українська російська англійська
Вступительное слово Премьер-министра Украины Николая Азарова на заседании Правительства 17 мая 2012 года
17.05.2012 | 10:47
Департамент информации и коммуникаций с общественностью Секретариата КМУ

Шановні члени Уряду!

Шановні запрошені!

 

Вчора звершилася робоча поїздка української делегації до інституцій Європейського Союзу.

Вона проходила у непростих умовах. І не тільки тому, що напередодні Україна зазнавала безпрецедентного зовнішнього тиску.

Справа набагато глибша. Україна знаходиться на вирішальному етапі системних перетворень. І в економіці, і в суспільних відносинах. Причому, ніхто нам не допомагає ресурсами, необхідними для таких глибоких перетворень. Навпаки, ми, наприклад, продовжуємо нести тягар абсурдно завищеної ціни на газ, продовжуємо розраховуватися за внутрішніми і зовнішніми безпрецедентним зобов’язанням.

У цей же час країни Європейського Союзу, за висловом президента Європарламенту Мартіна Шульца, перебувають під жорстким впливом фінансової й економічної кризи. В ЄС накопичилось чимало невирішених проблем. Таких масштабних, як, наприклад, невизначеність щодо виходу Греції з боргової кризи та і інших країн.

І в цей же час Україна і Євросоюз мають перед собою на переговорному столі підготовлену до підписання безпрецедентну угоду про асоціацію. Керівники Європейської комісії одностайно вважають цей документ найбільш амбітною і всеохоплюючою угодою ЄС з третьою країною.

То чи можна в такій ситуації примножувати проблеми і поглиблювати протиріччя? В чиїх це інтересах? Хто хоче поставити під сумнів наше співробітництво? Саме в той час, коли криза підвищує цінність кожного успішного проекту, кожної інвестиції.

Нагадаю, що обсяг прямих інвестицій в економіку України з країн ЄС становить понад 40 мільярдів доларів США, що складає 80% загального обсягу іноземних інвестицій в Україну.

На мій погляд, чергове засідання Ради співробітництва Україна-ЄС, яке відбулось 15 травня, дало однозначну відповідь на складні питання.

І Україна, і Європейський Союз однаково розглядають угоду про асоціацію як вищу цінність для стратегічного співробітництва наших країн.

Тому, як було сказано, плану «Б» для нас не існує. Ми будемо спільно, крок за кроком, знімати з порядку денного питання, які заважають або гальмують остаточне затвердження угоди про асоціацію.

Засідання Ради співробітництва поклало край спекуляціям противників України щодо того, як наш Уряд виконує погоджений план дій.

І віце-президент Єврокомісії, верховний представник з питань зовнішньої політики і безпеки Кетрін Ештон, і комісар з питань сусідства і розширення Штефан Фюле, і головуючий від ЄС міністр закордонних справ Данії Віллі Сьовндаль відзначили значний прогрес України на шляху євроінтеграції. Продовжуються перетворення, які наближають Україну до європейських стандартів організації суспільного життя.

Ми плідно співпрацювали два роки – це загальна думка наших партнерів.

Тому я запропонував їм зважити, що сьогодні знаходиться на вагах.

З одного боку: українська влада здійснює системні перетворення, які відкладалися роками, і це було реальною перешкодою для європейської перспективи України. Ми прийняли схвалені європейськими експертами Закони: про вибори, про громадські організації, про свободу зібрань, про доступ до публічної інформації, про судоустрій, про боротьбу з корупцією, Податковий і Митний кодекси тощо. Набув чинності Кримінально-процесуальний кодекс. Революційний, як для нашої правоохоронної системи, законсервованої з 60-х років двадцятого століття.

Україна приєдналася до європейської Енергетичної хартії. Приймає законодавство на її виконання. І понад два роки надійно, без жодних проблем транспортує до Європи газ. Навіть собі у збиток.

Хто заважав нашим опонентам зробити все це за попередні п’ять років? Але ж нічого не робилося. Фактом є те, що саме ми у 2010-2011 і поточному роках створили в Україні необхідну базу європейської правової системи і ринкової економіки. І не зупиняємося.

