українська російська англійська
Реформування системи технічного регулювання дозволить привести її у відповідність до європейських стандартів
08.09.2011 | 11:36
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Для реформування системи технічного реформування за півтора роки здійснено ряд ключових заходів з метою приведення її у відповідність до європейських норм та стандартів.

Перш за все, прийнято три найголовніші Закони України («Про ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», «Про загальну безпечність нехарчової продукції» та «Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції»), згідно з якими із липня поточного року замість державного контролю виробництва продукції здійснюється ринковий нагляд за безпекою продукції, яка вже розміщена на ринку.

Крім того, завдяки прийнятим Указам Президента України щодо оптимізації системи центральних органів виконавчої влади та щодо затвердження положень про Мінекономрозвитку і Держспоживінспекцію функції стандартизації, сертифікації та контролю продукції чітко розмежовано між Мінекономрозвитку та Держспоживінспекцію. Це дозволило повністю усунути конфлікт інтересів між органами виконавчої влади, які займаються розробленням стандартів та здійснюють контроль за їх дотриманням.

Вже сьогодні перелік продукції, яка підлягає обов’язковій сертифікації, скорочено майже на 17%. Зокрема, повністю скасовано обов’язкову сертифікацію 50 груп промислової продукції,  послуг харчування, які надаються суб’єктами туристичної діяльності та 12 груп харчової продукції, а також 80 груп продукції в частині відповідності встановленим вимогам щодо електромагнітної сумісності. Це дозволить суб’єктам господарювання заощадити кошти та час для введення цієї продукції в обіг на ринку України, спрямувавши заощаджені кошти на модернізацію виробництва.

Але робота в цьому напрямі продовжується, і вже підготовлено накази Мінекономрозвитку щодо скасування обов’язкової сертифікації близько 150 груп промислових товарів та 5 груп харчової продукції.

Також Уряд схвалив законопроект щодо скасування реєстрації декларацій виробника про відповідність продукції, який внесено на розгляд Верховної Ради України. Прийняття цього законопроекту дозволить суб’єктам господарювання заощадити час (близько 10 днів) та кошти (понад 40 млн. гривень на рік) при розміщенні продукції на ринку.

Крім того, найближчим часом Кабінет Міністрів планує розглянути проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про акредитацію органів з оцінки відповідності", метою якого є приведення системи акредитації органів з оцінки відповідності до європейських вимог. Також найближчим часом Урядом буде розглянуто проект постанови щодо приведення національних процедур оцінки відповідності продукції вимогам технічних регламентів до європейського законодавства. Прийняття цього акта створить умови для взаємного визнання результатів робіт з оцінки відповідності, виконаних українськими та європейськими органами з оцінки відповідності, через ідентичність процедур оцінки відповідності, що застосовуються в Україні та ЄС, а також спростить їх доступ на ринки іноземних торгових партнерів.

Слід відзначити, що на офіційному веб-сайті Держспоживстандарту розміщено тексти 556 національних стандартів (близько 76% загальної кількості), які у разі добровільного їх застосування є доказом відповідності продукції вимогам технічних регламентів. Тексти решти 177 стандартів будуть розміщені до кінця цього року після переведення їх в електронний вигляд.

Крім того, разом з європейськими експертами завершується розроблення плану модернізації випробувальних, повірочних, калібрувальних і вимірювальних лабораторій. Очікується, що на модернізацію цих лабораторій буде спрямовано у 2011 р. від 50 млн. до 70 млн. грн. за рахунок коштів Європейського Союзу, які вже надійшли в Україну в рамках реалізації Угоди про фінансування програми "Сприяння взаємній торгівлі шляхом усунення технічних бар'єрів у торгівлі між Україною та ЄС".

 

версія для друку