українська російська англійська
Сергій Тимченко: Земельний банк дозволить провести консолідацію земель
21.06.2012 | 12:36
Прес-служба Державного агентства земельних ресурсів

Державний земельний банк має стати універсальною фінансовою установою, яка активно співпрацюватиме з комерційними банками України щодо рефінансування, надання та отримання гарантій, а також брати на себе частину ризиків, пов’язаних з кредитуванням аграріїв. На цьому наголосив під час прес-конференції у Кабінеті  Міністрів України Голова Державного агентства земельних ресурсів  Сергій  Тимченко.

Передбачається, що Державний земельний банк в Україні працюватиме з усіма формами агропідприємств, використовуватиме різноманітні види застави за кредитами та забезпечить здешевлення вартості кредитних ресурсів для селян.

На думку Сергія Тимченка, без земельного банку і його фінансових ресурсів неможливо провести консолідацію земель, а також виконати багато інших державних завдань, як, наприклад, вирішення питань із землею при будівництві об’єктів загальнодержавного значення (дороги, трубопроводи, електромережі і т.д).

Ще одним важливим завданням банку стане забезпечення продовольчої безпеки країни за рахунок збереження в державній власності великих земельних масивів землі.

Зважаючи на роль Державного земельного банку у реалізації в Україні земельної реформи, особливості його майбутнього функціонування, Кабінет Міністрів України та Національний банк України, а також НААН України дійшли висновку, що такий банк має бути створено окремо, а не на базі іншого банку.

Виділені державою кошти повністю передбачалися в бюджеті України на проведення реформ АПК, тому кошти на створення банку – не що інше, як перерозподіл ресурсів бюджету з точки зору оптимізації витрат на проведення державою реформ в агропромисловому комплексі.

Одним із основних завдань Державного земельного банку є пільгове кредитування сільськогосподарських товаровиробників під заставу землі.

Планується, що Державний земельний банк буде надавати пільгові кредити під 8 – 9 відсотків річних під заставу землі для власників або під заставу права оренди, якщо земля в оренді.

Нині в Україні тимчасово встановлено мораторій (заборона на відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення шляхом їх продажу), який обмежує конституційні права громадян.

Таким чином, залишається законодавчо заблокованим обіг земель сільськогосподарського призначення, які становлять найбільший сегмент ринку земель.

Із зняттям мораторію на обіг сільськогосподарських земель, ймовірно, буде надана можливість передавати в іпотеку землю та право оренди на землю. Саме під таку заставу за привабливими кредитними ставками – до 10 відсотків річних – і мав би надавати кредити державний банк. За прогнозами, така можливість дасть змогу вітчизняним виробникам за 2-3 роки оновити своє матеріальне забезпечення, а потім за 5 років на 15 відсотків збільшити виробництво.

 

версія для друку