українська російська англійська
Україна та Білорусь підписали Угоду про статус об'єктів Білоозерської водоживильної системи
19.12.2011 | 11:44
Прес-служба Фонду державного майна

15 грудня 2011 року Голова Фонду державного майна України Олександр Рябченко та Директор Фонду державного майна Державного комітету майна Республіки Білорусь Наталія Жерносек підписали Угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про статус об‘єктів Білоозерської водоживильної системи Дніпровсько-Бузького каналу, розташованих на території України. Угода підписана в ході 20-го засідання міжурядової Українсько-Білоруської змішаної Комісії з питань торговельно-економічного співробітництва.

Підписання зазначеної Угоди створить законні підстави для оформлення об‘єктів Білоозерської водоживильної системи як об‘єктів державної власності України та дозволить відповідним водогосподарським організаціям України отримати повний доступ до управління вказаними об‘єктами та експлуатувати їх згідно з вимогами екологічної, гідрологічної та економічної безпеки України.

Підписання угоди стало можливим після прийняття 12 грудня 2011 року розпорядження Кабінету Міністрів України “Про підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Білорусь про статус об‘єктів Білоозерської водоживильної системи Дніпровсько-Бузького каналу, розташованих на території України”.

Довідково. Між Україною та Республікою Білорусь 22 січня 1993 року укладено Угоду про взаємне визнання права та регулювання відносин власності (далі – Угода від 22.01.1993). врегулювання прав власності на об‘єкти відповідно до зазначеної Угоди.

Українська та білоруська сторони обмінялись переліками об‘єктів, на які вони можуть претендувати відповідно до Угоди від 22.01.1993.

До Переліку об‘єктів, розташованих на території України, на які може претендувати Республіка Білорусь, включено низку гідротехнічних об‘єктів (споруд) Білоозерської водоживильної системи.

У процесі реалізації повноважень із забезпечення врегулювання прав власності на об‘єкти, збудовані за часи існування СРСР, на підставі опрацювання документів, наданих білоруською стороною для підтвердження прав власності на об‘єкти Білоозерської водоживильної системи, Фондом державного майна України встановлено підпорядкованість їх балансоутримувача республіканському органу державного управління (Міністерство транспорту Білоруської РСР). Однак, враховуючи, що однією з функцій, для якої збудовані споруди Білоозерської водоживильної системи, є скид паводкових вод, тобто здійснення заходів, направлених на ліквідацію форс-мажорних обставин, відповідно до статті 2 Угоди від 22.01.1993 українською стороною застосовано підстави для відмови білоруській стороні у визнанні прав власності на них. Таким чином, об‘єкти (споруди) Білоозерської водоживильної системи не можуть бути визнані власністю Республіки Білорусь та повинні залишитись у державній власності України.

За даними Державного агентства водних ресурсів України канали Білоозерської водоживильної системи та споруди на них і водні об’єкти згідно зі статтею 5 Водного кодексу України є об’єктами загальнодержавного значення та мають комплексне призначення. На даний час комплекс використовується для:

– регулювання гідрологічного режиму на водних об’єктах, водно-болотних угіддях міжнародного значення і на прилеглих до них територіях, які розташовані в межах Національного природного парку «Прип’ять-Стохід» і заказника «Залухівський»;

– відведення частини повеневих і паводкових вод з річки Прип’ять з метою зменшення їх шкідливого впливу на населені пункти, лісові і кормові угіддя, які розташовані в долині річки Прип’ять та біля водоживильної системи;

– відведення надлишкових вод з меліоративних систем, що знаходяться у водозборі водоживильної системи;

– забезпечення потреб судноплавства на Дніпровсько-Бузькому каналі.

За результатами опрацювання питання врегулювання прав власності на об‘єкти Білоозерської водоживильної системи Фонд державного майна України у 2010 році направив білоруській стороні висновки про неможливість визнання зазначених об‘єктів власністю Республіки Білорусь. У 2011 році Фонд одержав згоду білоруської сторони щодо передачі Україні розташованих на її території об‘єктів Білоозерської водоживильної системи. При цьому, білоруська сторона запропонувала здійснити оформлення об‘єктів Білоозерської водоживильної системи як власності України шляхом підписання окремої міжурядової угоди.

 

 

версія для друку