українська російська англійська
НКРЕ з фахівцями США обмінялися досвідом проведення публічних слухань
30.05.2012 | 13:17
Прес-служба НАЦІОНАЛЬНої КОМІСІї, ЩО ЗДІЙСНЮЄ ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, повідомляє, що в період з 21 по 25 травня 2012 року відбувся П’ятий візит Комісій комунальних послуг окремих штатів США в рамках Програми Партнерства у сфері регулювання енергетики Національної Асоціації членів комісій з регулювання комунальних підприємств США (NARUC) з НКРЕ.

У зустрічі взяли участь представники комісій комунальних послуг штатів Вермонт, Вісконсін, Кентуккі, Міссурі та Юта.

Програмою візиту було заплановано обговорення питань щодо прозорості діяльності та доступності інформації, процедури і досвіду проведення публічних слухань, а також впровадження та підтримки відновлюваних джерел енергії.

Стосовно прозорості діяльності та доступності інформації можна відзначити, що у Комісіях штатів США на їх офіційних веб-сайтах розміщується більше 90% інформації; проводяться інтернет-конференції. Основним інструментом для оголошення рішень є веб-сайт та прес-релізи.

Крім того, проведення засідань фіксується на відео, що у свою чергу дозволяє дотримуватися у повній мірі принципу відкритості регулятора та забезпечити доступ громадськості до засідань.

За результатами розгляду юридичних питань варто відзначити те, що до участі у публічних слуханнях у Комісіях штатів США для розгляду справ, що стосуються захисту прав дрібних споживачів, залучаються «адвокати споживачів», які виступають у ролі їх представників.

Також заслуговує уваги зручність та доречність оформлення рішень Комісії в електронному вигляді з електронним підписом керівної особи.

Зручною є процедура проведення повторних слухань, що скорочує кількість можливих звернень до суду з метою оскарження рішень Комісії.

Метою зустрічей з питань впровадження та підтримки відновлюваних джерел енергії було дослідження практичного досвіду Комісій штатів США з реалізації програм у сфері альтернативної енергетики при здійсненні регулювання енергетичних компаній. Зустріч була сфокусована на ключових питаннях регулювання виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії та на інших актуальних питаннях.

Як показав досвід Комісій штатів США, роль органів регулювання у питаннях стимулювання розвитку сфери альтернативної енергетики може бути істотною. Зважена та прозора політика регулятора, розроблена на основі найкращих практик стимулювання альтернативної енергетики, а також процес моніторингу ефективності політики і можливість внесення актуальних змін зі сторони регулятора можуть зробити вагомий внесок у розвиток виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії.

За результатами обговорення розроблені пропозиції для кроків, які можуть бути зроблені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, для стимулювання заходів з розвитку альтернативної енергетики при регулюванні енергогенеруючих компаній, що використовують альтернативні джерела енергії.

 

Довідково:

НКРЕ з 2010 року бере участь у Програмі Партнерства у сфері регулювання енергетики (далі - Програма Партнерства) з  Національною Асоціацією членів комісій з регулювання комунальних підприємств США (NARUC), яка реалізується за фінансової підтримки Агентства з міжнародного розвитку США (USAID).

Програма Партнерства є інструментом для обміну досвідом та інформацією між органами регулювання енергетики США та України з метою вдосконалення системи регулювання енергетичного сектору на засадах принципів ринкової економіки та зміцнення довгострокових відносин між органами регулювання обох країн. Співпраця між представниками органів регулювання здійснюється шляхом організації візитів-обмінів учасників Програми Партнерства, проведення семінарів, нарад та інших заходів.

Конструктивний обмін ідеями та інформацією, прикладами найкращої практики в сфері регулювання енергетики в рамках Програми Партнерства вносить вагомий внесок у вирішення нагальної проблеми - створення нормативно-правової бази регулювання для забезпечення ефективного, сталого і прозорого функціонування ринків електроенергії та природного газу та їх розвитку, із забезпеченням балансу інтересів як споживачів, так і інвесторів в галузі.

У рамках Програми Партнерства вже було проведено ряд спільних робочих зустрічей представників НКРЕ, ДП «Енергоринок», НЕК «Укренерго», інших українських організацій та Комісій регулювання громадських послуг штатів Огайо, Нью-Йорк та Кентуккі, в результаті яких сторони отримали можливість обмінятися українським та американським досвідом щодо основних функцій органів регулювання, пріоритетних напрямків розвитку енергетичних ринків, принципів та методів цінового регулювання і регулювання якості послуг.

Відбувся обмін інформацією щодо захисту вразливих категорій споживачів, повноважень регулюючих комісій в сфері енергоефективності та практики регулювання та стимулювання енергоефективності як для енергетичних компаній, так і для кінцевих споживачів (у тому числі населення), зокрема, щодо основних видів програм у сфері енергоефективності, методів стимулювання енергоефективності, механізмів, що забезпечують фінансування відповідних заходів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

версія для друку