українська російська англійська
Віктор Балога: Ця зима змусила нас по-іншому поглянути на потреби бездомних співвітчизників
10.02.2012 | 13:52
Прес-служба Міністерства надзвичайних ситуацій

Кількість жертв холодної зими повинна змусити усіх нас – виконавчу владу, парламент, і особливо тих, хто на передовій – це органи місцевого самоврядування - по-іншому поглянути на потреби бездомних співвітчизників. Про це, виступаючи під час "години запитань до Уряду" у Верховній Раді, заявив Міністр надзвичайних ситуацій Віктор Балога.

За його словами, ще у 2005 році був прийнятий відповідний закон  і держава визнала бездомність соціальною проблемою. Однак ставлення до неї залишається, переважно, і по цей день радянським.

"Воно походить з часів, коли в суспільстві культивувалося несприйняття і відторгнення безхатченків. Їх судили за кримінальними статтями і відправляли до Сибіру валити ліс. Цей стереотип, привитий соціальним працівникам, потрібно наполегливо і постійно ламати. Не зробивши цього, проблему бездомних ми не вирішимо. Будемо і далі рахувати їх смерті - чи то від холоду, чи то від хвороб".

Міністр зазначив, що в цивілізованому світі діє дворівнева система роботи з цією категорією громадян: ними опікується держава і суспільство. В Україні, на думку В.Балоги, добре не спрацьовує ні влада, ні громадська ініціатива.

"Причина криється у нашому світогляді: ми не сприймаємо цю проблему серцем. Незалежно від того, хто у владі, а хто в опозиції. Але по факту маємо й інше: у нас діє 157 стаціонарних центрів роботи з бездомними - як державні, так і громадські. Парадокс у тому, що навіть самі безхатченки не знають, де ті центри є і як до них звернутися. Прикро, але соціальні служби фактично не ведуть цю інформаційну роботу".

У держави також є невикористані ресурси для влаштування бездомних, вважає урядовець.

"По всій країні маємо достатньо вільних приміщень, де можна обладнати притулки, забезпечити їх усім необхідним. Тобто створити знедоленим гідні умови життя. Тут не потрібно захмарних видатків. Для початку достатньо підтримати зацікавлені організації та створити стимулюючі умови для розвитку такого роду діяльності."      

Крім того, на думку Міністра МНС, також потрібно законодавчо встановити мінімальний рівень соціального захисту безхатченків. Чітко визначити права, обов’язки і відповідальність суб’єктів, до компетенції яких належить проблема бездомності.

"Упевнений, що розробивши додаткові соціальні гарантії для цієї категорії людей, більшість разом із опозицією у найкоротші терміни дадуть 450 голосів за їх закріплення в законі".

Віктор Балога наполягає, що зрушити проблему безхатченків - це спільна справа влади і суспільства. Хоча б для того, щоб не вести статистику людських втрат у випадках, яким можна і потрібно запобігти.

версія для друку