українська російська англійська
В установах виконання покарань реалізується право на освіту
26.06.2012 | 11:44
Прес-служба Державної пенітенціарної служби

Одне з основних  завдань Державної  пенітенціарної служби України  - гуманізація процесу відбування покарання та створення умов для свідомого відновлення засуджених в статусі повноправних членів суспільства. Значну роль у цьому відіграє загальноосвітнє та професійно-технічне навчання засуджених. Освітянська діяльність допомагає готувати людину до ефективної життєдіяльності та навпаки – низький освітній рівень і відсутність професії є найбільш значними чинниками, що обумовлюють скоєння злочинів і правопорушень.

Державною пенітенціарною службою України спільно з Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України забезпечується доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах.

Право на освіту громадян, які потрапили до місць позбавлення волі, забезпечується мережею загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів.

В  установах Державної пенітенціарної служби України перебуває майже 16,5 тис. осіб, які не мають повної загальної середньої освіти, з них понад 3% є неписьменними і не мають початкової освіти, а 77% – це особи молодіжного віку (до 35 років).

Загальноосвітні навчальні заклади функціонують при 151 установі Державної пенітенціарної служби України (у  50  -  це вечірні (змінні) школи, у  74  - класи (групи) з вечірньою формою навчання, у 19  - навчально-консультаційні пункти,  8 загальноосвітніх середніх шкіл ІІ-ІІІ ступенів у виховних колоніях).

Навчанням було охоплено три категорії громадян, які перебувають в установах Державної пенітенціарної служби України: дорослі засуджені у виправних колоніях (12 тис. осіб); неповнолітні особи, узяті під варту, в слідчих ізоляторах (0,9 тис.); неповнолітні засуджені у виховних колоніях (1,1 тис. осіб).

Працівники установ виконання покарань  і педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів, що функціонують при установах,  проводять цілеспрямовану роботу щодо залучення засуджених до участі у програмах виховного впливу «Освіта» та «Професія».  Більшість громадян, які потрапили в складні життєві обставини, вбачають у здобутті повної загальної середньої освіти та робітничої професії під час перебування в установах виконання покарань чи не останню можливість знайти правильний шлях у житті.

Протягом 2011/2012 навчального року  в установах виконання покарань загальноосвітнім навчанням було охоплено понад 14 тис. осіб, майже 5 тис. отримали документи про отримання загальної середньої освіти. Слід зазначити, що вони державного зразка й не містять ніяких відомостей про те, за яких обставин освіта була здобута.

Для забезпечення потреб у професійно-технічній освіті, оволодінні робітничими професіями та спеціальностями, що користуються попитом на ринку праці, при установах виконання покарань функціонує мережа професійно-технічних навчальних закладів. Навчання здійснюється  на базі 88 професійно-технічних навчальних закладів за 59 ліцензованими професіями. Найбільш розповсюдженими професіями є електро- та газозварювальники, муляри, штукатури, маляри, швачки, кравці, токарі, фрезерувальники, кухарі, пекарі, верстатники широкого профілю, столяри, теслі, електрики, електромонтажники, слюсарі з ремонту автомобілів та устаткування.

Педагогічні працівники, які допомагають здобувати засудженим загальну середню та професійну освіту, беруть активну участь у виховній роботі із засудженими, організації їх соціально корисної діяльності. До надання освітніх послуг залучено майже 2,3 тис. педагогічних та інженерно-технічних працівників.

З метою комплексної профорієнтації учнівської молоді в загальноосвітніх школах ІІ-ІІІ рівня виховних колоній встановлені програмно-апаратні комплекси для професійної орієнтації «Профорієнтаційні термінали», де вихованці можуть знайти для себе безліч цікавої та корисної інформації.

Завдяки тісній співпраці з Інститутом інноваційних технологій та змісту освіти Міністерства освіти і науки України в минулому році бібліотеки загальноосвітніх навчальних закладів при установах виконання покарань поповнились на 47 тис. примірників. Управління освіти і науки облдержадміністрацій також ідуть назустріч.

66 осіб навчається у вищих навчальних закладах за дистанційною (заочною, кореспондентською) формою навчання, з них 7  утримуються у виховних колоніях. Співпрацюють з ДПтС України: Луганський східноукраїнський національний університет ім.Т.Шевченка; Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Ю.Бугая, місто Краматорськ; Міжрегіональна академія управління персоналом; Макіївський економіко-гуманітарний інститут; Таврійський державний агротехнічний університет; Інститут економіки та бізнесу; Донецька філія Московської сучасної гуманітарної академії; Інститут ділового адміністрування, місто Кіровоград; Інститут нейролінгвістичного програмування, місто Миколаїв; Християнський гуманітарно-економічний університет, місто Одеса; Миколаївський інститут менеджменту; Відкритий міжнародний університет розвитку людини «Україна»; Чернігівський державний інститут права, соціальних технологій та праці; Харківський інформаційно-технологічний коледж; Харківський інститут екології та соціального захисту; Сумський педагогічний університет ім. А.С. Макаренка.

Найбільшою популярністю серед засуджених користуються спеціальності соціологія; психологія; менеджмент та адміністрування; інформатика та обчислювальна техніка; ремонт та експлуатація міського транспорту, механік; філософія; документознавство, інформаційна діяльність, діловодство; виробництво гідравлічних засобів автоматизації, спеціаліст з виробництва верстатів з програмним управлінням та роботів; економіка управління персоналом, управління персоналом і економіка праці.

Для успішного вступу до вищих навчальних закладів, за підтримки Українського центру оцінювання якості освіти забезпечено участь засуджених у зовнішньому незалежному оцінюванні якості освіти. Цього року до участі в ньому зареєструвалося 220 осіб, з них 104 – неповнолітні вихованці виховних колоній.

 

версія для друку