українська російська англійська
Діти у місцях несвободи: фахівці здійснять моніторинг дотримання їхніх прав в Україні
24.07.2012 | 19:52
Діти у місцях несвободи: фахівці здійснять моніторинг дотримання їхніх прав в Україні

Діти у місцях несвободи: фахівці здійснять моніторинг дотримання їхніх прав в Україні. Такою була тема круглого столу, що відбувся в Міністерстві внутрішніх справ України. Правоохоронці обговорили із представниками громадських організацій питання щодо напрацювання механізму моніторингу дотримання прав українських дітей, а також підлітків-громадян інших держав, поміщених до спецустанов для дітей.

За словами начальника Управління кримінальної міліції у справах дітей МВС України Олексія Лазаренка, на даний час у державі функціонує 18 приймальників-розподільників для дітей, з яких 4 є транзитними (до них поміщуються діти-громадяни інших держав до передачі на батьківщину). За рішеннями судів упродовж 1-го півріччя цього року у спеціально відведених місцях закритого типу перебувало трохи більше 100 дітей. Це майже на третину менше у порівнянні з минулим роком.

Статистика свідчить, що найбільше неповнолітніх (54) були поміщені до ПРД у зв’язку із направленням до спеціальних установ для дітей. 35 підлітків знаходилися у міліцейських спецустановах у зв’язку з учиненням суспільно небезпечного діяння до досягнення віку, з якого наступає кримінальна відповідальність. 8 з доставлених неповнолітніх перебували у розшуку, ще двоєсамовільно залишили спецзаклади соціальної реабілітації. Крім того, до ПРД було поміщено 13 дітей-громадян інших держав.

У той же час керівник підрозділу МВС зазначив, що відповідно до міжнародної класифікації приймальники-розподільники для дітей віднесені до категорії місць несвободи.

Через це фахівці МВС України на виконання розпорядження Кабміну від 12 жовтня 2011 року № 1039 «Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні», затвердженої відповідним Указом Президента України, проаналізували стан організації роботи у відомчих приймальниках-розподільниках для дітей, а також досвід функціонування спеціальних закладів для дітей зарубіжних країн.

Цей аналіз свідчить, що подібні установи створені у більшості країн. Пріоритетом їхньої діяльності є безумовне дотримання прав дитини та забезпечення її основних потреб, навіть під час перебування  у закритій установі. У зв’язку з цим пунктом 13 вищеназваного розпорядження Уряду України передбачено створення системи моніторингу стану дотримання прав дітей у приймальниках-розподільниках для дітей, оскільки вони згідно з міжнародною класифікацією є місцями несвободи.

Керівництво Управління кримінальної міліції у справах дітей МВС ініціювало проведення консультацій із залученими до цієї роботи представниками недержавних громадських та міжнародних організацій, зокрема, тих, що входять до неформальної коаліції «Права дитини в Україні».

У ході роботи круглого столу представники правоохоронного відомства та запрошені експерти піднімали наявні зараз проблемні питання у діяльності закритих спецустанов для дітей, в тому числі: як не допустити суспільної ізоляції підлітків, поміщених до ПРД, як не просто поміняти назву установ, а докорінно змінити сам порядок їх функціонування тощо. 

За результатами роботи зібрання було досягнуто домовленості про напрацювання його учасниками пропозицій щодо порядку здійснення моніторингу діяльності спецустанов для дітей, а також процедури здійснення оцінки ситуації з дотриманням прав дітей, поміщених до ПРД. Найближчим часом отримані пропозиції будуть узагальнені і після відповідної підготовки та з дотриманням законодавчо встановленої процедури направлені до Верховної Ради України у вигляді законопроекту про внесення змін до ряду законів та підзаконних актів.

«Ми відкриті для співпраці і сподіваємося, що спільними зусиллями досягнемо результату заради найвищої мети – захисту та дотримання прав дитини», – на завершення роботи круглого столу підкреслив Олексій Лазаренко.

версія для друку