українська російська англійська
Вступительное слово Премьер-министра Украины Николая Азарова на заседании Правительства 3 мая 2012 года
03.05.2012 | 10:22
Департамент информации и коммуникаций с общественностью Секретариата КМУ 

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Шановні запрошені

 

Шановні члени Уряду, дозвольте від Вашого імені привітати нову Уповноважену з прав людини.

Події в Дніпропетровську змушують нас зробити дуже серйозні і нові для незалежної України висновки.

Перший: на жаль, Україна, як і багато інших країн світу, може стати мішенню для ворогів суспільства. Постраждали невинні люди. Такий виклик державі безумовно буде жорстко покараний. Правоохоронці працюють, і результат обов’язково буде. І хто б не стояв за цими вибухами в Дніпропетровську, зрозуміло одне: це має навчити нас насамперед попереджувати подібне зло.

Тому другий висновок: треба більше вкладати в безпеку наших громадян. Створення сучасних систем безпеки і швидкого реагування - в першу чергу для публічних місць, транспорту - є нагальним завданням. Ми зобов’язані зробити все, щоб забезпечити спокій наших громадян, захист нашої країни. І Уряд це зробить. Розробка відповідної загальнодержавної програми вже розпочалась. До неї залучені кращі вітчизняні фахівці і консультанти з країн, які успішно протистоять терористичним загрозам.

Висновок третій: в кінцевому підсумку мішень терористів завжди – все суспільство. Тому всі здорові сили суспільства – з його державними і недержавними інститутами, політики і громадяни – повинні консолідуватися навколо простої ідеї: «Ми всі разом повинні зберегти Україну як країну спокою, безпеки і суспільної стабільності». Трагічні події з особливою гостротою виявляють, якою цінністю є стабільне, безпечне суспільство. Жодна політична ідеологія, жодна конкуренція в бізнесі не варті людської крові.

Подивіться, як дружно «підхопили тему» недруги України. Як посилюють в громадській свідомості недовіру і негативне ставлення до нашої Батьківщини. Злочинці не тільки людей покалічили. Вони завдали удару всьому українському народу, який мирно, толерантно проходив навіть крізь найнапруженіші протистояння останніх років.

Змушений окремо зупинитись на політичних дискусіях, що їх певного ґатунку політичні сили розгорнули навколо дніпропетровських подій. Я переконаний, що заробляти політичні дивіденди на крові – це підлість. А той, хто піариться на чужому болі, на трагедії, хто паплюжить власну країну – той фактично продовжує чорну справу покидьків, які підкладали вибухові пристрої в урни на зупинках.

Від вибухів постраждали десятки людей, а від брехні і провокацій політиканів страждають мільйони. Ціла велика країна.

Наша відповідь на брехню і провокації така: Президент і Уряд організували порятунок, лікування і реабілітацію постраждалих, виплату їм достойних компенсації. Президент і Уряд організували посилені заходи безпеки по всій країні. І, як я сказав, Президент і Уряд створять сучасну систему попередження і протидії ворогам суспільства.

Шановні члени Уряду!

Наближається велике всенародне свято – День Перемоги.

Ми зробили немало, щоб достойно його зустріти. В першу чергу це стосується достойного відзначення заслуг ветеранів війни.

Їх подвиг незабутній, наш обов’язок перед ними – священний і щоденний.

До свята Перемоги виплачується підвищений розмір разової грошової допомоги інвалідам Великої Вітчизняної війни. Залежно від групи інвалідності допомога становить від 1720 до 2200 гривень. Це – удвічі-тричі більше, ніж торік. Таку допомогу отримають майже 2 млн. громадян.

Збільшено розміри підвищень до пенсій учасникам війни. Для нагороджених медалями, інших учасників війни збільшене підвищення отримають 1 мільйон 307 тисяч ветеранів.

Також з 1 травня збільшено розмір виплат членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей загиблих військовослужбовців. Такі виплати отримають 173 тисячі громадян.

Принагідно додам, що з 1 травня всім пенсіонерам, які отримують трудові пенсії і мають повний трудовий стаж, Уряд підняв пенсію більше, ніж на 100 гривень. Для тих, хто не має такого стажу, підвищення становить близько 50 гривень.

Підвищено на 25 відсотків розміри пенсій інвалідів війни, в тому числі обчислені у мінімальних розмірах.

У І кварталі 2012 року з урахуванням всіх прийнятих рішень Уряду мінімальний розмір пенсії зріс:

- у інвалідів війни І групи – до 2 388 грн.;

- у інвалідів війни ІІ групи – до 2 137 грн. ;

- у інвалідів війни ІІІ групи – до 1 886 грн. ;

Ми починаємо ліквідацію розриву між пенсіями військовослужбовців, які залишають службу нині, і тими, хто закінчив службу 5 років тому. 23 травня Уряд прийняв рішення про поетапне збільшення розмірів пенсій колишніх військовослужбовців: з липня на 11 відсотків, з 1 вересня  - 23 відсотки та з 1 січня 2013 р. - на 35 відсотків.

