українська російська англійська
Комунальники мають реагувати на аварії швидко та злагоджено, - Анатолій Близнюк
21.09.2012 | 14:37
Прес-служба Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

Зі станом підготовки підприємств та об’єктів  комунальної теплоенергетики, загальною готовністю систем життєзабезпечення до зими ознайомилися Перший віце-прем'єр-міністр України Валерій Хорошковський та Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Анатолій Близнюк під час відвідування міста Краматорськ Донецької області. На прикладі ТОВ «Краматорськтеплоенерго», на мережах якого у минулому році сталося масштабне відключення споживачів, урядовці та керівники теплопостачальних підприємств області розглянули алгоритм дій у випадку надзвичайних подій. Також детально проаналізували роботу підприємств із запобігання аваріям.

«Своєчасне отримання об’єктивної інформації, налагодження «зворотного зв’язку» із підприємствамиключовий фактор ефективного реагування всієї системи житлово-комунального господарства країни на масштабні аварії. Не приховуйте «критичні точки», працюйте і підтримуйте зв'язок із місцевою і центральною владою. Наше спільне завдання – пройти опалювальний період без збоїв. Зрозуміло, для належного реагування на підприємствах уже зараз повинні бути підготовлені та відповідним чином оснащені мобільні ремонтні бригади. Такі ж повинні бути і в резерві відповідних управлінь на рівні області. Комунальники повинні реагувати швидко та злагоджено на усі можливі ускладнення у роботі систем життєзабезпечення», – сказав Анатолій Близнюк, звертаючись до присутніх керівників комунальних підприємств.

За словами глави Мінрегіону, хоча підготовку до зими житлово-комунального господарства країни і можна оцінити на тверду «четвірку», ризики ускладнень залишаються високими. Передусім у тих областях, де у літній ремонтний період не запланували та не провели ремонт застарілих котлів та заміну зношених мереж. Незважаючи на активність окремих регіонів, відсоток застарілого обладнання та зношених мереж у структурі систем життєзабезпечення країни майже не змінився. Не вирішеною лишилася проблема і магістральних водогонів, які живлять питною водою ряд крупних міст і які є єдиними джерелами питного водопостачання.

«Ремонтний період закінчився, і зима покаже, як ми його використали. Тепер головним завданням усіх комунальних служб є безпечний запуск систем та організація реагування на можливі ускладнення. Злагодженість спільних дій – ось що повинно постійно турбувати підприємства, місцеву та центральну владу», – наголосив Анатолій Близнюк.

У цілому ж, за словами Міністра, підготовка до опалювального сезону 2012/13 року проходить задовільно. На 1 вересня цього року підготовлено з видачею паспортів готовності більш ніж 184 тис. будинків (89,4%). Найвищі показники з комплексної підготовки у Дніпропетровській області (100%). Найнижчі показники з комплексної підготовки в Луганській (77,5%) та Херсонській областях (79,8%). Підготовлено 22 тис. котелень (92,8% від плану). У Дніпропетровській та Запорізькій областях рівень готовності котелень досягнув 100%. Найнижчі показники підготовки котелень у Сумській (86,5%) та Луганській (85,5%). Найкращі показники з ремонту та заміни водопровідних мереж у Дніпропетровській (100%) та Запорізькій (100%) областях. Найнижчі показники у Луганській (80,8%) та Чернівецькій (83,1%) областях. У Дніпропетровській області роботи з ремонту та заміни каналізаційних мереж виконано в повному обсязі. Найнижчий показник у Херсонській області (75,0%).

Довідково: Близько 13:00 6 лютого у Краматорську Донецької області прорвало трубу тепломагістралі діаметром 426 мм, що постачала тепло до цілого мікрорайону – 17 кварталів «Соцміста». Це одразу далося взнаки зміною гідравлічного режиму 7-ї бойлерноїзначним падінням тиску, збільшенням використання води поповнення, витрата якої досягнула більше 100 тонн на годину. В умовах екстремальних морозів, а в ці дні стовпчик термометра сягав позначки 23 – 29 градусів нижче нуля, аварія загрожувала виходом із ладу цілої зони системи центрального опалення міста. Керівництво Краматорської ТЕЦ прийняло непросте, але єдино правильне рішеннявідключити 1-шу зону від теплопостачання для усунення несправності. Вже о 15:45 всі ЖЕКи відключеної ділянки отримали повідомлення про необхідність терміново зливати теплоносій з будинкових систем.

