українська російська англійська
Міжнародні експерти зробили позитивні висновки за фактом перевірки 5-го Національного повідомлення України зі зміни клімату
11.10.2011 | 10:09
Прес-служба Державного агенства екологічних інвестицій

Україна офіційно отримала остаточний звіт міжнародних експертів з поглибленої перевірки П'ятого Національного повідомлення України, яке було подано згідно з вимогами Секретаріату Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (РКЗК ООН) та Кіотського протоколу.

У підсумковому звіті групи експертів (ERT) зазначено, що 5-е Нацповідомлення відповідає керівним принципам з підготовки національних повідомлень, а також констатується, що загальна структура документа покращилася в порівнянні з попереднім. Крім того, в нинішньому повідомленні представлено набагато більше інформації, ніж у попередньому, що суттєво прискорило процес перевірки. Таким чином ERT визнала поліпшення звітності України.

Зокрема, під час останньої перевірки українська сторона надала додаткову інформацію, включаючи дані про оцінку залісення, вирубки лісу та відновлення лісу, динаміку оцінювання викидів гідрофторвуглецю від мобільних автомобільних кондиціонерів, а також продемонструвала покращення в системі архівування.

Загальні викиди парникових газів, як констатують експерти, в період з 1990 по 2008 рік зменшилися на 52,2%. Це скорочення викидів обумовлено такими змінами, як: перехід від планової до ринкової економіки, структурні економічні зміни, збільшення частки послуг і пов'язане з цим зменшення споживання енергії, зміни в структурі споживання первинних енергоресурсів (скорочення споживання вугілля та зростання споживання природного газу). Ефект підкріплений поліпшенням у сфері енергоефективності.

Викиди Україні значно нижче мети, яка була поставлена в рамках Кіотського протоколу. Таким чином, констатує ERT, Україна не потребує на глобальну національну стратегію скорочення викидів парникових газів у терміновому порядку, а відповідна політика і заходи, пов'язані з боротьбою зі зміною клімату, здебільшого мають бути спрямовані на досягнення цілей економічної ефективності з урахуванням розвитку сфери енергетики та підвищення її безпеки. Величезний потенціал для покращення у сфері енергоефективності, відповідно до рекомендацій експертів, лежить в секторі відновлюваної енергетики (за винятком великих гідроелектростанцій), і він поки не вичерпаний.

Довідково: В Україні група експертів з перевірки працювала 14-19 березня 2011 року. До складу ERT входили Ірина Атамурадова (Туркменістан), Девід Лесоле (Ботсвана), Інга Валунтіене (Литва), Анна Романовська (РФ). Девід Лесоле і Інга Валунтіене були провідними експертами; розгляд координувала Рут Бубніене (секретаріат РКЗК ООН). У Києві ERT досліджувала кожен розділ Нацповідомлення, оцінила додаткову інформацію, представлену Україною, провела зустрічі з представниками міністерств і центральних органів влади, наукових інститутів, бізнесу та громадськості.   

версія для друку