українська російська англійська
В Україні розвивається інфраструктура геріатричних закладів
01.10.2012 | 18:33
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Міжнародний день літніх людей– відносно молоде свято, відзначати яке розпочали наприкінці XX століття: спочатку – у скандинавських країнах Європи, потім в Америці, а з кінця 80-х років – у всьому світі. Остаточно Міжнародний день літніх людей був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН в 1990 р., а в Російській Федерації та Україні у 1992 р.

Україна відноситься до країн із високим рівнем постаріння населення. Кожний п’ятий з тих, кому за 60 років, живе самотньо і кожний десятий не може сам себе обслуговувати, тобто потребує повної соціальної й медичної підтримки, 5-6% пенсіонерів – це люди, прикуті до ліжка. За статистикою кожна людина похилого віку має 4-5 хронічних захворювань, половина з них потребує хоча б два рази на рік курсу реабілітаційних заходів силами поліклініки.

За результатами наукових досліджень Інституту геронтології АМН України, однією з найважливіших характеристик здоров’я людей похилого віку є високий рівень захворюваності та зниження фізичних можливостей. Основними патологіями залишаються захворювання серцево-судинної системи,  органів травлення, опорно-рухової системи, органів дихання, злоякісні новоутворення. Поряд з ними зростає частка таких хронічних хвороб як хвороба Паркінсона, хвороба Альцгеймера, цукровий діабет, хвороби сечостатевої системи.

Зазначені причини призводять до зростання потреб цієї вікової категорії людей у посиленій медико-соціальній допомозі і визначають вагомі  та складні завдання, які стоять перед практичною медициною.

Серед людей похилого віку кожний п’ятий є ветераном війни. Забезпечення медичною допомогою ветеранів війни, а це в основному люди похилого віку, середній вік яких перевищує 80 років, є надзвичайно важливим, актуальним та одним із пріоритетних напрямків в діяльності лікувально-профілактичних закладів країни. Робота в цьому напрямку спрямована на виконання Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

У 2003 році Україна приєдналась до виконання Мадридського міжнародного плану дій з питань старіння (ООН), спрямованого на підтримку людей літнього віку та покращення якості їхнього життя. В рамках цього в Україні:

- діють освітні програми, спрямовані на підготовку лікарів, медсестер, соціальних працівників з геріатрії (близько 500 чол. на рік);

- розвивається інфраструктура геріатричних закладів: пансіонатів (більше 30 в державі); геріатричних відділень (увійшло в програму реформування медичної галузі); затверджена концепція розвитку хоспісної допомоги тощо;

- розвивається мережа відділень медичної реабілітації, у тому числі в структурі територіальних центрів соціального обслуговування пенсіонерів (більше 300 відділень, всього терцентрів – 743);

- розвивається мережа університетів третього віку (більше 15 в Україні);

- розвивається мережа інформаційно-довідкових центрів для літніх людей;

- діти війни та учасники війни отримують фінансові пільги та можливість оздоровлення у державних спецгоспіталях.

версія для друку