українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Уряду 13 червня 2012 року
13.06.2012 | 10:14
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Шановні члени Уряду!

Шановні запрошені!

 

Перш за все, вітаю всю Україну з двома великими перемогами.

Перша – це те, що успішно і яскраво почалось найбільше спортивне свято в Україні. Незважаючи на ту розруху, з якої починали, ми впоралися з підготовкою до Євро-2012. Забезпечили достатній комфорт і безпеку вболівальникам. Так має бути до фінального свистка. Щоб у людей залишились тільки добрі враження і позитивні емоції.

Після проведення таких масштабних змагань Україна буде уже іншою: і для себе, і для навколишнього світу.

Друга надзвичайно важлива перемога – це виграш української збірної на старті її участі у європейському футбольному чемпіонаті.

Кілька останніх днів я досить інтенсивно спілкувався з іноземними гостями України. Причому як з урядовцями, так і з простими вболівальниками.

Всі відзначають величезні зміни, які сталися в Україні. Бачать наочний результат реформ. Це приємно чути. Значить, ми на правильному шляху – і незаангажований погляд це помічає.

Але самі ми більш критичні до себе. Інфраструктура, створена всього за два роки, яка дає можливість гідно проводити Євро-2012 в Україні – це тільки початок великого будівництва.

Все, що створено, залишиться в Україні і буде працювати на українців. З таким досвідом ми можемо прискорити темпи створення сучасної інфраструктури, повернути будівельній галузі високі темпи росту. Уряд зобов’язаний створити для цього умови.

Втілення в життя соціальних ініціатив Президента України – один з найважливіших каталізаторів економічного росту.

Вчора я відвідав «Київміськбуд», ознайомився з тим, як реально діє «єдине вікно» для програми здешевлення кредитів для придбання доступного житла. Люди задоволені. Поява такої програми доступного кредитування вдихнула оптимізм у суспільство.

Сьогодні понад шість тисяч громадян виявили бажання отримати кредити на умовах здешевлення процентної ставки. Три тисячі з них в процесі оформлення кредитів. Визначено майже чотири тисячі квартир, які можна реалізувати в рамках першого етапу програми.

Тобто, є збалансований попит і пропозиція. Робота пішла. Тому вчора у людей я в першу чергу цікавився тим, які проблеми виявляються у цій новій для нас справі.

Питання, звичайно, є. Наприклад, люди хочуть, щоб компенсація відсотків ішла не через них, а безпосередньо через банк-позичальник. Питаю, чому? Виявляється, бояться, що влада поміняється, і програму скасують. А люди залишаться один на один з кредитами, як це було раніше. Така собі практична ілюстрація до проблеми соціально-економічної і політичної стабільності в країні. Люди відчули, що стабільність влади, стабільність державної політики, прогнозованість розвитку дозволяють їм планувати для себе краще життя. Будувати його власними руками. І бояться це втратити.

Звичайно, ми на законодавчому рівні вирішимо проблему підсилення гарантій для громадян, які беруть участь у програмі кредитування доступного житла. З іншого боку: треба посилювати гарантії і відповідальність будівельників. Передбачити суворіші санкції за зрив термінів введення в експлуатацію або за неналежну якість збудованого. Відповідні доручення я дав вчора Міністру регіонального розвитку, будівництва и ЖКГ.

Треба розуміти, що люди вкладають власні кошти в житло для себе. Водночас вони інвестують у розвиток будівельної галузі, від якої інвестиції розходяться у виробництво будівельних матеріалів, металургію, хімічну промисловість, виробництво електрообладнання тощо. Тобто, громадяни інвестують всю нашу економіку. Довіряють державі. Це найдорожче і найважливіше. Саме внутрішні інвестиційні ресурси мають стати основою сталого економічного розвитку.

І оскільки ми твердо налаштовані розширювати у наступні роки програму кредитування доступного житла – не на проценти збільшувати, а у рази – ця програма повинна працювати, як годинник.

Є речі, які треба жорстко контролювати практично щодня. Так, сьогодні квартири, які підпадають під параметри програми, складають у багатоповерхівці від 10 до 25% квартир. Якщо не продана решта, де гарантії, що будинок буде введений в експлуатацію? Що люди отримають квартири у день, визначений угодою? Такі гарантії треба створити. Предметно працювати з кожним забудовником, на кожному об’єкті.

