українська російська англійська
Вінниччина увійшла до єврорегіону "Дністер"
17.02.2012 | 11:43
Вінницька ОДА

Одним з перспективних напрямків транскордонного співробітництва Вінницької області є участь у єврорегіоні «Дністер». Ініціатива зі створення вищезазначеного єврорегіону належить Вінницькій обласній державній адміністрації, яка у 2004 році внесла відповідні пропозиції Республіці Молдова. Дану ініціативу було підтримано, але в зв’язку з політичною ситуацією в цій країні, створення єврорегіону було призупинено.

Роботи зі створення єврорегіону «Дністер» відновилися у 2008 році: проведено низку консультаційних нарад та семінарів за участю європейських експертів та спеціалістів з питань створення, організації та функціонування єврорегіону. Активну участь у обговореннях та консультаціях брали представники Угорщини, зокрема, Карпатського єврорегіону та Міжнародного центру з демократичних перетворень (ICDT), які ініціативно висловили готовність надати необхідну консультаційну підтримку новоствореному єврорегіону та лобіювати зазначений проект у Європейській Комісії.

До складу майбутнього регіону входитимуть: від України - Вінницька область, від Республіки Молдова - райони Окниця, Сорока, Флорешти, Шолданешти, Резіна та Дондушень.

За словами Володимира Мережка, основними завданнями єврорегіону будуть:

- організація, координація та поглиблення зв’язків в сфері економіки, науки, освіти, культури, туризму, спорту;

- реалізація спільних проектів з охорони навколишнього середовища, екологічного оздоровлення басейну ріки Дністер;

- участь в розбудові міжнародних транспортних коридорів та реконструкція діючих автомобільних автомагістралей;

- реалізація регіональних програм (проектів) з питань скорочення рівня безробіття серед населення прикордонних районів;

- співпраця в облаштуванні пунктів пропуску через україно-молдавський державний кордон міждержавного та місцевого значення;

- організація контактів з міжнародними організаціями, фондами, інститутами, агенціями та іншими організаціями.

Організаційні роботи по створенню єврорегіону «Дністер» активізувалися протягом 2010 року.

23 червня 2010 року у м. Кишинів Республіки Молдова відбувся семінар з техніко-економічного обґрунтування потенційного єврорегіону «Дністер».

13 серпня 2010 року делегація Вінницької області приймала участь у робочій зустрічі по обговоренню статутних документів єврорегіону «Дністер». Обговорення та дискусії проводились у присутності незалежного експерта з Угорщини.

Попередній варіант статутних документів майбутнього Єврорегіону пройшли погодження у центральних органах виконавчої влади України та Республіки Молдова. Однак, в зв’язку з політичною ситуацією в Республіці Молдова підписання статутних документів затримувалось. З метою прискорення процесу створення єврорегіону «Дністер» облдержадміністрація співпрацювала з Посольством України в Республіці Молдова.

В кінці січня 2012 року облдержадміністрацією отримано додаткові пропозиції із молдавської сторони щодо внесення змін до статутних документів єврорегіону. Зазначені пропозиції були враховані та надіслані для повторного погодження в МЗС України.

2 лютого 2012 р. в м. Київ в рамках офіційного візиту в Україну делегації Республіки Молдова на чолі з Прем’єр-міністром Владом Філатом, відбулось підписання статутних документів Єврорегіону «Дністер», а саме, установчого договору. Відповідні документи зі сторони Вінницької області були підписані головою обласної державної адміністрації М.Джигою та голою обласної Ради С.Татусяком. З молдавської сторони договір підписали голови шести районних рад, а саме, районів Сорока, Дондушень, Окніца, Резіна, Флорешть і Шолданешть.

Статутними документами передбачається, що керівним органом Єврорегіону стане Рада Єврорегіону, яка повинна провести робоче засідання у місячний строк з моменту підписання документів. Саме тому, передбачається, що перше засідання Ради Єврорегіону відбудеться 27 лютого 2012 р. в рамках святкування 80-річчя утворення Вінницької області.

Співробітництво між прикордонними регіонами у рамках єврорегіону дозволить сконсолідувати спільні зусилля на подолання спільних проблем, що в свою чергу призведе до поглиблення існуючого міжрегіонального співробітництва та партнерських контактів між територіальними громадами регіонів.

 

 

версія для друку