Але справа не тільки в матеріальній підтримці колишніх солдатів. Наш борг перед ветеранами оплатити неможливо. Справа в тому, щоб продемонструвати і ветеранам, і самим собі, і навколишньому світу, що наше суспільство, наша держава пам’ятають і шанують подвиг солдатів і трударів тилу, які перемогли фашизм.

Всі сучасні європейські демократії існують сьогодні завдяки тому, що солдати Перемоги знищили смертельну фашистську загрозу людству.

За дні, які залишились до свята, всі наші міста і села мають бути належним чином прибрані, прикрашені. Обов’язково треба навести порядок довкола пам’ятників визволителям і на військових похованнях. До всіх органів влади, центральної і місцевої це - вимога. А до людей – прохання і заклик: хто як може, зробити свій внесок у створення святкового настрою і святкового вигляду наших вулиць, площ і будинків. Привітайте ветеранів. Допоможіть їм. Вклоніться за їх подвиг.

Шановні колеги!

5 травня в Україні відзначатиметься День довкілля. Екологічна ситуація в Україні була і продовжує залишатися складною. Незважаючи на те, що у нас досі не відновлено обсяги промислового виробництва 1990 року, антропогенне та техногенне навантаження на навколишнє природне середовище в кілька разів перевищує відповідні показники у розвинутих країнах. Тому, на жаль, в Україні поки менше можливостей вкладати кошти в екологію.

А ситуація ускладнюється. Через кабальний газовий контракт ми змушені переводити енергоблоки з газу на вугілля. Це додаткове навантаження на навколишнє середовище. Тому треба додаткові зусиллі і ресурси спрямувати на скорочення шкоди довкіллю.

Прискорений економічний розвиток, який ми плануємо і забезпечуємо, з одного боку, означатиме збільшення навантаження на навколишнє середовище, з іншого боку, - даватиме більше ресурсів для захисту і відновлення екології.

Тому завдання Уряду - забезпечити раціональний баланс між економічним ростом і екологічною безпекою. А також створити умови для екологічного способу економічного зростання.

Дещо у нас уже є. Затверджено Національний план дій з охорони навколишнього природного середовища на 2011-2015 роки, яким визначено природоохоронні заходи на досягнення цілей, сформульованих в Основних засадах державної екологічної політики України на період до 2020 року.

Проте, не зроблено, мабуть, більше. До цього часу не завершено розробку Загальнодержавної програми поводження з відходами в Україні. Невиправдано затягується розробка законопроекту про Загальнодержавну програму розвитку заповідної справи на період до 2020 року. Недостатньо уваги приділяється охороні земельних ресурсів.

Варварськи знищуються зелені насадження у населених пунктах. Незаконно вирубаються ліси. Бездумно, іноді хижацьки, експлуатуються водні ресурси. Масового характеру набуло порушення вимог Водного кодексу в частині обмеження господарської діяльності у водоохоронних зонах і прибережних захисних смугах. Береги забудовують та розорюють. Видобування корисних копалин у непоодиноких випадках здійснюється без отримання спеціальних дозволів на користування надрами, гірничих і земельних відводів. Затримується або зовсім не проводиться рекультивація порушених земель.

Діючі економічні механізми природокористування та штрафні санкції за забруднення довкілля часто просто не працюють – їх ігнорують або не бояться.

Хочеться спитати: то хто ж господар в нашому домі: бракон’єри, лісоруби, забудовники, «чорні копачі» чи все-таки народ і держава?

Я думаю, настав час кардинально вирішувати питання дотримання природоохоронного законодавства. Посилити контроль і відповідальність.

Міністерство екології та природних ресурсів повинно докорінно змінити свою роботу, зайняти принципову позицію і запропонувати Уряду нову концепцію державної політики в цій сфері. Доручаю міністру – до речі, міністру зі «свіжим», так би мовити, поглядом – Едуарду Ставицькому розпочати розробку такої концепції, ядром якої мають бути стимули до екологічного розвитку національної економіки. Маючи розвинену наукову і виробничу базу, знаходячись на етапі модернізації промисловості, Україна в змозі стати лідером в екологічному переозброєнні технологій. Втрачати такий шанс не можна.

5 травня, в суботу я планую відвідати Мінприроди, ознайомитися з його роботою і планами. Провести селекторну нараду з главами регіональних адміністрацій, щоб визначитися, чи відповідають ці плани вирішенню дійсно реальних, часто нагальних проблем.

Дякую за увагу.

версія для друку