українська російська англійська
Вступительное слово Премьер-министра Украины Николая Азарова на заседании Правительства 23 мая 2012 года
23.05.2012 | 10:22
Департамент информации и коммуникаций с общественностью Секретариата КМУ

Шановні члени Уряду!

Шановні запрошені!

На сьогоднішньому засіданні Уряду ми вирішили проаналізувати, як регіони України підготувалися до літнього відпочинку дітей. Оздоровлення і змістовний відпочинок дітлахів – одне з першочергових питань в державній політиці щодо української родини.

Адже наші діти зазнають великих, набагато більших, ніж раніше, навантажень: екології великих міст, сучасного інформаційного суспільства, захворювань і, на жаль, соціальних негараздів. Треба захищати наших маленьких співгромадян і допомагати їм максимально відновити здоров’я і поповнити енергію. А також відкривати їм можливості для всебічного розвитку, пізнавання нового, цікавого і корисного.

Найкращий і найефективніший час для цього – літній відпочинок. Тому ми зобов’язані організувати його так, щоб не змарнувати жодного дня, не обманути жодної дитячої надії.

У нас є позитивні зрушення в цій сфері. Заходи з організації літнього відпочинку і оздоровлення дітей профінансовані на сто відсотків. Так, поточного року ми зможемо оздоровити на 511 тисяч дітей більше, ніж у 2009 році. Але, на превеликий жаль, загалом охопимо відпочинком і оздоровленням лише дві третини всіх школярів. Самі дитячі заклади в більшості – спадок радянських часів. Старі і мало комфортні за сучасними вимогами.

Так що задоволення від роботи цієї сфери, чесно кажучи, немає.

Я хочу, щоб сьогодні ми розглянули два аспекти проблеми. Як організовано відпочинок поточного року і що ще можливо зробити для покращення ситуації. І те, куди ми будемо рухатися далі в сфері дитячого відпочинку і оздоровлення. Які треба закласти принципи і стимули розвитку рекреаційної системи, щоб вона відповідала сучасним вимогам і була доступною для громадян України.

Очевидно, що радянську систему державних, профспілкових і галузевих установ для відпочинку і оздоровлення дітей зруйновано. Напевне, остаточно, адже змінився сам суспільно-економічний устрій держави. Отже, нову інфраструктуру відпочинку треба будувати на ринкових принципах: тобто, давати приватній ініціативі стимули, преференції на період розвитку, кредитну підтримку, розвивати механізми державно-приватного і державно-громадського партнерства  тощо.

Водночас держава продовжує нести відповідальність за соціально вразливих дітей: сиріт, інвалідів, малозабезпечених, дітей з багатодітних родин, потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Хочу наголосити, що в будь-якому разі увага і ресурси держави будуть зосереджені на захисті і підтримці саме цих дітей. На їх оздоровлення і далі будуть витрачатися суспільні кошти. І з року в рік все більші.

З іншого боку, ми чудово розуміємо, як важко так званій середній родині зібрати гроші на відпочинок, та ще й знайти відповідну за якістю пропозицію. Таким родинам держава також повинна допомогти: створенням сучасної матеріально-технічної бази установ для дитячого відпочинку і оздоровлення, здешевленням їх послуг.

Вчора я обговорював ці проблеми з лідерами громадських організацій, які працюють у сфері захисту прав дітей. Природно, що відпочинок і оздоровлення дітей в центрі уваги цих організацій. Вони працюють багато років, мають великий і цінний досвід, володіють сучасними підходами до організації дитячого відпочинку. Наприклад, дуже цікаво було довідатись про літні табори для дітей-сиріт, які організує благодійний фонд «Приятелі дітей», і в яких діти розвивають свої таланти, реалізують здібності. Про програму «Дорога до успіху» благодійного фонду «Единственная», де в літніх таборах старшокласників дитячих будинків та інтернаті навчають адаптуватися в дорослому житті, приймати самостійні успішні рішення. Це успішні проекти, які працюють роками, реально допомогли знайти своє місце в житті сотням дітей.