Без опалення залишились: 191 житловий будинок, 6 дитсадків, 9 шкіл та 5 медичних закладів, 9 окремих будівель. Працівники чотирьох ЖЕКів, будівлі яких залишились без теплопостачання, з усіх наявних на той час спеціалістів сформували необхідну кількість аварійних бригад, які злили понад 1,5 тисячі тонн теплоносія та цілодобово супроводжували увесь хід ліквідації наслідків пориву. Тим часом аварійні бригади теплокомуненерго вже о 20:30 того ж дня 6 лютого усунули порив. О 21:00 розпочалося поступове заповнення системи теплоносієм та побудинковий запуск опалення.

Ситуація ускладнювалася тим, що мікрорайон, який залишився без теплопостачання, забудований переважно 2- та 5-поверховими будинками, має значну протяжність розподільчих мереж, будинки старої забудови, мережі яких дуже зношені. У багатьох будинках мережі прокладені на горищах та у підвалах, де морозом «прихопило» залишки теплоносія. На відігрів труб було залучено значну кількість працівників аварійних бригад та комунальної спецтехніки. Через велику місткість мереж 1-ї зони (близько 2 тис. тонн), зношені внутрішньобудинкові та розподільчі мережі основну небезпеку під час запуску системи становив можливий гідроудар, який гарантував нові численні пориви. Тому йшла планомірна робота із запуску мереж, спрямована, у першу чергу, на уникнення гідроудару та безаварійний запуск. На жаль, швидкість запуску була дуже обмеженою – до 5-6 будинків на годину.

Ситуацію одразу взяв під контроль штаб, який очолив мер міста Геннадій Костюков. Для жителів будинків, що лишилися без опалення, міськрада закупила обігрівачі, а працівники управління житлово-комунального господарства міста безплатно роздали їх громадянам. У результаті координації дій усіх міських та відомчих служб щоденно на ліквідації наслідків збою у системі життєзабезпечення працювали понад 90 спеціалістів. Роботи велися цілодобово та у вихідні дні. І першими на допомогу мешканцям прийшли комунальники.

За заявками ЖЕКів Краматорськтеплоенерго оперативно закупило обладнання та матеріали на понад чверть мільйона гривеньвентилів, заслінок, труб та ізоляції для них. Працівники підприємств, що обслуговують житло, виконали колосальний обсяг роботи із ремонту пошкоджених мереж. 25 працівників ПП «Алатир» за неповні 2 дні роботи замінили 200 погонних метрів труб мереж на горищах будинків, встановили 8 заслінок та 60 вентилів. 49 працівників аварійних бригад ПП «Ладіс» за ті ж 2 дні замінили 165 погонних метрів трубопроводів, 51 вентиль, 27 заслінок, відновили 730 погонних метрів ізоляції на трубах. До робіт залучалися 6 автомобілів, 6 зварювальних постів, 25 одиниць обладнання для відігріву замерзлих труб.

Подібні роботи тривали і в будинкахЮ які обслуговують «ЖК МК-2010» та «Крамбудресурс». У результаті вже 8 лютого запустили опалення у всіх будинках, за винятком близько половини житлового фонду (40 будинків) останнього підприємства. 9 лютого на прохання міськради на допомогу були кинуті всі можливі сили та ресурси, залучено фахівців ряду міських підприємств та МНС.

На ранок 15 лютого теплоносій отримали всі будинки 1-ї зони системи центрального опалення міста. За попередніми даними, причиною пориву тепломагістралі став фізичний знос труби.

 

версія для друку