українська російська англійська
2011 року Держфінінспекція попередила порушень на суму понад 891 млн грн шляхом операційного аудиту
23.01.2012 | 13:12
Прес-служба Державної фінансової інспекції

2011 року фахівці Держфінінспекції України попередили порушень фінансової дисципліни на суму близько 891,1 млн грн шляхом проведення державного фінансового аудиту окремих господарських операцій. Про це повідомив Голова Держфінінспекції України Петро Андрєєв під час розширеного засідання Колегії Держфінінспекції.

Загалом минулого року державним контролем було охоплено 44 суб’єкти господарювання державного сектору економіки, їхні фінансові та матеріальні ресурси на суму 229,5 млрд грн. За результатами цієї роботи складено 1014 застережень.

Результати здійсненого операційного аудиту вкотре засвідчили наявність у суб’єктів господарювання державного сектору економіки порушень фінансової дисципліни, які призводять до значних втрат та неефективного використання фінансових і матеріальних ресурсів.

Зокрема, на Державному підприємстві зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» (ДПЗД «Укрінтеренерго») Міністерства енергетики і вугільної промисловості України державні аудитори встановили, що між підприємством і державним виробничим об’єднанням електроенергетики «Біленерго» укладено контракт від 14.05.2009 на поставку електроенергії. При цьому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.05.2009 № 574-р «Про експорт електроенергії в Республіку Білорусь» передбачено, що закупівля електроенергії для її подальшого експорту здійснюється за оптовою ринковою ціною без урахування обсягу дотацій для компенсації втрат, пов’язаних із поставкою електричної енергії за регульованими тарифами. Відповідно до цього договору ДПЗД «Укрінтеренерго» із червня 2009 року по вересень 2011 року закупило на оптовому ринку електричної енергії з метою її експорту в Республіку Білорусь загалом 2,6 млн МВт/час на загальну суму 1,6 млрд грн за заниженими майже у 1,5 раза цінами. В результаті реалізації закупленої електроенергії за цей період недоотримано доходів на суму понад 500 млн грн.

Більшу частку виявлених державними аудиторами порушень становлять порушення законодавства у сфері державних закупівель. Здебільшого комітети з конкурсних торгів формально ставляться до розгляду пропозицій учасників конкурсних торгів, а під час визначення переможців часто приймають незаконні рішення. Трапляються випадки здійснення закупівель за державні кошти без застосування належних конкурсних торгів або проведення їх із порушенням.

Так, у ДК «Укргазвидобування» ПАТ «НАК «Нафтогаз України» (Міністерство енергетики та вугільної промисловості України) попереджено керівника компанії про порушення статей 16 і 29 Закону України «Про здійснення державних закупівель» щодо невідхилення пропозицій, які не відповідають кваліфікаційним критеріям та умовам документації конкурсних торгів (надано недостовірну інформацію щодо наявності в учасників досвіду виконання аналогічних договорів) під час укладання договору з ТОВ «Чед-Насад» на постачання електропристроїв (програмно-апаратний комплекс автоматичної системи керування енергозабезпечення ТЦСК) загальною вартістю 40,4 млн грн.

Під час операційного аудиту неодноразово було виявлено приписи та завищення вартості виконаних будівельно-монтажних та ремонтних робіт.

У Дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС Публічного акціонерного товариства «Укргідроенерго» (НАК «Енергетична компанія України») державні аудитори за результатами зустрічної звірки, проведеної у підрядника ТОВ «Енергопром», установили завищення вартості та обсягів виконаних будівельних робіт на загальну суму 8,1 млн грн. Зазначене порушення сталося через необґрунтоване включення до актів виконаних робіт за січень-липень 2010 року витрат на послуги з охорони об’єктів Дністровської ГАЕС та податку на землю.

Серед інших масштабних порушень Голова Держфінінспекції України назвав порушення на ДП „Луцький спиртогорілчаний комбінат”. У 2008-2009 роках без дозволу Мінагрополітики це підприємство уклало договори на закупівлю паливно-мастильних матеріалів в обсягах, які у 110 разів перевищили його річну потребу. При цьому підприємство здійснило попередню оплату на загальну суму понад 130 млн грн.

Паливно-мастильні матеріали підприємству поставлені не були, кошти не повернені, а підприємств, які мали реалізувати паливно-мастильні матеріали (ТОВ «Ресурс Стандарт», МПП «ВКС «Інвест-VEZ») немає за місцем їх реєстрації.

Той самийЛуцький спиртогорілчаний комбінатотримав від ТОВ „Справа наша” 57 млн грн на виконання умов договору. У день їхнього отримання на підставі ще одного укладеного договору ці кошти були переказані іншій комерційній структурі (ТОВ „Юнта – ТТ”), проти якої порушено провадження у справі про банкрутство. Таким чином, у „Луцького спиртогорілчаного комбінату” на сьогодні числиться дебіторська заборгованість на вказану суму, яка є фактично безнадійною, та існує загроза відчуження майна чи грошових коштів у судовому порядку.

 

версія для друку