Прикладів дуже багато. Благодійницький і волонтерський рух в Україні насправді розвинений не менше, ніж в інших демократичних країнах Європи.

По-перше щира подяка за це всім громадським активістам, ентузіастам справи захисту і підтримки дітей. По-друге, хочу наголосити, яка величезна цінність і користь для нашого суспільства - така громадська активність.

За результатом вчорашньої розмови я уже дав практичні доручення. Наприклад, міністру освіти і міністру охорони здоров’я: терміново розробити порядок залучення старшокурсників педагогічних і медичних вузів до фахової, профільної роботи в літніх таборах. В якості стажування, практики чи в інший спосіб.

Вчорашня дискусія наштовхнула на думку, що в наших планах модернізації системи відпочинку і оздоровлення дітей взагалі можна і треба дуже серйозно спиратися на досвід і організаційні можливості громадських організацій. Треба дуже тісно співпрацювати з ними, щоб нова система була і сучасною, і соціально відповідальною.

Наприклад, занедбані сьогодні заклади, які треба реконструювати або відновлювати як дитячі установи, можна віддавати в управління профільних громадських організацій з підтвердженою репутацією. І спільно шукати інвесторів. Або вкладати державні кошти, маючи гарантію, що громадськість буде прискіпливо контролювати їх використання і під час будівництва, і під час роботи таких закладів. Тобто, в цій сфері дуже широке поле для державно-громадського партнерства.

Вчора в бесіді я провів аналогію з програмою відтворення і розвитку мережі дитячих садків у країні. Уряд у співпраці з місцевими адміністраціями предметно і системно останні роки займався цим питанням. Результати очевидні. Є всі можливості, щоб у поточному році ми остаточно вирішили цю проблему, яка на початку здавалась декому непідйомною. Черг до дитячих садків не буде.

Те ж саме треба робити із закладами дитячого відпочинку і оздоровлення. Планомірно, наполегливо розвивати і оновлювати мережу закладів відпочинку і оздоровлення. Де треба, повертати державі незаконно відчужене, де треба робити реконструкцію, модернізацію, будувати нові табори, пансіонати, санаторії. Наприклад, я згадав про міжнародний проект клініки доктора Козявкіна. Ми обов’язково залучимо інвесторів, надамо державну підтримку і створимо найсучасніший центр лікування та реабілітації хворих на дитячий церебральний параліч. Лікування за унікальною методикою, яка дає фантастичні результати.   

Сьогодні Уряд ставить собі за мету вивести сферу відпочинку і оздоровлення дітей на сучасний рівень - за матеріально-технічним оснащенням закладів, кваліфікацією працівників, якістю медичних та оздоровчих послуг, комфортом побутових умов.

Отже, в яких умовах ми починаємо літній відпочинок? Поточного року планується забезпечити оздоровленням та відпочинком 2 мільйони 700 тисяч дітей шкільного віку. Зважте, що в таких складних економічних умовах, в яких сьогодні існує Україна, ми не скорочуємо, а збільшуємо кількість дітей, яким гарантовано оздоровлення.

В той же час дуже непокоїть той факт, що в АР Крим, Житомирській, Запорізькій, Сумській, Харківській та Херсонській областях зменшено плани оздоровлення дітей у порівнянні з фактичними показниками 2011 року. В чому справа? Якщо регіонам потрібна допомога – чому по неї не зверталися? Давайте сьогодні розберемося в цьому і зробимо висновки.

Друге, з чим треба розібратися – це якість послуг. На мій погляд, у нас склалась ущербна структура закладів відпочинку і оздоровлення. Влітку поточного року будуть працювати 17,6 тисячі дитячих закладів, з них: позаміських – 702, санаторного типу – 75, дитячих центрів – 6, праці і відпочинку – 314, наметових містечок – 371. А пришкільних таборів з денним перебуванням – 16 тисяч.

Одразу впадає в око, що дев’ять десятих із загальної кількості закладів оздоровлення та відпочинку становлять пришкільні табори. Це не можна вважати повноцінним оздоровленням та відпочинком дітей.

