українська російська англійська
При Міністерстві культури буде створено Музейну раду
07.02.2012 | 15:53
Прес-служба Міністерства культури

Питання створення Музейної ради, питання так званої «монетизації» культурних цінностей, а також шляхи вирішення системних проблем музейної сфери було обговорено на зустрічі Міністра культури Михайла Кулиняка з фахівцями музейної галузі, яка відбулася у Міністерстві культури.

6 лютого Міністр культури Михайло Кулиняк провів зустріч з фахівцями музейної галузі, які є членами Міжнародного об’єднання музеїв та професійних музейних працівників ІCOM-УКРАЇНА. На зустрічі були присутні Анатолій Мельник, генеральний директор Національного художнього музею України (президент Українського національного комітету  ІCOM); Адріана В'ялець, директор Музею українського народного декоративного мистецтва; Валентина Мизгіна, директор Харківського художнього музею; Сергій Кролевець, директор Музею історії Києва, Голова Всеукраїнської асоціації музеїв та заповідників; Галина Чумак, директор Донецького художнього музею; Світлана Стрєльнікова, генеральний директор Національного науково-реставраційного центру України; Владислав Піоро, Голова правління Українського центру розвитку музейної справи.

На зустрічі обговорювалися проблеми музейної галузі, її розвитку, а також питання, які останнім часом особливо турбують музейну спільноту, зокрема, питання так званої «монетизації» культурних цінностей.

Учасники зустрічі в Міністерстві культури також обговорили ряд питань, які, власне, можна вважати базовими для існування і подальшого розвитку музейної галузі України: фінансування матеріально-технічної бази, збереження та оновлення фондових колекцій, підготовка нових професійних кадрів, підвищення кваліфікації нині працюючих музейників, удосконалення нормативно-правової бази музейної сфери, створення окремої наукової інституції з досліджень проблем музейної справи, розвиток всеукраїнської мережі професійних реставраторів (оскільки нараз існують регіони, де фахівці-реставратори взагалі відсутні), необхідність розробки комплексної Програми розвитку музейної справи.

Михайло Кулиняк підкреслив, що Міністерство культури на своєму рівні займається розв`язанням багатьох з цих проблем, але для їх комплексного вирішення необхідна активна участь самих музейників, які, зокрема, мають ініціювати пропозиції до Програми розвитку музейної справи і разом із Мінкультом розпочати роботу щодо її послідовної розробки.

«Музейне середовище сьогодні ще не достатньо консолідовано та організовано, -- зауважили представники Українського центру розвитку музейної справи. – Працювати з кожним індивідуально досить важко. Тому наразі йдеться про необхідність налагодження дієвих комунікацій між Міністерством культури та музейним середовищем. Більшість проблем, про які тут говорять директори музеїв, виникли не вчора: вони є системними. При цьому вирішення їх саме у спосіб обговорення з музейною громадськістю Мінкультом вже ініційовано, оскільки зараз триває  розробка Стратегії розвитку музейної справи, яку проводить Мінкультури разом з Національним інститутом стратегічних досліджень. Але потрібно вибудувати чіткі механізми комунікацій між Міністерством культури та професійним музейним середовищем».

Міністр акцентував, що саме в таких механізмах і зацікавлений Мінкульт: «Ми постійно підкреслюємо важливість горизонтального партнерства між нашим відомством та професійною громадськістю». Михайло Кулиняк запропонував створити при Міністерстві культури Музейну раду, склад якої мають надати самі музейники: «Я дуже зацікавлений, щоби така Рада почала діяти. Нам потрібна ваша допомога. Разом ми напрацюємо зміни, яких нагально потребує музейна галузь, і я, як Міністр, буду добиватися вирішення цих питань на різних рівнях».

Сергій Кролевець відзначив, що є «головне – бажання музейної спільноти допомагати справі. Ми також будемо брати на себе рішення проблем, наявність яких заважає працювати. Музейній спільноті в Україні необхідно надати ті повноваження, які вона має у всьому світі. Є європейський досвід, яким необхідно скористатися – і без реформ у музейній сфері надалі не обійтися. Потенціал музейних працівників є – і цим потенціалом необхідно скористатися».

Довідково.

ІCOM – Міжнародне об’єднання музеїв та професійних музейних працівників, які займаються збереженням, охороною та популяризацією світової природничої і культурної спадщини, матеріальної і нематеріальної. ІCOM був створений у 1946 році, та є недержавною організацією, яка має офіційні відносини з ЮНЕСКО та консультативний статус в Економічній та соціальній раді ООН. ICOM виконує частину музейної програми ЮНЕСКО. Штаб-квартира ICOM розташована в Парижі, там же знаходиться секретаріат та музейний інформаційний центр UNESCO-ICOM.

Український Національний комітет Міжнародної Ради Музеїв був створений у 1992 році, він   став членом Міжнародної Ради Музеїв (ІСОМ) на правах Національного Комітету ІСОМ. 30 січня 2008 року в Національному художньому музеї України пройшла Конференція ІСОМ- України, на якій обрали новий керівний склад організації та ухвалили оновлену редакцію Статуту.

версія для друку