українська російська англійська
Підсумки реалізації зовнішньоекономічної політики у 2011 році свідчать про результативність роботи Мінекономрозвитку
27.01.2012 | 14:14
Прес-служба Міністерства економічного розвитку і торгівлі

Аналіз розвитку зовнішньої торгівлі свідчить про результативність роботи Міністерства економічного розвитку і торгівлі України у 2011 році в напрямку формування зовнішньоекономічної політики держави. Про це повідомив заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Володимир Бандуров під час засідання колегії Мінекономрозвитку.

Володимир Бандуров зазначив, що за підсумками січня-листопада 2011 року темп приросту зовнішньоторговельного обороту товарів та послуг склав 33,3% в порівнянні з січнем-листопадом 2010 року, а його обсяг досяг рівня 154,3 млрд. дол., в тому числі, експорт товарів та послуг склав 74,1 млрд. дол. і збільшився на 30,7%, відповідно імпорт збільшився майже на 36% і склав 80,2 млрд. дол.

За словами заступника Міністра, експорт товарів у січні-листопаді 2011 року склав 62 млрд. дол. і зріс порівняно з січнем-листопадом 2010 року на 34,3%. Найбільша питома вага в українському експорті належить, традиційно, продукції металургійного комплексу (32,6%). Разом з цим, значна доля припадає на продукцію АПК (18,4%), машинобудування (17,3%), мінеральні продукти (15,1%) та продукцію хімічної промисловості (9,2 %).

Водночас обсяг імпорту товарів у січні-листопаді 2011 року склав 74,7 млрд. дол. із збільшенням у порівнянні з аналогічним періодом 2010 року на 38,1%. Найбільша частка у загальному обсязі імпорту за січень-листопад 2011 року традиційно припала на мінеральні продукти, які в загальних обсягах займають 36,6%. Поряд з цим, значні обсяги в імпорті складають поставки продукції машинобудування (24%), хімічної промисловості (15,2%), агропромислового комплексу (7,6%) та металургійної продукції (7,0%).

Володимир Бандуров зауважив, що хоча в торгівлі товарами від’ємне значення сальдо склалось у сумі 12,8 млрд. дол., воно було значно компенсовано позитивним сальдо в торгівлі послугами в розмірі 6,7 млрд. дол., в результаті чого від’ємне сальдо торговельного балансу товарів та послуг складає близько 6 млрд. дол. «За нашими розрахунками підвищення ціни на енергоносії (нафти на 41,3% і газу на 19,7%) та збільшення фізичних обсягів імпорту природного газу на 30% забезпечило приріст негативного сальдо торгівлі мінеральними продуктами на 4,2 млрд. дол.», - наголосив він.

Володимир Бандуров зазначив, що результати зовнішньої торгівлі у січні-листопаді 2011 року були обумовлені сприятливою ціновою кон’юнктурою на світових ринках, нарощуванням взаємної торгівлі з Російською Федерацією та країнами ЄС, продовженням тенденції до зростання вартості імпортованих енергоносіїв, перш за все природного газу, нарощуванням власного виробництва та значною експортоорієнтованістю провідних галузей промисловості; покращенням фінансового стану вітчизняних підприємств, підвищенням купівельної спроможності домогосподарств.

Заступник Міністра зауважив, що у 2012 році основні зусилля з формування та реалізації зовнішньоекономічної політики мають бути спрямовані, зокрема, на реалізацію Плану першочергових заходів з виконання державної програми розвитку внутрішнього виробництва на 2012 рік, а також, після прийняття Верховною Радою Закону України “Про державну фінансову підтримку експорту” – на забезпечення реалізації положень Закону, перш за все щодо створення Експортно-кредитного агентства.

Крім того, за його словами, у поточному році необхідно забезпечити просування та підтримку вітчизняних експортерів на зовнішніх ринках, створення інтерактивної електронної бази даних експортного потенціалу регіонів.

На порядку денному Міністерства також стоїть питання суттєвого зменшення енергоспоживання та забезпечення диверсифікації постачання енергоресурсів на внутрішній ринок України.

Володимир Бандуров зауважив, що у поточному році увага приділятиметься активізації заходів з захисту економічних інтересів України за допомогою механізмів СОТ шляхом проведення консультацій з компетентними органами іноземних країн щодо скасування або лібералізації діючих обмежувальних заходів щодо української продукції, створення сприятливих умов для розвитку експорту товарів і послуг, зокрема, шляхом підготовки та укладання економічно обґрунтованих угод про вільну торгівлю з перспективними торговельними партнерами України; у разі прийняття Президентом України рішення про відновлення роботи торговельно-економічних місій – відновлення роботи та оптимізація структури торговельно-економічних місій у складі закордонних представництв України, перепідпорядкування їх Мінекономрозвитку.

«Реалізація зазначених напрямків дозволить створити умови для зменшення негативного сальдо зовнішньої торгівлі та оптимізувати структуру вітчизняного експорту», - наголосив Володимир Бандуров.

 

версія для друку