українська російська англійська
Виступ Прем'єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Уряду 14 березня 2012 року
14.03.2012 | 10:20
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Шановні члени Кабінету міністрів!

Шановні запрошені!

 

Перш за все вітаю вас з двохріччям роботи нашого Уряду.       Підсумки підбивати не буду, хочу лише заради об’єктивності  нагадати факти.

За минулі два роки наші люди мали постійну роботу. Отримували нові робочі місця і поверталися з вимушених відпусток за власний рахунок на старі.

Як вчора сказав гірничий майстер на будівництві метрополітену, головна зміна в його житті – це те, що після принизливого для робочої людини простою у 2008-2009 роках він знову живе повноцінно. Складно, але повноцінно.

За два роки люди жодного разу не підраховували свої збитки від обвалу гривні, від втрати заощаджень. Зарплати, пенсії, соціальні виплати не скорочувались, а навпаки, зростали. Держава припинила нарощувати запозичення і крок за кроком, вчасно розплачувалася з минулими боргами.

Ми взялися за такі проблеми, які майже всі двадцять років були поза увагою урядів. За нарощування випуску доступних вітчизняних товарів. За якість всього того, що споживають наші люди. За стабільність цін і достаток продукції на продовольчому ринку і будівництво для цього овочесховищ і оптових ринків. За прискорення будівництва житла і перебудову житлово-комунального господарства. За впровадження енергоощадних технологій: від звичайного під’їзду до великого підприємства. За розвиток ІТ-технологій та якість освіти для наших дітей.

А також за звільнення бізнесу від адміністративних і фіскальних перепон. За спрощення і здешевлення для людей різноманітних бюрократичних процедур. І за скорочення самої бюрократії та економію коштів на утримання чиновників.

І все це за умов, прямо скажемо, несприятливих зовнішніх впливів. Але Україна ні перед ким на коліна не стала, як не було важко.

Хочу підкреслити, що все це – ще не кінцевий підсумок роботи. Це процес, який вже дав певні позитивні результати. Але, як кажуть, до «завершення будівництва» працювати ще дуже багато.

Проте, очевидно, що ми знайшли свій шлях виходу з кризи і розпочали наймасштабніші за історію незалежності перетворення в країні.

І це дає сьогодні можливість так «підняти планку» завдань, як два роки тому важко було уявити. А головне – виконувати ці завдання.

Саме тому Президент України проголосив початок нової соціальної політики і визначив чотири напрямки масштабних соціальних ініціатив. Вони спрямовані перш за все на подолання неприпустимого майнового розшарування серед громадян України. На відновлення соціальної справедливості.

У понеділок Міністерство фінансів на моє доручення розпочало підготовку змін до державного бюджету на 2012 рік, спрямованих на виконання соціальних ініціатив Президента України. Водночас буде відбуватися середньотермінове бюджетне планування на основі нової соціальної політики. Тобто, масштабні соціальні перетворення будуть відчутними, практичними, активними і безповоротними.

Що має зробити Уряд?

Переглянути розмір пенсій 9 мільйонам пенсіонерів, які отримують пенсії на рівні прожиткового мінімуму, щоб розмір виплат виріс принаймні на 100 гривень на місяць. Вже з травня поточного року. Збільшити виплату за вислугу років військовослужбовцям на 165 гривен на місяць, а також підвищити на 30-50%% розмір виплат 1 мільйону учасників війни. Удвічі збільшити одноразову допомогу до Дня перемоги інвалідам війни: до 1720-2200 гривень.

Крім того, Міністерству фінансів доручено разом із Нацбанком прорахувати всі нюанси компенсаційних виплат вкладникам колишнього Ощадбанку СРСР. Тут треба відновити справедливість, адже частина людей отримала компенсацію, а частина – ні. До кінця поточного року повинні отримати всі. І, напевне, справедливість вимагає, щоб першими були люди похилого віку. Причому я поставив завдання, щоб механізм виплат виключав принизливі черги і збирання довідок.

Надзвичайно серйозних зусиль треба докласти, щоб відродити в країні будівельний бум. Програма «Доступне житло» покликана років за 10 повністю вирішити в країні квартирне питання. Насамперед для молодих сімей. Охопити ця програма має всі сім’ї з середнім доходом біля 5 тисяч гривень на місяць. І треба будувати мінімум по 100 тисяч квартир на рік. Водночас треба будувати відповідну кількість дитячих садочків і шкіл, щоб обоє батьків могли працювати і забезпечувати виплати за іпотечними кредитами.

