українська російська англійська
"Софія Київська" міняє підходи щодо збереження колекції мозаїк Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.
08.08.2012 | 17:07
Прес-служба Міністерства культури

8 серпня відбулася зустріч керівництва Національного заповідника «Софія Київська» з представниками Американського посольського фонду зі збереження культурної спадщини стосовно використання гранту, що надається українській стороні для реалізації проекту «Робота, спрямована на збереження колекції автентичних мозаїк ХІІ ст. Михайлівського Золотоверхого собору». Підсумком зустрічі стало схвалення грантодавцем оновлених проектних пропозицій та кошторису, розроблених Заповідником.

Фахівець з тридцятирічним досвідом роботи у сфері пам’яткоохоронної діяльності, генеральний директор «Софії Київської» Олена Сердюк має зовсім інше бачення реалізації цього проекту, аніж її попередниця на цій посаді: Сердюк вважає, що основний акцент при використанні гранту повинен бути зміщений – замість демонтування мозаїк та перенесення їх на легку сучасну основу заради спрощення експонування за межами України, проти чого рішуче виступили провідні вітчизняні фахівці пам’яткоохоронної сфери, пріоритет буде надано науковим дослідженням, консервації та реставрації експонатів з подальшим їх перенесенням у музейну експозицію.

Свою позицію нова гендиректор пояснює дуже просто: «Ці мозаїки – шедевр монументального мистецтва часів Київської Русі. Це справжні святині, які чудом збереглися до наших днів, тому ми не маємо права допустити навіть найменшої вірогідності їх пошкодження. Я глибоко переконана, що унікальні Михайлівські мозаїки мають залишатись недоторканими, аби всі бажаючі ще багато століть поспіль мали  можливість побачити їх на власні очі».

Такий підхід підтримують вітчизняні й закордонні музейники та художники-реставратори, оскільки для фахівців набагато важливішими є автентичність пам'ятки і гарантія її збереження для нащадків, аніж зручність її транспортування і матеріальні дивіденди, які на цьому можна заробити.

Керівництво Міністерства культури, якому віднедавна перепідпорядковано «Софію Київську», дотримується того самого курсу:  Міністр культури Михайло Кулиняк вважає найголовнішим популяризацію  вітчизняного культурного надбання та заохочування іноземних туристів до відвідування України.

До цього часу у фондах Заповідника зберігаються три автентичні фрагменти мозаїк Михайлівського Золотоверхого собору, які не увійшли до експозиції. Крім того, як з’ясувалось під час огляду запасників, фрагменти мозаїк та розсипний мозаїчний набір загальною вагою близько 100 кг (природні камені, кераміка, кольорова смальта, смальта з металічною фольгою, скло), зібрані під час руйнування мозаїк у різні періоди та виявлені у ході розкопок, проведених на території Михайлівського монастиря у 1996-1999 роках, багато років зберігалися насипом у мішках. Тому насамперед йдеться про виконання дуже копіткої роботи з розбору цього набору, його систематизації, наукового опрацювання (у т.ч. проведення петрографічних і спектрографічних досліджень) та каталогізації з подальшим розміщенням у експозиції.

Початку реставраційних робіт обов’язково передуватиме детальна фотофіксація всього наявного матеріалу. Так само ретельно будуть фіксуватися усі наступні етапи реалізації проекту та його кінцевий результат.

Як повідомила Олена Сердюк, узгоджений з грантодавцем проект збереження мозаїк передбачає проведення робіт у кілька етапів, а саме:

І. Реставрація мозаїк ХІІ ст. Михайлівського собору в експозиції виставки «Мозаїки і фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» (2-й поверх Софійського собору) – 7 одиниць музейного зберігання.

ІІ. Консервація, реставрація та приведення до експозиційного вигляду мозаїк ХІІ ст. Михайлівського собору, які зберігаються у фондах Національного заповідника «Софія Київська» –  3 одиниці музейного зберігання.

