українська російська англійська
Олексій Соловйов: Якість ліків в Україні жорстко контролюється державою
10.02.2012 | 16:26
Прес-служба Державної служби України з лікарських засобів

9 лютого 2012 року Голова Державної служби України з лікарських засобів Олексій Станіславович Соловйов проінформував про роботу Держлікслужби України в 2011 році із забезпечення українських громадян якісними та безпечними ліками.

Зокрема, як повідомив Голова Держлікслужби України, обсяг ринку лікарських засобів України в 2011 р. сягнув 23 млрд. грн. (на 17% більше минулорічного показника), або 1,21 млрд. упаковок, частка вітчизняних лікарських засобів становить 28,24% у грошовому виразі та 64,9% - в упаковках. Середня вартість упаковки лікарського засобу: вітчизняної - 8,5 грн, імпортної - 38,5 грн.

Станом на 9 лютого 2012 року ліцензію на виробництво лікарських засобів мають 116 підприємств. Приємно відзначити, що українські виробники «Фармак», «Дарниця», «Артеріум» і «Здоров'я» увійшли до ТОП-10 компаній-виробників за обсягами продажів у 2011 році.

Протягом 2011 року Держлікслужбою України було прийнято 412 рішень про заборону реалізації (торгівлі), зберігання та застосування неякісних, незареєстрованих та фальсифікованих лікарських засобів.

Відносно стану роздрібного сектору фармринку України, О. Соловйов наголосив, що впровадження вимог Належної дистриб'юторської практики, гармонізованих з європейськими вимогами GDP, призвели до якісних змін ринку – зменшення кількості оптових складів. Основна мета даних змін - підвищення якості обслуговування пацієнта за рахунок скорочення числа посередників (зменшення числа невеликих дистриб'юторів сприяє підвищенню якості лікарських засобів, зменшує потенційні можливості потрапляння в обіг фальсифікованих лікарських засобів та ціни на препарат в аптеці). Є помітною тенденція наближення до європейської моделі: «1 виробник - 1 дистриб’ютор – 1 аптека – кінцевий споживач».

Як зауважив Голова Держлікслужби України, навантаження на одну аптеку в середньому по Україні станом на 01.01.2012 складає 2,29 тис. чол., в сільській місцевості - 3,15 тис. чол. Зауважимо, що у порівнянні з 2010 роком навантаження зменшилося на 15,9%. Тобто, можна констатувати підвищення доступності медикаментів для сільського населення.

Для довідки: навантаження на 1 аптеку в Європі, за інформацією Фармацевтичної Групи ЄС (2010): Греція - 1,2 тис. чол.; ЄС (усереднений) - 3,3; Італія - ​​3,4; Польща - 3,6 ; Португалія - ​​3,8; Німеччина - 3,8; Угорщина - 4,2; Румунія -4,3; Естонія - 4,4; Чеська Республіка - 4,4; Великобританія - 4,7; Люксембург - 5,3; Фінляндія - 6,6; Австрія - 6,7; Словенія; 6,8; Нідерланди - 8,3; Швеція - 10,4; Данія - 17,2.

О.Соловйов нагадав, що у минулому році Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання фальсифікації лікарських засобів", яким посилено адміністративну та запроваджено кримінальну відповідальність за виробництво та розповсюдження фальсифікованих лікарських засобів.

Що стосується міжнародних відносин, у 2011 році Держлікслужбою України, зокрема     підписано українсько-американський Меморандум про порозуміння з Фармакопеєю США та розпочато роботу над Конвенцією з розробки Європейської фармакопеї; Конвенцію Ради Європи щодо протидії підробкам фармацевтичної продукції і подібних злочинів, які несуть загрозу громадському здоров'ю (Конвенція Медікрім). До Конвенції приєдналися ще 15 країн; розпочато пілотний проект ВООЗ зі створення системи глобального моніторингу неякісної, фальсифікованої медичної продукції.

Більш докладну статистичну інформацію щодо результатів діяльності Держлікслужби України за 2011 рік опубліковано у щорічному звіті: Основні показники діяльності підрозділів Держлікслужби України за 2011 рік

 

 

версія для друку