Тисячі вчасно отриманих в програмі квартир замінять будь-яку рекламу і агітацію, шановний Анатолію Михайловичу Близнюк.

На що ще я звернув увагу міністра?

Перше: Мінрегіон повинен розробити механізм здешевлення будівництва. Цілком реально середню вартість квадратного метра в країні довести до п’яти з половиною тисяч гривень. За умови збереження діючих тарифів і цін.

Для будівельних компаній, які працюють в програмі, земельні ділянки під доступне житло треба надавати безплатно. Підводити інженерні мережі, створювати інфраструктуру. Все це дасть серйозне скорочення витрат забудовників.

У регіонах вже визначено шістсот вісімдесят два майданчики, тисяча сімсот гектарів землі з підготовленими інженерними мережами та інфраструктурою, де можна розпочинати будівництво. Вважаю, що весь цей ресурс треба спрямувати в програму доступного житла.

А тому друге: будівельний комплекс треба стимулювати будувати не окремі квартири, а будинки та мікрорайони доступного житла. Думаю, не треба переконувати, що маркетингова ситуація змінилася. Держава підтримує попит саме на доступне житло для мільйонів. Це величезний багаторічний ринок.

Третє: в будівництві треба стимулювати новітні технології швидкого зведення недорогого житла. Особливі вимоги поставити до енергоефективності продукції будівельної індустрії. Все нове, що будується, повинно у 3-4 рази менше споживати енергії.

Четверте: час починати реконструкцію застарілого і знесення ветхого житлового фонду. Це також складова програми доступного житла. Дуже масштабна складова, оскільки такого житлового фонду у нас до шістдесяти відсотків. Тому вся комплексна програма набуває для нас надзвичайної ваги.

І п’яте: треба купувати технології. А обладнання і матеріали - виробляти в Україні.

Напевне, спочатку доведеться використовувати імпортні технологічні лінії. Не буде ж простоювати будіндустрія. Але принципово для нас налагодити вітчизняне виробництво всього, що використовується у будівельній галузі. Тут буде потрібне міжгалузеве довготермінове планування. Складна виробнича кооперація і координація.

Тому доручаю Першому віце-прем’єр-міністру Валерію Івановичу Хорошковському створити Міжгалузеву координаційну раду з питань розвитку будівельного комплексу і організувати її роботу.

Уперше за часів незалежності держава створила підтримані людьми, зрозумілі їм, прості і вигідні умови для масового вирішення житлової проблеми. Переконаний, що програма доступного житла, як кажуть, міцно стане на ноги і буде генератором економічного зростання на багато років вперед.

Шановні члени Уряду!

Україна однією з перших підтримала нову глобальну ініціативу «Партнерство «Відкритий Уряд». Ця ініціатива спрямована на підвищення рівня відкритості та прозорості влади для громадськості. Адже сьогодні у переважній більшості держав вже існує розуміння, що лише у взаємодії влади і громадськості можуть бути розв’язані найбільш складні проблеми економіки і суспільного розвитку.

Нагадаю, що не так давно Україна презентувала свій Національний план дій з впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» на всесвітньому форумі в Ріо-де-Жанейро, і наш план визнаний одним з найкращих. Це - цілком заслужене визнання для кожного, хто долучився до розробки цього плану. Уряд і громадськість змогли знайти порозуміння і разом створили кращий документ.

Попереду ще багато роботи, яка виведе нашу країну на новий рівень відкритості.

Сьогодні Уряд має утворити Координаційну раду з питань реалізації ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд». До її складу запрошено багато незалежних експертів, представників громадських об’єднань і організацій. Доручаю Секретаріату Кабінету Міністрів забезпечити ефективну роботу цієї Координаційної ради.

Хочу звернути увагу всіх членів Уряду, що ефективна робота кожного міністерства і Кабміну в цілому починається з ефективного діалогу з громадянським суспільством.

Я особисто щотижня зустрічаюсь з представниками громадських об’єднань для обговорення актуальних питань державної політики і впевнений, що це зобов’язаний робити кожен міністр.

Завтра я зустрінусь з головами громадських рад при органах виконавчої влади. Сподіваюсь, що під час відвертого та конструктивного діалогу ми з’ясуємо, які механізми взаємодії органів влади та громадськості є ефективними, а які потребують змін.

Дякую за увагу.

версія для друку