ІІІ. Розбір та приведення до експозиційного стану розсипного набору мозаїк Михайлівського Золотоверхого собору, які зберігаються у фондах Національного заповідника «Софія Київська» – близько 100 кг набору.

ІV. Петрографічні дослідження складу розчинів залишків тинькового шару фрагментів мозаїк та спектрографічні дослідження скла мозаїчної смальти Михайлівського Золотоверхого собору у фондах Заповідника.

V. Видання каталогу «Мозаїки Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» з публікацією усіх збережених до сьогодні частин мозаїчного ансамблю собору, що зберігаються у Національному заповіднику «Софія Київська» та у музеях на території Російської Федерації, доповнених результатами новітніх досліджень палітри мозаїк та тинькових розчинів.

Зазначені роботи буде розпочато лише після затвердження проекту Науково-методичною радою Мінкультури України і триватимуть вони до липня наступного року.

Виконання запланованих робіт з реставрації та дослідження мистецького мозаїчного комплексу Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст. дасть змогу доповнити існуючу експозицію виставки «Мозаїки і фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» відреставрованими експонатами, які з 1930-х років припадали пилом у фондах Заповідника та ніколи раніше не експонувались.

Підсумком реалізації проекту стане вихід зведеного каталогу «Мозаїки Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.», який планується видати трьома мовами (українською, англійською та російською). Окрім, власне, каталогу, це ґрунтовне видання міститиме інформацію про сам собор та про історію реставрації його збереженої мистецької спадщини, в ньому будуть опубліковані результати досліджень іконографії малярського ансамблю та техніки і стилю виконання мозаїк ХІІ ст.

Нагадаємо, розмір гранту, який надається Американським посольським фондом зі збереження культурної спадщини на реалізацію проекту «Робота, спрямована на збереження колекції автентичних мозаїк ХІІ ст. Михайлівського Золотоверхого собору» становить  45.850 дол. США. Термін дії гранту – до 30 червня 2013 р.

Історична довідка. Михайлівський Золотоверхий собор ХІІ ст. у Києві зазнав руйнації у 1934-1936 рр. Демонтовані мозаїки та фрески перевезли до Державного історико-культурного заповідника «Музейне містечко “Києво-Печерська лавра”», де було здійснено їх консервацію. Загальна площа мозаїк, які зберігаються сьогодні у Національному заповіднику «Софія Київська», становить 48 кв. м. 

За початковим задумом, всі демонтовані мистецькі твори мали експонуватися поблизу місця їх початкового розташування. Для  мозаїчної  композиції «Євхаристія» на 2-му поверсі Софійського собору було спеціально збудовано апсиду.

Наприкінці 30-х років ХХ ст. частина Михайлівських фресок і мозаїк  потрапили до музеїв Москви, Ленінграду, Новгорода (Російська РСР). У роки Другої світової війни деякі з фресок були вивезені до Німеччини, звідки вони згодом були предані до Державного Ермітажу у Ленінграді.  

 Сьогодні в Софійському соборі, окрім «Євхаристії», зберігаються мозаїчні композиції  «Архідиякон Стефан» і «Апостол Фаддей», орнаменти, фрагменти постатей святих; фрескова композиція «Благовіщення»,  постать святого Захарії та ін. Мозаїка «Дмитро Солунський» і верхня частина фрескової композиції із зображенням пророка Самуїла експонуються в Державній Третьяковській галереї (Москва) та у Державному музеї Російського мистецтва (Санкт-Петербург).

У лютому 2001 року чотири фрагменти фресок XII століття Михайлівського Золотоверхого собору, що зберігалися в Ермітажі, були передані Україні. У січні 2004 року Міністерство культури Росії ухвалило рішення про передачу Україні з Ермітажу останніх семи фресок київського Михайлівського Золотоверхого собору. Передачу їх було завершено восени 2004 року.

Востаннє монографія, присвячена мозаїкам та фрескам Михайлівського Золотоверхого собору, була видана у 1966-1968 рр. (автор – Лазарєв В.М.).

 

версія для друку