Я розумію, що після багатьох років зневіри і недовіри людей до влади виникає питання: чи реально все це? Чи не збудовані ці плани на паперовому фундаменті, на друкарському верстаті?

Твердо кажу: цілком реальні. Фундамент для них один – зростання економіки.

За двох умов: стабільність в країні і максимальна економічна свобода.

Вчора я мав дуже відверту дискусію з найбільшими іноземними інвесторами в Україні. Розмову за принципом: давайте поглянемо: як «гладко было на бумаге, да забыли про овраги».

Я чесно сказав: у перший рік роботи, рятуючи ситуацію, Уряд змушений був приймати рішення миттєво, без дискусій і громадських обговорень. На другий рік ми серйозно почали долучати громадянське суспільство до формулювання державної політики, радитися щодо перетворень у країні. А сьогодні ми маємо час, щоб разом з учасниками ринку, з громадськістю аналізувати як ідуть перетворення, що необхідно змінити і покращити. Це абсолютно новий алгоритм відносин бізнесу і влади. Я б назвав його «режимом комфорту для добросовісних компаній». Я сказав інвесторам: Уряд не буде добродушним, але буде добросовісним партнером.

Головне, чого чекає бізнес, і що я твердо обіцяв – це передбачуваність і послідовність рішень влади. Стабільність і прозорість правил гри. З іншого боку, дуже приємно було почути, що бізнес-асоціації стоять на порозі того, щоб прийняти корпоративний кодекс, який визначив би дуже прості, але дуже потрібні Україні правила роботи бізнесу. Наприклад: не давати хабарі. Не платити зарплату в «конвертах». Не шукати шпарин для уникнення від оподаткування. Не завищувати ціни. І тому подібне.

Це власна ініціатива бізнесу. Отже, недаремно ми працювали, щоб перевернути ситуацію і утвердити правдиві цінності. Тепер разом ми можемо відповідально формувати позитивний, привабливий діловий імідж України.

Я спитав у інвесторів відверто: хоч один втратив гроші, які вклав в Україну? Жоден. Хоч один отримав норму прибутку, меншу, ніж у сусідніх країнах? Жоден. То чому ж про Україну розповсюджуються міфи, які можуть відвернути тих, хто не знає нашу країну?

Для тих компаній, які приєднаються до «клубу чесного бізнесу», бізнес в Україні буде дійсно комфортним. Контролюючі і перевіряючі органи забудуть дорогу до добросовісних платників – це Уряд гарантує.

Що просять і що пропонують Уряду компанії, які налаштовані вести в Україні цивілізований бізнес?

Забезпечити безумовний правовий захист кредитора і інвестора. Знаємо цю хронічну проблему і вирішимо. Готується законопроект, який раз і назавжди затвердить очевидні речі: є факт видачі кредиту, факт інвестиції – ніякий суд не вправі буде такий факт перекрутити.

Навести порядок з трансфертним ціноутворенням. Щоб офшорні посередники не підривали український ринок, не викривлювали конкурентне середовище.

Довести до логічного завершення лібералізацію у будівництві. Щоб спрощенням містобудівних норм могли скористатися приватні компанії.

Дати стимули для потужної фондової біржі в Україні, лібералізувати правила лістингу холдингів, зареєстрованих за кордоном. Затвердити правило оферти в угодах про купівлю-продаж акцій.

До речі, за два роки я абсолютно не побачив ніякої ініціативи з боку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Прошу Валерія Івановича Хорошковського принципово проаналізувати роботи цієї структури і запропонувати системні рішення щодо розвитку фондового ринку.

Також бізнес пропонує змінити порядок розрахунку податку на додану вартість – до кварталу і податку на прибуток – до року.

Всі ці пропозиції Уряд ретельно розгляне. Все те, що дозволить нам – зрозуміло, не миттєво, а послідовно, за кілька років – наблизитись до режиму вільної економіки, який існує в успішних країнах, ми приймемо. І доведемо, що чесно будемо виконувати ці правила гри.

Відповідні доручення я вже дав вчора керівникам міністерств і відомств, які брали участь у дискусії з інвесторами. І будьте певні, що суворо спитаю за виконання цих доручень.

 

Дякую за увагу.

версія для друку