Тим часом, мережа саме оздоровчих закладів скорочується. Так, за останні роки закрито 100 стаціонарних закладів відпочинку та оздоровлення. Найбільше - «піонери» - в АР Крим (15), Донецькій (10), Запорізькій (11), Рівненській (6), Чернігівській (4) областях. Такі приклади можна навести практично по кожному регіону.

Доручаю Віце-прем’єр-міністру Сергію Леонідовичу Тигіпку протягом тижня розібратися, чому ці заклади не функціонують. Дати пропозиції, як поновити їх роботу. Доповісти особисто.

Також доручаю Віце-прем'єр-міністру - Міністру соціальної політики Сергію Леонідовичу Тігіпку розробити загальнодержавну і в розрізі регіонів модель оптимальної мережі закладів відпочинку і оздоровлення дітей. Будуть вони державні чи іншої форми власності – то інше питання. Важливо, щоб модель враховувала демографічні тенденції та рекреаційний потенціал наших регіонів. На підставі такої моделі ми і будемо будувати плани модернізації цієї сфери.

Третє – доступність путівок у дитячі табори і санаторії. Якщо ціни будуть випереджати можливості бюджету компенсувати вартість путівок, ми ніколи не збільшимо кількість дітей, яким забезпечуємо оздоровлення. Минулого року один день перебування у дитячому оздоровчому закладі за даними Держстату коштував від 81 гривні в Чернівецькій області до 183 гривень в Криму. Тобто, путівка на 21 день коштувала від 1700 гривень до 3843 гривень.

Треба подивитись на обґрунтованість цін на путівки і на те, щоб вони принаймні не дорожчали більше, ніж на рівень інфляції, який у нас дуже помірний. Доручаю це питання розглянути і взяти на контроль Мінсоцполітики разом з Міністерством економічного розвитку і торгівлі.

Нарешті, четверте - це забезпечення безумовно зразкового санітарного стану місць відпочинку і медичного нагляду за дітьми. Підкреслюю – зразкового. Компромісів тут не буде. Коли йдеться про здоров’я і безпеку дітей, про якість їжі для них, про якість медичної допомоги, може бути тільки дві оцінки: зразково або погано. Безвідповідальність і безкарність у сфері захисту здоров’я дітей уже урвали терпець. Отруєння дітей в дошкільному закладі в Обухові стало останньою краплею. Це ж не трагічний збіг обставин, а недбалість, безвідповідальність - і нахабна безвідповідальність - осіб, яких насправді називають відповідальними. Прокуратура розслідує цей випадок. Але поза тим, відомства мають вжити найжорсткіших дисциплінарних заходів до тих, хто винен. Хай вся країна переконається: все, таких речей ми не пробачаємо. Батьки мають бути впевнені, що з їх дітьми нічого поганого під час відпочинку не станеться.

Тому сьогодні послухаємо звіт про підготовку літнього оздоровлення також Віце-прем’єр-міністра - Міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової. А про організацію охорони громадського порядку в місцях відпочинку – Міністра внутрішніх справ.

Шановні колеги!

Сьогодні ми також розглянемо проекти рішень Уряду, спрямованих на реалізацію положень Митного кодексу України. Мова, зокрема, про регулювання ввезення на територію України:

-  лікарських засобів та спеціального дитячого харчування, які відносяться до особистих речей громадян;

-  енергозберігаючих матеріалів, обладнання, устаткування та комплектуючих;

-  матеріалів, вузлів, агрегатів та комплектуючих виробів для виробництва техніки та обладнання для агропромислового комплексу;

-  техніки, обладнання, та устаткування, технічних та транспортних засобів, що використовуються для розвитку виробництва і забезпечення споживання біологічних видів палива.

Також відповідно до завдань  Національного плану дій ми плануємо затвердити Порядок проведення інвентаризації земель, а також  внести зміни до Методик нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та несільськогосподарського призначення.

Дякую за увагу!

 

версія для друку