та завис, що й призвело до наступного вибуху.

Як наслідокнещасний випадок забрав життя людей, які перебували в зоні вражаючих чинників вибуху метаноповітряної та пилоповітряної сумішей, зробила висновок комісія.

На шахті була проведена комплексна перевірка стану охорони праці, здійснено 13 підземних перевірок та 5 на поверхні. Виявлено цілий ряд порушень «Правил безпеки у вугільних шахтах», зокрема 34 - з питань провітрювання, 37 - буропідривних та 23 - гірничих робіт. До адміністративної відповідальності притягнено 15 інженерно-технічних працівників.

Визначено цілу низку заходів щодо усунення причин виникнення аварії. Зокрема, належить перевірити робочий стан приладів для вимірювання метану, доукомплектувати шахту сигналізаторами цього небезпечного газу, провести ревізію електромеханічного обладнання, привести вентиляційні споруди у відповідність до вимог нормативних актів, провести повторне навчання та перевірку знань працівників з вимог безпеки при здійсненні робіт зі струсного висадження тощо.

Урядова комісія назвала винних та, враховуючи ступінь відповідальності кожного за допущені порушення з питань охорони праці, вважає за необхідне  звільнити з займаних посад 6 керівників шахти: трьох начальників дільниць, начальника зміни, заступника директора з охорони праці та головного інженера. Ще семи посадовцям оголосять догануголовним енергетику та механіку, а також директору «Суходільської-Східної», окрім цього  керівникам ПАТ «Краснодонвугілля» - головному енергетику, головному механіку, заступнику директора з охорони праці та технічному директору.

Аварія на шахті імені Бажанова сталася в результаті накладання декількох специфічних факторів, які в сукупності могли спричинити обвал копра.

Аби не допустити аналогічних аварій, дано низку доручень Міненерговугіллю та Держгірпромнагляду. Серед них: проведення перевірки стану всіх баштових копрів, внесення змін до нормативних документів по термінах і порядку їх обстеження.

За результатами перевірки комісія запропонувала головного інженера, старшого механіка та виконуючого обов‘язки старшого механіка відокремленого підрозділу «Шахта ім. В.М. Бажанова» звільнити із займаних посад. Головному механіку, головному маркшейдеру, директору ВП «Шахта ім. В.М. Бажанова» та технічному директору ДП «Макіїввугілля» оголосити догани. Гендиректору «Макіїввугілля» також доручено розглянути питання відповідальності інших посадових осіб, які причетні до аварії й допустили невиконання своїх посадових обов‘язків.

 

версія для друку