українська російська англійська
Василь Надрага: Необхідно радикально змінити принципи державного замовлення на підготовку кадрів
23.03.2012 | 15:08
ПРЕС-СЛУЖБА МІНІСТЕРСТВА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ

Політика молодіжної зайнятості у національних програмах розвитку, тенденції молодіжної зайнятості і безробіття в Україні, освіта і професійне навчання для ринку праці, успішні практики і виклики у сфері політики молодіжної зайнятості – ці та інші актуальні питання сьогодні перебували в центрі уваги учасників Національного тристороннього круглого столу на тему „Гідна праця для молоді”, організованого Міжнародною організацією праці.

У заході взяли участь перший заступник Міністра соціальної політики України Василь Надрага, фахівці Міністерства та Державного центру зайнятості, лідери профспілкових організацій та об’єднань роботодавців, експерти Міжнародного бюро праці, представники громадських організацій, науковці, журналісти. Головував на засіданні Національний координатор МОП в Україні Василь Костриця.

Розв’язання проблеми зайнятості молоді в Україні потребує кардинальних підходів, вважають у Мінсоцполітики. Адже, незважаючи на заходи, які вживаються Урядом у цій сфері, у тому числі щодо забезпечення першим робочим місцем, в більшості випадків, завершення професійного навчання молоді супроводжується невизначеністю з місцем роботи за фахом.

«Роботодавці часто висувають вимоги, які молодь не спроможна задовольнити. Це пояснюється тим, що потрібні досвідчені працівники, а досвіду роботи у молоді, яка нещодавно закінчила навчальний заклад, ще немає. Як наслідок, маємо збільшення серед безробітних частки непрацевлаштованих випускників вищих навчальних закладів - з 13,7% в 2010 році до 17,4 % у 2011-му», - сказав, виступаючи на зібранні, перший заступник Міністра соціальної політики України Василь Надрага.

Урядовець поінформував, що в Україні, як і в інших країнах Східної Європи, у сфері молодіжної зайнятості, особливо у віковій групі 15-24 років, спостерігається високий рівень безробіття – майже 20 % та низький рівень зайнятості (близько 35 %). Крім того, залишається високим рівень неактивності молоді. Частка молодих людей, які не працюють і не вчаться, в Україні становить майже 19 відсотків. У 2011 році на обліку у державній службі зайнятості перебувало 94,1 тисячі випускників вищих та професійно-технічних навчальних закладів. Більше 26 тисяч з них працевлаштовано, понад 8 тисяч – змушені пройти професійне навчання за направленням служби зайнятості.

Недостатній рівень зв’язку між освітою та ринком праці спричиняє дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили, переконані у Мінсоцполітики. Так, випуск навчальними закладами фахівців з вищою освітою більше ніж удвічі перевищує випуск робітничих кадрів. Станом на грудень 2011 року в середньому по Україні на 1 посаду економіста претендувало 40 фахівців, на посаду бухгалтера - 21, юриста – 20. Водночас потреба у лікарях становила 3 особи на місце, у електрозварниках на автоматичних та напівавтоматичних машинах та фрезерувальниках - 2 особи на місце.

«Перед нами стоїть складне завдання протидії цим негативним тенденціям і формування нової якості робочої сили. Роботодавець нині потребує компетентного, професійно мобільного, вмотивованого, адаптивного, реалістично налаштованого працівника і наше завдання як держави створити умови для його професійного становлення та зростання. І передусім необхідно радикально змінити принципи державного замовлення на підготовку кадрів», - наголосив Василь Надрага.

При цьому він зазначив, що замовлення на підготовку фахівців повинно формуватися не від можливостей вузів та профтехучилищ, а за участю місцевих органів влади, галузевих міністерств, об'єднань роботодавців у чіткій залежності від потреб регіональних ринків праці та з урахуванням перспектив їх розвитку.

Дбаючи про наближення ринку освітніх послуг до ринку праці, Міністерство нині активно бере участь у підготовці відповідних проектів актів законодавства та державних програм. Також розробляються нові підходи до працевлаштування випускників на перше робоче місце та переходу молоді від навчання до трудової діяльності шляхом запровадження стажування студентів денної форми навчання вищих та професійно-технічних навчальних закладів, які завершили початковий цикл навчання за відповідним фахом.

«Важливість реалізації цих та інших завдань в сфері зайнятості молоді потребує об’єднання зусиль заінтересованих центральних і місцевих органів виконавчої влади, організацій роботодавців та їх об’єднань, профспілок. Адже ми розуміємо, що окремими й ізольованими діями неможливо домогтися продуктивної зайнятості та гідної праці для молодих людей», - підкреслив Василь Надрага.

 

версія для друку