українська російська англійська
У "Київводоканалі" відкрилася унікальна виставка лічильників для обліку води
04.10.2012 | 16:30
КИЇВСЬКА МДА

3 жовтня у рамках святкових заходів з нагоди 140-річчя підприємства, у Розрахунковому департаменті «Київводоканалу» відбулося урочисте відкриття унікальної виставки лічильників, призначених для обліку води.

У ПАТ «Київводоканал» зазначають, що представлена експозиція, яка налічує більш ніж 100 різних приладів, дозволяє простежити історію розвитку обліку води не лише у столиці, а й в усьому світі.

Цікаво, що найстарішому з лічильників, представлених на виставці, понад 120 років. Серед сучасних експонатів експозиції – подібні до тих, які широко використовуються досі.

У виставці також представлені всі існуючі системи та конфігурації приладів обліку: мокроходи, турбінні та дискові, крильчасті лічильники, а також багато інших експонатів.

Першими відвідувачами виставки стали керівники водоканалів України, вітчизняних та іноземних підприємств і організацій, які приїхали привітати «Київводоканал» з нагоди 140-річчя та взяти участь у святкових заходах, а також представники ЗМІ.

Під час екскурсії присутні дізналися, що перші побутові лічильники, які вимірювали спожиту воду не літрами, а відрами, з'явилися в Києві ще наприкінці ХІХ століття. У приватних володіннях, де облік проводився за рахунок споживачів, популярністю користувалися дискові об'ємні прилади систем Томсона і Герса, поршневі високоточні лічильники з великим діапазоном витрат Кеннеді і Фраже, а також швидкісні крильчасті і турбінні лічильники Неша і Бреславського заводу.

Лічильники діаметром шість дюймів встановлювалися також на всіх артезіанських свердловинах. Вартість такого приладу обліку становила 510 рублів, а ціни на артезіанську воду варіювалися з року в рік. Так, найдорожчою вода була в 1870 році, тоді 100 відер коштували 22,5 копійки. Через п'ять років ціна знизилася до 21,38 копійки, у 1890-му – до 18 копійок. Так вартість поступово зменшилась аж до 12 копійок у 1907 році.

У 1910 році на всіх п'яти магістральних трубопроводах, якими вода надходила в місто, були встановлені водолічильники системи «Вольтман» діаметром 200-300 мм.

З 1929 року Радянському Союзі стала обов'язковою повірка лічильників води.

У Києві – одному з найбільших радянських міст – завжди приділяли значну увагу обліку води. У 1931 році на Київському заводі ім. Г.Петровського налагодили виробництво крильчастих водолічильників системи «Космос», а також лічильники системи «Вольтман» для обліку великих витрат води.

Навіть під час німецької окупації не було збоїв у роботі підприємства з експлуатації водомірного господарства та збуту води. А відразу після війни, в 1946 році, київським Водотрестом були виготовлені перші власні прилади обліку води малих діаметрів для встановлення в житловому секторі.

З 1970 року встановлення водомірних лічильників у всіх колективних споживачів води в місті стало обов’язковим. У 70х-90х роках всі будинкові лічильники встановлювалися водоканалом.

В Україні виробництво лічильників води було налагоджено в основному на Луцькому приладобудівному заводі та Дніпропетровському «Дніпрокоммунмаші», де випускалися лише крильчасті лічильники діаметром 20-40 мм.

Виставка водомірних лічильників також слугує навчальним класом, де проводяться заняття і тренування для майбутніх та вже працюючих фахівців Розрахункового департаменту Київводоканалу.

версія для друку