українська російська англійська
МНС закликає громадян остерігатися змій
19.07.2012 | 13:56
Прес-служба Міністерства надзвичайних ситуацій

За останніх два місяці поточного року на Рівненщині зафіксовано 3 випадки укусів громадян зміями. У минулому році в області за аналогічний період сталося 12 подібних випадків. Всі постраждалі були госпіталізовані до реанімації. На щастя, завдяки своєчасно наданій допомозі летальних випадків не було.

 У 2012 році всі випадки сталися під час заготівлі сіна та збору ягід. У зв'язку з цим МНС нагадує громадянам, що, вирушаючи до лісу, необхідно ретельно підібрати одяг та взуття. Не можна мандрувати одному. Також завжди необхідно мати при собі мобільний телефон. Пам'ятайте, після укусу до надання ефективної медичної допомоги відлік часу вимірюється хвилинами.

Для того щоб захиститися від укусів змій та інших отруйних тварин, необхідно знати, які отруйні тварини трапляються у цій місцевості та особливості їхньої поведінки; вміти розрізняти ознаки отруйних і неотруйних тварин (наприклад вужа і гадюки) і уникати з ними контакту; пам'ятати, що різкі рухи тільки привертають увагу плазунів і можуть спровокувати їх напад.

Укус гадюки особливо небезпечний для хворих людей. Його дія має і місцевий характер (сильний біль в місці укусу, набряк, крововиливи), і загальний токсичний характер (ослаблення серцевої діяльності, зниження артеріального тиску тощо). Крововиливи у внутрішні органи бувають небезпечними для життя. У важких випадках смерть може настати від таких ускладнень навіть через кілька днів після укусу.

Якщо Вас вкусила змія, не  панікуйте. Хвилювання стимулює прискорення серцевого ритму, що сприяє швидшому проникненню отрути в кров. Дихайте повільно і глибоко. Уважно огляньте місце укусу. Якщо вкусила гадюка, на тілі потерпілого залишаються сліди двох отруйних зубів (рідше одного) - ранки, що кровоточать, і віддалені одна від одної на 1-1,5 см. Укуси великих і агресивних, але неотруйних полозів (жовточеревого і чотирисмугого) виглядають інакше –  на шкірі залишається дуга від багатьох дрібних подряпин.

Важкість отруєння залежить від ряду факторів:

- від розміру змії. Крупні гадюки більш небезпечні Але варто пам'ятати, що навіть крихітні (12 - 17 см) новонароджені гадючата отруйні. Має значення вік і конституція потерпілого, оскільки токсичність залежить від кількості отрути на кілограм ваги постраждалого. Саме тому діти і жінки важче переносять укуси змій;

- від сезону. Восени токсичність і кількість виділеної отрути найбільша;

- від близькості місця укусу до магістральних кровоносних судин. Укус на обличчі та шиї особливо небезпечний;

- від стану здоров'я укушеного. У групу підвищеного ризику входять люди, що страждають на серцеву недостатність,  алергічними захворюваннями, патологією нирок, а  також емоційно неврівноважені натури.

Профілактика укусів гадюки включає найпростіші запобіжні заходи:

- у небезпечній місцевості носіть щільне високе взуття;

- не намагайтеся ловити змій;

- вирушаючи на сімейний пікнік або риболовлю, не полінуйтесь провести бесіду з дітьми.

 

версія для друку