українська російська англійська
Пасажирський транспорт стає безбар'єрним для інвалідів
06.12.2011 | 15:25
Прес-служба Міністертсва інфраструктури

Міністерство інфраструктури докладає значних зусиль, щоб інваліди - люди, які потребують щоденного захисту та підтримки, мали змогу на рівні з іншими безперешкодно користуватися послугами транспорту та поштового зв’язку. Відтак Міністерством розроблено та впроваджено низку нормативно-правових актів, якими врегульовано питання перевезення та обслуговування пасажирів з обмеженими фізичними можливостями.

Зокрема, ще у 2008 році до Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України включено розділ «Особливості перевезення інвалідів» та внесено доповнення щодо обслуговування осіб з вадами зору (накази Мінтрансзв'язку від 04.03.2008 № 252 та від 03.11.2008 № 1333).

До Правил повітряних перевезень пасажирів і багажу включено главу «Перевезення осіб з обмеженою рухливістю або інвалідів» (наказ Мінтрансзв'язку від 23.04.2010 № 216).

До Повітряного кодексу України внесено статтю 102 «Обслуговування пасажирів з обмеженими фізичними можливостями (інвалідів)». Розділом XVIII «Відповідальність за порушення законодавства в галузі цивільної авіації» цього кодексу за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб – суб’єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі ненадання пасажиру перевізником пільг, встановлених законодавством; від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі ненадання встановлених послуг пасажирам з обмеженими фізичними можливостями (інвалідам).

Низку вимог щодо перевезення та обслуговування інвалідів встановлено Змінами до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 № 983.

Постановою Уряду від 03.12.2008 № 1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» передбачено стимулювання перевізника щодо оновлення автобусного парку автобусами, пристосованими для людей з інвалідністю, на етапі конкурсного відбору шляхом нарахування балів при наявності у перевізника автобусів цієї категорії.

Змінами до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (постанова Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1310) передбачено, що організатор автомобільних перевезень встановлює вимогу щодо забезпечення роботи на міських та приміських автобусних маршрутах загального користування не менш як одного транспортного засобу, пристосованого для перевезення осіб з обмеженими фізичними можливостями.

Облаштування квиткових кас та громадських вбиралень відповідно до потреб інвалідів, а також створення на автостанціях служб з надання допомоги цим особам передбачено Порядком регулювання діяльності автостанцій (наказ Мінтрансзв'язку від 27.09.2010 № 700).

Крім того, з 1 січня 2013 року згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.06.2011 № 738 «Деякі питання сертифікації транспортних засобів, їх частин та обладнання» буде впроваджено єдині технічні приписи для транспортних засобів, які перевозять інвалідів та інші маломобільні групи населення, та які ввозяться на митну територію України і виготовляються в Україні.

Виконання вимог щодо забезпечення потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями під час проектування, реконструкції та будівництва залізничних вокзалів, станцій і споруд обумовлено Відомчими будівельними нормами України «Споруди транспорту. Проектування, будівництво та експлуатація будівель і службово-технічних споруд залізничного транспорту при швидкісному та високошвидкісному русі поїздів» (наказ Мінтрансзв'язку від 05.12.2008 № 1479), які введено в дію з 1 січня 2009 року.

Укравтодором затверджені галузеві будівельні норми, в яких на стадії проектування враховані потреби інвалідів при облаштуванні автобусних зупинок, майданчиків для відпочинку та стоянок для короткочасної зупинки автомобілів на автомобільних дорогах загального користування (накази від 24.12.2010 № 500 ГБН В.2.3-218-549:2011 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги. Стоянки і майданчики для відпочинку та короткочасної зупинки автомобілів. Загальні вимоги проектування» та від 24.12.2010 № 499 ГБН В.2.3-218-550:2011 «Споруди транспорту. Автомобільні дороги. Зупинки маршрутного транспорту. Загальні вимоги проектування»).

Мінінфраструктури проводить поетапну роботу щодо виконання цих заходів та їх повної реалізації. Пасажирський транспорт стає безбар’єрним для інвалідів. Нагадаємо, на  залізницях України пасажири з обмеженими фізичними можливостями мають змогу скористатися послугою замовлення у будь-якому напрямку спеціального вагона, облаштованого для осіб з інвалідністю – наразі Укрзалізниця має 19 таких вагонів. В аеропорту «Бориспіль» для посадки та висадки пасажира-інваліда у літак використовуються спеціальні амбуліфти, а обслуговуванням осіб з обмеженими фізичними можливостями в аеропорту займається спеціально підготовлена група працівників.

версія для друку