українська російська англійська
У Львівській ОДА обговорено питання здешевлення іпотечних кредитів
17.05.2012 | 09:42
Львівська ОДА

Учора заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Володимир Губицький провів нараду з питань виконання постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку  здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

У нараді взяли участь представники банків, будівельних організацій та місцевого самоврядування.

Заступник голови облдержадміністрації Володимир Губицький відзначив, що одним із пріоритетів соціальних ініціатив Президента України є будівництво доступного житла, тому здешевлення вартості іпотечних кредитів на сьогодні є  особливо актуальним питанням.

За словами Володимира Губицького,  в Державному бюджеті на 2012 рік передбачено один мільярд гривень для цілей фінансування іпотечних кредитів. За виділені кошти може бути надано понад 30 тис. пільгових кредитів. Здешевлення іпотеки додатково залучить в будівельну галузь майже 10 мільярдів гривень.

Також Володимир Губицький зазначив, що учасниками  програми здешевленого іпотечного кредитування можуть бути громадяни, які перебувають на квартирному обліку. Перший внесок на купівлю житла має бути не більше 25% від суми кредиту, а максимальна ставка на момент видачі кредиту 16% річних.

Заступник голови Львівської ОДА також поінформував, що держава компенсує 13% кредиту, решту 3% сплачує громадянин. Термін кредитування 15 років, а нормативна площа на одну людину або сім’ю з двох чоловік – 40 кв.м., на сім’ю з трьох і більше людей 58 кв.м.

Нормативна вартість 1 кв.м. житла для Львова 5 тис. грн., для інших населених пунктів 4 тис. грн. Допускається перевищення нормативної  площі та розрахункової вартості житла не більше ніж на 25%.

Володимир Губицький зазначив, що для реалізації програми пільгового іпотечного кредитування обласною державною адміністрацією:

- визначено п’ять будівельних об’єктів, добудова яких у 2012 році дозволить отримати 166  квартир доступного житла загальною площею 10,7 тис кв. метрів.

- підібрано 8 земельних ділянок площею 4,5 га  , на котрих заплановано збудувати у 2013 році багатоквартирні житлові будинки на тисячу квартир – загальною площею 52, 017 тис. кв. метрів житла.

Органами місцевого самоврядування проведено роботу щодо виявлення громадян, котрі бажають взяти участь у пільговому іпотечному кредитуванні в обсягах, достатніх для початку реалізації програми на всіх семи, визначених для будівництва об’єктах. Зокрема ними озвучено біля сотні бажаючих  у містах Дрогобичі, Самборі , Ходорові та Винниках. Львівським регіональним управлінням ДСФУ «Державний фонд підтримки молодіжного будівництва» запропоновано для участі у програмі у місті Львові та області перелік з 820 осіб, що стоять на черзі. 

Обласна державна адміністрація поінформувала банки І і ІІ груп, які діють на території області щодо необхідності їх звернення для участі у програмі пільгово-іпотечного кредитування, проте на час наради таких звернень не поступило.

Представники банків Львівської області  під час наради назвали перелік проблемних питань, пов’язаних із видачею іпотечних кредитів, основними з яких є те, що передбачена Порядком ставка кредитування (16%) нижча від ринкової вартості депозитів у Львівській області, а забезпечення її протягом терміну кредитування (15 років) пов’язане з недопустимими для банків ризиками; законодавчо неврегульовані також  питання, пов’язані з ризиками при іпотечному кредитуванні – це реєстрація неповнолітніх дітей, пенсіонерів, інвалідів тощо.

Серед проблемних питань було названо також те, що банківські установи І та ІІ категорії, що діють на території області, є філіями або відділеннями центральних банків, відтак не мають повноважень приймати рішення щодо участі у запропонованому порядку пільгового іпотечного кредитування  доступного житла. Станом на сьогодні рішення щодо участі у реалізації програми центральними банками остаточно  не прийнято.

Володимир Губицький наголосив на важливості озвучення єдиної думки банків Львівщини стосовно здешевлення вартості  іпотечних кредитів на розширеній нараді, яка відбудеться завтра, 17 травня, у  Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ і дав доручення щодо підготовки відповідного документу асоціацією  банків Львівщини.

 

 

 

 

версія для друку