українська російська англійська
Держлікслужба про впровадження державного регулювання цін на ліки від гіпертонії
06.07.2012 | 15:44
Прес-служба Державної служби України з лікарських засобів

Перший заступник Голови Державної служби України з лікарських засобів І.Б. Демченко доповіла на селекторній нараді в Кабінеті Міністрів України про стан реалізації Пілотного проекту з впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою.

Як нагадала доповідач, 25 квітня 2012 року, з метою підвищення економічної доступності лікарських засобів, в першу чергу, для соціально незахищених хворих на гіпертонію, Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 340 «Про реалізацію пілотного проекту з впровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою». Даною постановою передбачено встановлення граничного рівня оптово-відпускних цін на сім молекул монопрепаратів, що використовуються для лікування осіб з гіпертонічною хворобою: це - еналаприл, лізиноприл, бісопролол, метопролол, небіволол, амлодипін і ніфедипін.

28 квітня 2012 року наказом Міністерства охорони здоров’я України № 321 «Про заходи щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою» затверджено План заходів Міністерства охорони здоров'я України щодо введення державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, створено робочу групу (штаб) з впровадження заходів з реалізації Пілотного проекту.

І.Б. Демченко проінформувала, що в ході регулярних засідань штабу здійснюється постійний моніторинг виконання постанови № 340. В АР Крим, областях, мм. Києві та Севастополі створені робочі групи (штаби), які координують питання реалізації Пілотного проекту на місцях. Територіальні управління охорони здоров'я поінформували про розроблені плани заходів, спрямованих на реалізацію пілотного проекту.

Що вже зроблено для реалізації Пілотного проекту?

відповідно до п. № 340 для лікарських засобів Пілотного проекту був затверджений порядок розрахунку граничного рівня оптово-відпускних цін (наказ МОЗ № 394 від 29.05.2012 р.), розраховані зовнішні та внутрішні референтні ціни та встановлено граничну оптово-відпускну ціну на території Україні. Реєстр граничних оптово-відпускних цін на дані препарати затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я (№ 419 від 01.06.2012) і оприлюднений 1 червня 2012 р. При цьому на лікарські засоби Пілотного проекту постачальницько-збутові надбавки встановлені не вище 10 % оптово-відпускної ціни, торговельні (роздрібні) надбавки не вище 25% закупівельної ціни. І.Б. Демченко звернула увагу, що 28 травня до пункту 2.6 Постанови № 340 було внесено зміни, відповідно до яких з 1 серпня 2012 аптеки мають закуповувати і реалізовувати лікарські засоби Пілотного проекту, не перевищуючи граничного рівня оптово-відпускних цін, встановлених МОЗ України. Раніше аптеки мали можливість реалізовувати залишки даних препаратів до кінця терміну придатності без урахування встановленого граничного рівня оптово-відпускних цін.

відповідно до п. 340, виробники лікарських засобів і аптечні установи були проінформовані про запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. Затверджені методичні рекомендації для медичних працівників щодо взаємозамінності лікарських засобів в рамках міжнародної непатентованої назви, зареєстрованої в Україні, і виписування рецептів на лікарські засоби Пілотного проекту.

для забезпечення реалізації вимог п. 5.2 Постанови № 340 Держлікслужбою розроблений проект змін до Ліцензійних умов. Згідно з запропонованими змінами ліцензіат повинен забезпечити встановлений рівень цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою та їх наявність в аптечному закладі. Проект відповідного наказу МОЗ України перебуває на погодженні в Міністерстві охорони здоров'я України.

для роз'яснення положень Пілотного проекту підготовлені друковані інформаційні матеріали. Друковані матеріали вже отримали всі територіальні органи Держлікслужби України, які вже почали їх розповсюдження по аптеках та аптечних пунктах. Вони також віддали частину плакатів та листівок до обласних управлінь охорони здоров’я для розповсюдження в лікувально-профілактичних закладах країни.

 

Також з метою інформування громадян були створені тематичні відео- та аудіо ролики, які вже мали більше 9 тисяч виходів в ефір на регіональних телеканалах і радіостанціях, загальним хронометражем близько 75 годин.

При МОЗ України відкрита гаряча телефонна лінія для населення, де кожен бажаючий може задати питання щодо Пілотного проекту. Відповідно до п. 2.3. Постанови № 340 проводиться роз'яснювальна робота з медичними працівниками.

В даний час робочою групою (штабом) обговорюється:

1. Порядок часткового відшкодування вартості лікарських засобів для лікування осіб з гіпертонічною хворобою;

2. Визначення переліку хворих на гіпертонічну хворобу;

Як проінформувала Перший заступник Голови, для запобігання підвищенню цін на лікарські засоби українського виробництва між МОЗ України, Об'єднанням організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України та виробниками лікарських засобів 30 квітня був укладений Меморандум взаєморозуміння. Згідно з документом, вітчизняні виробники лікарських засобів зобов'язалися забезпечити виробництво необхідної кількості лікарських засобів, на які поширюється реалізація Пілотного проекту і не підвищувати ціни на них, а також забезпечити з 01.07.2012 р. на своїх підприємствах двомісячний запас таких ліків. А вже 6 червня 2012 р. був підписаний Меморандум порозуміння між Кабінетом Міністрів України та виробниками лікарських засобів, дистриб'юторами та аптечними мережами, згідно з яким суб'єкти господарювання взяли на себе зобов'язання вживати заходів щодо реалізації Пілотного проекту шляхом зменшення граничних оптово-відпускних цін та створення двомісячного запасу необхідних ліків.

І.Б. Демченко зауважила, що із введенням зовнішнього порівняльного (референтного) ціноутворення, державного регулювання цін на зазначену групу препаратів, а також у разі виділення коштів з Державного бюджету для здійснення компенсаційних виплат, очікується, що успішна реалізація проекту стане основою впровадження системи реімбурсації в нашій країні.

Критерії оцінки ефективності реалізації пілотного проекту

• зниження цін на імпортні лікарські засоби, поліпшення економічної доступності ліків для населення;

• впровадження механізму часткового відшкодування вартості ЛЗ, як прототипу майбутньої системи реімбурсації та його випробування в реальних ринкових умовах;

• напрацювання позитивного досвіду в ході реалізації Пілотного проекту, який дозволить ввести ефективну систему реімбурсації в найближчому майбутньому.

версія для друку