українська російська англійська
В Україні створять електронні реєстри загиблих та їхніх поховань
05.06.2012 | 17:34
Прес-служба Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

На першому засіданні в новому складі Державна міжвідомча комісія з питань увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій окреслила план заходів на поточний рік. У липні планують приділити увагу увічненню пам’яті загиблих на території Київської області. У вересні – провести виїзне розширене засідання на Дніпропетровщині, для голів та секретарів регіональних комісій з питань увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій. Є намір організувати чотири виїзних наради у Львові, Київській області, Харкові та Одесі, а також підготуватися до відзначення 70-ї річниці Корюківської трагедії.

«Необхідно ухвалити базовий закон у галузі увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій, розробити підзаконні акти. У першу чергу – створити комплексну програму пошуку та впорядкування поховань жертв. Затвердити тимчасовий порядок здійснення пошуку, ексгумації та перепоховання осіб, які загинули внаслідок воєн, депортацій та політичних репресій», – наголосив заступник голови Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій, Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Олександр Аліпов.

За його словами, слід терміново налагодити роботу регіональних комісій. Наразі вони ефективно працюють лише у п’яти областях – Донецькій, Дніпропетровській, Львівській, Одеській та Харківській.

Відповідно до Указу Президента про відзначення 70-ї роковини Корюківської трагедії планується пошук, ексгумація та перепоховання її жертв, більшість могил яких досі є невідомими. Проектом плану заходів щодо виконання у 2012 році бюджетної програми «Пошук і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій» на ці заходи передбачено 250 тис. грн. Проте поки що ні документів на земельну ділянку для спорудження Меморіалу, ні самого його проекту немає. Для вирішення цього питання Комісія організовує в Корюківці виїзну нараду за участі органів місцевого самоврядування.

Ще одне нагальне завдання, яке зобов’язалася виконати Комісія, – створити електронний реєстр жертв воєн та політичних репресій, а також реєстр їхніх поховань, як на території України, так і за її межами. З цією метою заплановано провести в липні цього року науково-практичну конференцію, залучивши до її роботи відповідних фахівців, зокрема – співробітників Державної архівної служби України.

Серед не менш важливих завдань, які постають перед Комісією, – виконання міжнародних зобов’язань України у галузі пошуково-меморіальної роботи. Одним із важливих напрямів роботи має бути плідна співпраця з громадськими пошуковими організаціями, оскільки переважно саме вони здійснюють практичний пошук загиблих. Окрім того, більш тісною має стати співпраця Комісії з Державною архівною службою, Національною академією наук України та Українським інститутом національної пам’яті.

Всього за бюджетною програмою «Пошук і впорядкування поховань жертв війни та політичних репресій»  держбюджетом у 2012 передбачене фінансування обсягом 2 млн. грн. Половина цих коштів спрямовується на пошук, перепоховання, благоустрій та утримання місць поховання жертв війни і політичних репресій. Решта – на виконання міжнародних зобов’язань України та ведення державного обліку поховань. Члени Комісії схвалили запропонований розподіл асигнувань видатків.

Довідково: Відповідно до змін, які були внесені 18 січня 2012 року до постанови Кабінету Міністрів України «Про Державну міжвідомчу комісію у справах увічнення пам’яті жертв війни та політичних репресій» функції робочого апарату Державної міжвідомчої комісії здійснює Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Головою ДМК є профільний Міністр Анатолій Близнюк. До нового складу увійшли також представники інших міністерств, заступник директора Українського інституту національної пам’яті, голова Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), перший заступник Голови Державної служби з питань інвалідів та ветеранів, представник ради Організації ветеранів України, представник Товариства Червоного Хреста України, представник Національної академії наук України, директор комунального підприємства Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій та політичних репресій «Доля», а також представники інших відомств.

1-3 березня 1943 року у Корюківці на Чернігівщині карательними загонами було знищено близько 7 тисяч людей.

 

 

версія для друку