українська російська англійська
Микола Азаров: Росія навіть з Північним і Південним потоками не обійдеться без української ГТС
17.05.2012 | 18:23
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Незважаючи на будівництво Росією двох газопроводів в обхід України - Північного та Південного потоків - українська газотранспортна система залишається найнадійнішим і найдешевшим маршрутом для транзиту російського газу в Європу.

Про це заявив Прем'єр-міністр України Микола Азаров під час зустрічі з членами міжнародного клубу парламентаріїв та експертів Україна-ЄС.

«Насправді ніякої особливої альтернативи ні Північний, ні Південний потік нашій ГТС не являють. У нас є 150 мільярдів кубометрів потужностей транспортування газу. У нас є значні об'єми газосховищце найнадійніший і найдешевший транспортний шлях у Європу, і ми готові забезпечити його надійну роботу», - відзначив Микола Азаров.

Він додав, що після модернізації ГТС її пропускна спроможність зросте до 200 млрд кубометрів на рік. Причому, модернізація вдесятеро дешевша за будівництво «Південного потоку». Таким чином, в ціну для споживачів у Європі буде закладена суттєво менша інвестиційна складова.

Прем'єр підкреслив, що модернізація ГТС економічно вигідна як Україні, ЄС, так і Росії.

Натомість, на думку Глави Уряду, будівництво Південного потоку є економічно невигідним, оскільки цей проект зможе окупитися лише за 20 років. Прем'єр переконаний, що спорудження Південного потоку диктується лише політичною складовою.

Крім того, Микола Азаров наголосив, що навіть побудувавши «потоки», Росія все одно не зможе позбутися залежності від транзиту через Україну, оскільки морські маршрути не матимуть переваг збереження газу у підземних сховищах.

Прем'єр нагадав, що під час аномально високих морозів, які були взимку поточного року, Росії не вистачало газу для забезпечення безперебійних поставок у Європу, і на прохання РФ український Уряд дозволив «підняти» газові резерви України зі своїх газосховищ. Якби не це, Європа б замерзала нинішньої лютої зими.

Азаров зауважив, що якщо така ситуація повториться після запуску в роботу морських «потоків», завжди існуватиме ризик зриву поставок газу до країн ЄС.

«Побудувавши два газопроводи, Росія чомусь думає, що вона повністю позбудеться залежності від транзиту газу через територію України. Ніколи цього не буде, хоча б тому, що ні Південний, ні Північний потоки на мають можливостей збереження газу у сховищах. Підземні газосховища є тільки у нас, і потужність їхколосальна», - наголосив Микола Азаров.

версія для друку