українська російська англійська
На Дніпрі запрацювала сучасна річкова інформаційна служба
06.06.2012 | 10:23
Прес-служба Міністерства інфраструктури

Вперше за роки незалежності в Україні створено та введено в тестову експлуатацію Річкову інформаційну службу (далі – РІС) – сучасну службу збору, обробки та аналізу інформації стосовно повного комплексу забезпечення річкового судноплавства, яка відповідає європейським стандартам та Директивам ЄЕК ООН. Наразі відповідне обладнання та програмне забезпечення вже встановлено та введено в дію на головній судноплавній річці країни – Дніпрі. РІС вже місяць працює тут у тестовому режимі. Відтак кожне судно, яке слідує Дніпром, забезпечено не лише якісною навігацією сучасного рівня, а також має можливість скористатися повним комплексом інформаційно-логістичних послуг, які надаються РІС.

За допомогою РІС-Дніпро здійснюватиметься відслідковування руху усіх суден, що слідують річкою. При виявленні судна службою встановлюватиметься та підтримуватиметься постійний зв'язок з ним. Так, задля безпечного управління судном судноводії зможуть отримати інформацію про умови плавання по водному шляху, рух та дислокацію транспортного та технічного флоту, стан гідротехнічних споруд, розклад відкриття камер шлюзів тощо. Крім того, судноводії, судновласники, портові оператори, експедитори зможуть скористатися і інформаційно-логістичними послугами РІС.

Для належного покриття РІС усієї траси Дніпра на судновому ході розташовано 30 постів РІС. «Шість постів розміщено на судноплавних шлюзах Дніпровського каскаду, решта - 24 – це автоматизовані пости на базі діючої інфраструктури (мачти, інші конструкції) операторів мобільного зв’язку», – повідомив Олександр Голодницький, директор державного підприємства «Дельта-лоцман», до складу якого входить РІС. Така кількість постів РІС на Дніпрі обумовлена необхідністю забезпечення покриття судноплавного ходу річки.

«Технічним завданням передбачалось покрити не менше 95% суднового ходу річки. На сьогодні з упевненістю можна говорити, що судновий хід від гирла Дніпра до Вишгорода покрито на 100%», – зауважив Олександр Голодницький.

У цілому судновий хід Дніпра умовно поділено на 6 зон відповідальності РІС (відповідно до кількості судноплавних шлюзів на річці) та інформація про судноплавну обстановку на зазначених ділянках річки постійно, в режимі реального часу, з’являється на екранах кожного субцентру РІС, а також на екранах головного центру РІС, розташованого в м. Одеса.

За словами Олександра Голодницького, створити РІС-Дніпро в Україні та забезпечити її роботу на якісному рівні вдалося за рахунок електронної картографії, розробленої ДУ «Держгідрографія».

«Держгідрографія» зробила серйозний прорив. Установою було розроблено та введено в дію сучасні електронні карти усього басейну річки Дніпро», – відзначив директор ДП «Дельта-лоцман».

Як розповів директор Департаменту державної політики у галузі морського та річкового транспорту Мінінфраструктури Володимир Севрюков: «До цього часу судноводіями використовувалися застарілі (1974, 1986 років видавництва тощо) навігаційні карти у паперовому вигляді, які періодично оновлювалися (коректувалися). Відтепер кожен учасник водного руху має можливість скористатися новими сучасними навігаційними картами – як у електронному, так і паперовому вигляді. Це має сприяти посиленню рівня безпеки судноплавства на Дніпрі». (Детальніше дивитися посилання: http://www.mtu.gov.ua/uk/news/27521.html ).

 

Довідково.

РІС – інфраструктурний проект, створений у відповідності до Директиви 2005/44/ЕС Європейського парламенту та Ради Європи від 07.09.2005 щодо гармонізації річкових інформаційних служб на ВВШ держав Співтовариства у відповідності до діючих європейських стандартів безпеки судноплавства.

Робота з формування на галузевому рівні законодавчої бази функціонування РІС почалась після приєднання України до міжнародного проекту IRIS Europe II в жовтні 2009р. в статусі держави-партнера.

Результатом стало затвердження «Положення про РІС на ВВШ України», затверджене Міністерством інфраструктури від 25.02.2011 №7. Положення є фундаментом для поетапного втілення технологій РІС на українських судноплавних річках та передбачає створення та введення в експлуатацію РІС-Дніпро (травень 2012 року) та РІС-Дунай (вересень 2012 року).

Відповідальним за реалізацію комплексу заходів, направлених на створення РІС в Україні, наказом Міністерства інфраструктури визначено ДП «Дельта-лоцман».

Головний центр РІС створено в м. Одеса, регіональні центри - в м. Київ (для РІС-Дніпро) та м. Ізмаїл (для РІС-Дунай). Шість регіональних субцентрів РІС-Дніпро розташовані на шлюзах Дніпровського каскаду (в містах Дніпропетровськ, Запоріжжя, Каховка). Крім цього, вздовж Дніпра від гирла до Київського шлюзу в місті Вишгород (Київська обл.) встановлено ще 24 базові станції автоматизованої ідентифікаційної системи (АІС).

 

версія для друку