А що ж з іншого боку? Претензії до України щодо верховенства права і нібито політичних переслідувань. Загальні претензії. Не підтверджені доведеними фактами.

Наприклад, на просте питання: про які репресії йдеться в країні, де опозиція мало не щодня проводить будь-які акції, і ніхто за це не постраждав, ніхто не боїться  - жоден мій співрозмовник відповісти не міг.

Але для нас стурбованість партнерів означає тільки одне: чим би вона не була викликана, ми її не відкидаємо і не ігноруємо. Ми її чуємо. І завжди будемо відверто і аргументовано, на фактах пояснювати свою позицію.

Ми готові шукати спільний вихід на базі об’єктивності, загальновизнаних норм права і, що важливо, на базі взаємної довіри.

Україна розглядає Угоду про асоціацію насамперед як комплексну програму масштабних внутрішніх перетворень у всіх сферах політичного, економічного та соціального життя держави. Це програма модернізації країни, яка потрібна в першу чергу нам, народу України.

І ще одне. Як повідомив українській делегації комісар Фюле, на засіданні міністрів закордонних справ Євросоюзу не розглядалося нічого навіть подібного до бойкоту Євро-2012. Бойкот і будь-які санкції не є політикою Євросоюзу щодо України. Тільки певні політики мають свої думки. Що ж, ми це беремо до уваги. Хоча зробимо все, щоб такі думки змінити.

Шановні члени Уряду!

Наші колеги із ЄС позитивно оцінили, зокрема, ті перетворення, які вже сьогодні кардинально покращили інвестиційний  та бізнес-клімат в Україні.  Це підтверджує те, що ми рухаємося в правильному напрямку.

Кожен день приносить факти того, що системні перетворення в економіці і соціальній сфері працюють. Так, хочу всіх нас привітати з тим, що в середині травня була укладена перша угода за програмою здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення громадян доступним житлом.

Міністр регіонального розвитку доповів, що вже надійшли подання із тринадцяти регіонів України, і Міжвідомча комісія затвердила перші 1 тис. 127 квартир, які громадяни можуть придбати на умовах здешевленої іпотеки.

Цей перелік уже надіслано до банків, які, відповідно до критеріїв НБУ, можуть брати участь у програмі здешевлення іпотеки. Також Міністерство оприлюднило цей список на своєму офіційному веб-сайті.

Відповідно до оприлюдненого переліку, вже зараз можуть вибирати квартири мешканці Криму, Волинської, Дніпропетровської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Полтавської, Сумської, Харківської та Чернівецької областей.

Хочу відзначити активність забудовників Сумщини: мешканці обласного центру можуть обирати собі житло із двохсот восьми одно- та двокімнатних квартир від 7 забудовників.

Всього поточного року в програмі «Доступне житло» можуть взяти участь понад 30 тисяч сімей. Це ще мало з огляду на те, що покращення житлових умов потребують понад 1 мільйон сімей. Але після довгих років, коли черга взагалі не рухалась, це помітний крок до нової якості життя в країні.

Згодом ми вийдемо на кредитування 100-200 тисяч сімей щорічно. І таким чином, за 10 років вирішимо житлову проблему.

Що треба для здійснення таких планів?

Безумовно, економічний розвиток і соціальна стабільність.

Глава держави виступив з новими ініціативами, спрямованими на активізацію розвитку реального сектору економіки. На ефективне використання нашого економічного потенціалу.

Ми з вами, розглядаючи підсумки соціально-економічного розвитку за І квартал поточного року, визначились із заходами, необхідними для прискорення економічного зростання.

Сьогодні ми заслухаємо Першого віце-прем’єр-міністра Валерія Івановича Хорошковського, який доповість членам Уряду про стан виконання Національного плану дій.

Думаю, треба запровадити практику щотижневого заслуховування цього питання на засіданнях Кабінету Міністрів.

Дякую за увагу.

 

версія для друку