українська російська англійська
Україна та ЄС поглиблюють співпрацю на шляху до єдиного енергетичного ринку
01.10.2011 | 14:12
Прес-служба Міністерства енергетики та вугільної промисловості

У місті Києві відбулася Міжнародна конференція «Україна - ЄС: на шляху до єдиного енергетичного ринку», присвячена питанням поглиблення співпраці України та Європейського Союзу в галузі енергетики та реалізації спільних інфраструктурних енергетичних проектів, зокрема модернізації газотранспортної системи України.

Учасники конференції обговорили шляхи поглиблення інтеграції України та ЄС в галузі енергетики, зокрема, розвиток співпраці в рамках Енергетичного співтовариства, імплементацію Другого та Третього енергопакетів Євросоюзу, підвищення ефективності механізмів взаємодії Україна-ЄС, реорганізацію НАК «Нафтогаз України» та інші питання. На конференції була представлена презентація компанії Mott McDonald, яка розробила техніко-економічне обґрунтування реконструкції української ГТС. По завершенню конференції НАК  «Нафтогаз України» підписала Меморандум про співпрацю з компанією «Eni Ukraine Holdings B.V.», а також  Угоду про співробітництво з компанією «Total E&P Activities Petrolieres». Напередодні конференції НАК підписала Попередню угоду з компанією «ExxonMobil Corporation» в сфері розвідки та освоєння нетрадиційних вуглеводнів та угоду про співробітництво з компанією «Halliburton». Також відбулося підписання Кредитної угоди на 200 млн. євро між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Проектної угоди між ЄБРР та ПАТ «Укргідроенерго» за Проектом реабілітації гідроелектростанцій.

Як наголосив у своїй доповіді на конференції Міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Бойко, Міжнародна Конференція «Україна-ЄС: на шляху до спільного енергетичного ринку» є продовженням міжнародного діалогу на високому рівні.

«Ця конференція є знаковою подією в рамках здійснення постійного енергетичного діалогу. Наша держава як член Енергетичного Співтовариства розвиває взаємовідносини з країнами Європи в якості надійного партнера і сусіда. Ми здійснюємо дієві кроки щодо забезпечення модернізації, технічного переоснащення газотранспортної системи України та її розвитку, які закріплені у міжнародних документах, що, в свою чергу,  є одним із основних напрямків взаємодії з ключовими міжнародними партнерами України», - сказав Міністр.

Як заявив Комісар Європейської Комісії з енергетичних питань Гюнтер Оттінґер на спільному брифінгу з Юрієм Бойком за результатами конференції, Україна є і завжди залишатиметься найважливішим транзитером газу до Європи.

Гюнтер Оттінґер пояснив, що ЄС споживає близько 500 млрд. кубометрів газу, із яких 125 млрд. кубометрів надходить з Росії. При цьому 80% російського газу надходить до Європи через ГТС України. В перспективі ЄС може збільшити споживання газу ще на 100 млрд. З огляду на це, Гюнтер Оттінґер визнав за необхідне здійснити модернізацію ГТС України.

«Україна була і залишиться найбільш важливим транзитером газу. Це означає, що ГТС України необхідно модернізувати і підтримувати на максимально технічному рівні, щоб забезпечувати стабільні поставки газу до Європи», - сказав Гюнтер Оттінґер.

Єврокомісар додав, що розроблене компанією Mott McDonald техніко-економічне обґрунтування є основою для здійснення модернізації ГТС України за участі ЄС. Питання виділення коштів на модернізацію ГТС, зокрема 310 млн. дол.  на реконструкцію ділянки газопроводу «Уренгой - Помари - Ужгород», буде обговорено вже наступного тижня.

Говорячи про можливе майбутнє консорціуму з управління українською ГТС, Єврокомісар наголосив на необхідності розглядати це з позицій трьох учасників - ЄС, України та Росії.

Водночас, Гюнтер Оттінгер зазначив, що «ми підтримуємо єдину точку зору – як з Міністром енергетики України, так із Міністром Шматко - в Москві, щоб газотранспортна система працювала стабільно для її всіх учасників, аби не повторилися події 2009 року».

Єврокомісар також повідомив, що Єврокомісія готова надати консультативну допомогу у реформуванні НАК «Нафтогаз Україна», і висловив сподівання, що суттєвий прогрес у питанні реформування «Нафтогазу» буде досягнутий протягом найближчих шести місяців.

Довідково:

19 липня 2011 року на промисловому майданчику газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород неподалік міста Богуслав у Київській області в присутності Прем’єр-міністра України Миколи Азарова та Міністра енергетики та вугільної промисловості України Юрія Бойка було зварено символічний «золотий стик», чим розпочато реалізацію Проекту «Модернізація та реконструкція магістрального газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород».

За попередніми підрахунками, в результаті модернізації транзитний потенціал газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород збільшиться вдвічі, а обсяг постачання природного газу в країни Європи може зрости на 20-25%.

 

 

версія для друку