українська російська англійська
На Дніпропетровщині приймуть програму підвищення кваліфікації психологів та педагогів з адаптації дітей-сиріт
28.03.2012 | 13:56
Дніпропетровська ОДА

Заступник голови облдержадміністрації Марія Пустова провела робочу нараду щодо підвищення якості роботи системи соціальної адаптації дітей та влаштування дітей-сиріт та дітей, які позбавлені батьківського піклування, у сімейні форми виховання або повернення їх у біологічні сім'ї. Нарада пройшла в центрі соціально-психологічної реабілітації дітей у Дніпропетровську.

«Центр соціально-психологічної реабілітації дітей – це сучасний комплексний заклад соціального захисту дітей. В таких закладах створюються необхідні умови для того, щоб дитина повернулась у біологічну сім'ю після соціальної реабілітації. У центрі професійними психологами та педагогами у дитині формується сприятливе ставлення до усиновлення або переходу в сімейні форми виховання, в тому числі до дитячих будинків сімейного типу (ДБСТ). Це краща європейська практика роботи з такими дітьми», - сказав голова Дніпропетровської ОДА Олександр Вілкул.

Центр соціально-психологічної реабілітації дітей тісно співпрацює зі службами у справах дітей та центрами соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, які безпосередньо займаються влаштуванням дітей у сімейні форми виховання та підготовкою кандидатів у прийомні батьки. Ця роботи відбувається в рамках регіональної програми, ініційованої губернатором Олександром Вілкулом, щодо попередження соціального сирітства та підтримки кризових родин «Депутати за благополуччя сімей». Програма реалізується депутатами Партії регіонів. За кожним депутатом Партії регіонів закріплена кризова сім'я - це більше 3 тисяч кризових сімей Дніпропетровщини. Дітям та сім'ям надається системна допомога.

З метою створення рівних можливостей для здобуття дітьми освіти у закладі організовано навчання вихованців. Навчаються вони з вчителями Дніпропетровської школи № 14 за індивідуальною та екстернатною формами, якщо дитина до цього не відвідувала певний час школу. Це дає можливість дітям вирівняти свій освітній рівень до вікового та придбати нові знання.

«У Центрі надається всебічна психологічна допомога, для того, щоб дитина мала змогу безболісно соціалізуватися та адаптуватися до нового життя. Працюємо ми за комплексною індивідуальною програмою реабілітації дітей. Програма основана на адресному підході до кожної дитини, вивченні її особистості та життєвих обставин. Ми допомагаємо дитині повірити у себе, відчути себе потрібною і захищеною», – сказав психолог Дніпропетровського центру соціально-психологічної реабілітації дітей Олег Прокопенко.

Центр соціально-психологічної реабілітації дітей виконує функції не тільки тимчасового пункту перебування (якими наразі в системі соціального захисту є притулки). Центр реабілітації – це комплексна система роботи з дітьми, яка вибудовує рух дітей не за маршрутом «притулок – дитячий будинок (інтернат)», а від «Центру до біологічної сім'ї або до сімейних форм виховання».

«Притулок – це тимчасове місце перебування дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, де вона знаходиться поки не встановлять її особу та статус. Під керівництвом губернатора Олександра Вілкула ми робимо акцент на подальшому розвитку центрів реабілітації дітей шляхом переходу від форми притулку до центру. Це забезпечить підвищення якості роботи системи соціальної адаптації та влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у сімейні форми виховання або повернення дітей у біологічні сім'ї»,- сказав в.о. начальника служби у справах дітей Віктор Візир.

Для подальшого розвитку системи Центрів соціально-психологічної реабілітації Олександр Вілкул поставив завдання органам місцевого самоврядування та виконавчої влади, на території яких знаходяться ці центри реабілітації дітей або притулки, які перейдуть у форму Центру, вивчити кадровий потенціал в своєму місті чи районі по лінії медицини, педагогіки, юридичної та психологічної служби.

«На Дніпропетровщині буде створена програма підвищення кваліфікації психологів та педагогів, які займаються соціальною адаптацією дітей-сиріт та дітей з проблемних сімей. Ми будемо цілеспрямовано займатися підготовкою спеціалістів для надання професійної допомоги дітям в центрах реабілітації. Також будуть проводитися курси для підвищення кваліфікації педагогів. Наприклад, теоретична частина на базі Дніпропетровського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, а практична частина в центрі реабілітації», - сказав Олександр Вілкул.

Довідка. У Дніпропетровському Центрі соціально-психологічної реабілітації діти перебувають віком від 3 до 18 років, які опинились у складних життєвих обставинах. Центр у Дніпропетровську був відкритий одним із перших в Україні. Заклад розрахований на 30 місць.

Щорічно влітку вихованці центру соціально-психологічної реабілітації оздоровлюються у позаміських таборах на узбережжі моря.

Всього у Дніпропетровській області функціонує 3 центри соціально-психологічної реабілітації дітей. Планова ємність центрів соціально-психологічної реабілітації становить 110 місць. Протягом 2011 року у центрах отримали соціально-психологічну та педагогічну допомогу 256 дітей.

 

 

версія для друку