українська російська англійська
В Україні стартував проект "Удосконалення колективних переговорів і дотримання трудового законодавства в Україні"
08.09.2011 | 13:37
Прес-служба Міністерства соціальної політики

В Україні стартував новий проект „Удосконалення колективних переговорів і дотримання трудового законодавства в Україні”, започаткований Міжнародною організацією праці та Урядом Канади. Його офіційне відкриття відбулося сьогодні у Міністерстві соціальної політики за участю представників Посольства Канади в Україні, представників центральних органів виконавчої влади, Національної тристоронньої соціально-економічної ради, лідерів національних об’єднань роботодавців та профспілок.

Відкриваючи зібрання, Національний координатор Міжнародної організації праці в Україні Василь Костриця зазначив, що насамперед метою проекту є сприяння ефективній реалізації права на організацію та ведення колективних переговорів, а також надання Україні допомоги в її зусиллях зміцнити та модернізувати систему інспекції праці.

Свою впевненість у результативності та ефективності нового проекту висловив, звертаючись до присутніх, перший заступник Міністра соціальної політики України Василь Надрага. Він підкреслив, що Уряд налаштований і практичними діями підтверджує зацікавленість у активній співпраці з соціальними партнерами на всіх рівнях, усвідомлюючи, що без сильного і розвиненого профспілкового руху, без впливових організацій роботодавців та підвищення їх ролі в суспільстві проблематично забезпечити соціально-політичну стабільність в нашій державі.

„Нині в Україні діють 165 всеукраїнських профспілок та профоб’єднань та 21 всеукраїнське об’єднання організацій роботодавців. Зрозуміло, що при такому широкому розмаїтті профспілок не завжди співпадають точки зору соціальних партнерів. Однак проведення консультацій, переговорів, як правило, зближують позиції. Саме через призму соціального діалогу і гармонізації взаємовідносин державних органів влади з роботодавцями та профспілками, через механізм колективно-договірного регулювання у соціально-трудовій сфері, шляхом переговорів, консультацій та домовленостей, укладення угод і колективних договорів реалізуються основні цілі і завдання, які стоять сьогодні перед соціальними партнерами”, - сказав Василь Надрага.

Він, зокрема, поінформував, що на цей час в Україні укладено і діє 93 галузеві та 29 регіональних угод, а за даними Держкомстату, станом на 31 березня 2011 року в цілому по Україні укладено та зареєстровано 98 622 колективні договори. Тобто колективно-договірним регулюванням соціально-трудових відносин охоплено понад 8, 9 млн. осіб, або 81,2 % облікової кількості штатних працівників.

Водночас урядовець зауважив, що потенційні можливості колективних договорів та угод ще недостатньо використовуються для підвищення ефективності виробництва та конкурентоспроможності економіки. Тому спільні зусилля мають бути зосереджені на ефективному забезпеченні права на організацію та ведення колективних переговорів шляхом вдосконалення системи колективно-договірного регулювання соціально-трудових відносин.

У Мінсоцполітики усвідомлюють, що на ринку праці інтереси роботодавця та найманого працівника не завжди співпадають. За словами Василя Надраги, здебільшого як перші, так і другі учасники ринку праці хочуть при якомога менших затратах зі свого боку одержати якомога більше благ від протилежного учасника. Для досягнення компромісу зазначених інтересів держава врегульовує взаємовідносини між роботодавцем та найманими працівниками шляхом видання нормативно-правових актів з питань праці. Також держава забезпечує державний нагляд і контроль за додержанням встановлених нею „правил поведінки” на ринку праці. Як відомо, відповідні функції покладені на Державну інспекцію України з питань праці (Держпраці).

„Ми покладаємо великі надії на ефективне співробітництво з Міжнародною організацією праці у рамках проекту «Удосконалення колективних переговорів і дотримання трудового законодавства в Україні». Зокрема, й у частині впровадження превентивного компоненту у діяльність Держпраці та зміцнення і модернізації апарату інспекції праці. Це дозволить Держпраці виконувати покладені на неї завдання загальнодержавного значення, а державі – здійснювати ефективне управління відносинами на ринку праці України”, - наголосив перший заступник Міністра соцполітики.

Василь Надрага висловив вдячність Міжнародній організації праці за надану можливість в отриманні допомоги для досягнення національних пріоритетів і цілей у сфері соціально-трудових відносин, а також Уряду Канади - за фінансову підтримку проекту.

 

версія для друку