українська російська англійська
Микола Присяжнюк: За два роки аграрний сектор став лідером серед інших галузей економіки
13.03.2012 | 17:30
Прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства

Українськими аграріями до бюджету сплачено понад 40 млрд грн податкових платежів, порівняно з 2009 надходження до зведеного бюджету збільшилися 1,6 раза. Про це повідомив 13 березня Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк під час прес-конференції, присвяченій результатам двох років роботи Уряду в аграрній галузі.  Міністр також поінформував, що за останній рік також залучення кредитних ресурсів аграрним сектором зросло в 2,2 раза до 15 млрд грн. При цьому сукупна державна підтримка підприємств АПК в минулому році становила 13,2 млрд грн, що в 1,5 раза більше, ніж минулого року.

За минулий рік аграрії збільшили виробництво валової продукції порівняно із 2010 роком на 17,5%, в рослинництві зростання становило 28% до 75,2 млрд грн, у тваринництві – 2,4% до 42,9 млрд гривень. При цьому в сільгосппідприємствах зростання становило майже на 24%, у господарствах населення – на 12%.

Зростання валової продукції в рослинництві обумовлене, в першу чергу великим врожаєм зернових – майже 57 млн тонн, що більше, ніж у минулому році 44%, або 17,4 млн тонн. Олійних культур аграрії у 2011 зібрали понад 12 млн тонн. При цьому сої одержано рекордний урожай 2,3 млн тонн, а соняшнику на зерно – 8,7 млн тонн. Також цукрова галузь у минулому році демонструвала значне зростання – виробництво цукру збільшилося на 50% до 2,3 млн тонн (при потребі внутрішнього ринку 1,8 млн тонн). Картоплі та овочів аграрії зібрали понад 24 млн тонн, що більше на 5,5 млн тонн, овочів – майже 10 млн тонн, що більше на 1,7 млн тонн.

Збільшення виробництва стало потужним поштовхом для зміцнення експортного потенціалу українського аграрного сектора та поступового посилення позицій на зовнішніх ринках.

За минулий рік обсяги експорту аграрної продукції зросли майже на третину і становлять понад 13 млрд доларів США. На сьогодні Україна посідає 2 місце в світі серед країн-експортерів зерна кукурудзи та ячменю і 8 місце - серед експортерів пшениці.

За минулий рік почалися поставки продукції українського агросектора на ринки таких країн, як Саудівська Аравія, Індія, Бангладеш, Китай та країн Північної Африки. Крім того, найближчим часом очікується «перезавантаження» відносини з країнами ЄС.

При цьому позитивним фактором є скорочення імпорту в Україну: м'яса та субпродуктів домашньої птиці - на 65%, риби мороженої - на 18%, фруктів - на 52%.

В цілому за підсумками року в тваринництві збережено позитивну динаміку, в першу чергу, за рахунок приросту у птахівництві та свинарстві. Обсяги вирощування худоби та птиці зросли на 3%, виробництво яєць – майже на 10%.

Позитивні результати є й в молочній галузі. Так, у сільськогосподарських підприємствах вдалося стабілізувати ситуацію з виробництвом молока і навіть наростити виробництво порівняно з попереднім роком на 1,7%.

Закупівельні ціни на молоко у січні-лютому мали тенденцію до зниження: від сільськогосподарських підприємств – на 5%, господарств населення – на 12%. Микола Присяжнюк поінформував, що задля стабілізації ситуації, що склалася, Мінагрополітики підтримує переговорний процес із виробниками та переробниками. Вже підписано Меморандум про узгодження дій між міністерством та молокопереробними підприємствами. Згідно з цим меморандумом передбачається відновлення переробними підприємствами закупівельної ціни до рівня її на початок року. Відповідні доручення дані органам влади на місцях.

Водночас, міністерством продовжується реалізація програм щодо стимулювання розвитку молочного скотарства, зокрема, часткове відшкодування будівництва нових тваринницьких комплексів. У 2011 розпочато будівництво 26 таких об'єктів та реконструкцію 95 існуючих.

Крім того, продовжується розбудова оптових ринків сільськогосподарської продукції, картопле- та овочесховищ. Зокрема, відбулося відкриття першої черги оптового ринку “Столичний” у Києві. Розширюється Львівський «Шувар». Завершується будівництво оптових ринків у Донецьку, Харкові, Запоріжжі та Одесі із загальним обсягом  інвестицій понад 4  млрд гривень. У Каховці запущено першу чергу найбільшого в Європі логістичного центру та овочесховища потужністю понад 50 тис. тонн.

Загалом сьогодні Мінагрополітики координує 12 інвестиційних проектів загальною вартістю понад 5,5 млрд гривень.

Всі заходи підтримки та стимулювання розвитку агросектора дають підстави стверджувати, що ситуація на продовольчому ринку є повністю контрольованою та прогнозованою.

В І кварталі поточного року цінова ситуація також очікується незмінною. Міністерство відслідковує роздрібні ціни майже на 700 продуктових ринках та базарах всіх регіонів України. За даними моніторингу по більшості основних харчових продуктів спостерігається зниження роздрібних цін, зокрема на хліб, борошно, крупи, цукор, деякі м'ясні та молочні продукти.

Водночас, зважаючи на сезонність, а також внаслідок складних погодних умов у лютому мало місце незначне підвищення цін на окремі групи товарів, зокрема овочі та фрукти. Проте, як повідомив Микола Присяжнюк, «створені запаси і картоплі, і моркви, і буряку, і цибулі вже в найближчий час дадуть змогу наповнити ринок у достатніх обсягах для забезпечення стабільної цінової ситуації». Також міністр поінформував, що в найближчий період буде значно активізовано проведення ярмаркових заходів.

В прес-конференції також взяли участь також голова Державної ветеринарної та фітосанітарної служби Іван Бісюк, голова Державного агентства земельних ресурсів Сергій Тимченко, голова Державного агентства лісового господарства Віктор Сівець, голова Державного агентства рибного господарства Віктор Дроник, а також голова Державної інспекції сільського господарства Сергій Тригубенко.

Зокрема, Іван Бісюк повідомив, що наразі продовжують працювати робочі групи, котрі улагоджують питання відновлення експорту сирів до Росії. «Ми вже отримали листи від керівника Росспоживнагляду з тим, що з 19 по 21 березня буде проінспектований Гадячсир, з 26 по 30 березня буде проінспектовано Менський завод і Пирятин. І ми продовжуємо працювати над іншими 3 заводами», - сказав він. Бісюк також підкреслив, що ринок Росії продовжує залишатися пріоритетним для українських сироварів, при цьому наголосивши, що питання диверсифікації експортних ринків залишається актуальним.

 

 

версія для друку