українська російська англійська
У Луганську відбулося громадське обговорення питань створення зони вільної торгівлі з ЄС
20.01.2012 | 11:33
Луганська ОДА

«Створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС є невід’ємною частиною процесу інтеграції нашої країни до європейської спільноти», – зазначила начальник Головного управління економіки Луганської облдержадміністрації Світлана Дроботенко під час громадського обговорення аспектів створення зони вільної торгівлі з ЄС.

Учасники громадського обговорення – заступник голови облдержадміністрації Анатолій Репицький, директор департаменту співробітництва з Європейським Союзом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України Михайло Гармаш, представники обласної та районних державних адміністрацій, бізнес-структур та громадських організацій підприємців – обговорили положення про створення зони вільної торгівлі з ЄС та можливих наслідків її впровадження.

За словами представника Мінекономіки України Михайла Гармаша, мета створення зони вільної торгівлі – формування спільного економічного простору для вільного руху товарів, послуг, фінансових, трудових та інших ресурсів. При цьому він зазначив, що ринок ЄС є найбажанішим для багатьох країн, в тому числі для України, бо він в 13 разів більше за український. Проте ЄС також дуже зацікавлений в освоєнні українського ринку - вже зараз експортно-імпортна доля Євросоюзу в Україні зростає і становить понад 33%.

Михайло Гармаш також зазначив, що для реалізації угоди про створення зони вільної торгівлі Україні необхідно пройти поступову легалізацію обміну товарами з узгодженням діючих в Європі стандартів, покращити інвестиційний клімат в країні, привівши законодавчу базу до євростандартів та освоїти європейську практику вільної торгівлі.

Директор департаменту співробітництва з Європейським Союзом ознайомив учасників громадського обговорення з загальними аспектами переговорного процесу щодо створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Він розповів, що переговори розпочато ще  2007 року, проведено 18 раундів. На останньому, восени 2011 року, експерти зіткнулися з низкою суттєвих для обох сторін питань, які вдалося вирішити лише на найвищому політичному рівні. Серед них: лібералізація доступу до ринків ЄС та України (тарифна пропозиція); умови торгівлі сільськогосподарською продукцією (тарифні квоти ЄС); умови лібералізації доступу до ринку легкових автомобілів України; умови лібералізації торгівлі секонд-хендом в Україні; умови скасування експортних мит та географічні зазначення.

Під час обговорення зазначено, що створення україно-європейської зони вільної торгівлі має для України як потенційні переваги, так і певні ризики. Серед переваг – створення гармонізованого правового поля, стимуляція конкурентоспроможності українських товаровиробників, підвищення ефективності розміщення трудових ресурсів, зростання активності зовнішньої торгівлі та модернізація виробництва. Проте у найближчій перспективі ймовірно посилиться конкурентний тиск на внутрішньому ринку, витиснення з нього слабких вітчизняних товаровиробників, дефіцит вітчизняних товарів на внутрішньому ринку. Залучення значних фінансових ресурсів вимагатиме адаптації українського законодавства під євростандарти. Обмежиться можливість державної підтримки молодих галузей вітчизняної економіки.

Усі ці ризики необхідно враховувати, щоб мінімізувати їх наслідки для економіки України та для українського споживача – підсумували учасники громадського обговорення.

Громадське обговорення положень про створення зони вільної торгівлі з ЄС та можливих наслідків її впровадження в Луганську відбулося у рамках реалізації програми економічних реформ на 2010-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава».

 

 

версія для друку