українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Уряду 10 жовтня 2012 року
10.10.2012 | 10:29
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Шановні присутні!

Учора, коли я перебував з робочою поїздкою в Одеській області, вже вкотре мене запитали, що буде після виборів із цінами, тарифами, курсом гривні і т.д. Такі питання лунають все частіше і частіше.

Зрозуміло, що такий ажіотаж розпалюється свідомо безвідповідальними політиками, яким під час передвиборчої кампанії нічого сказати людям, а також явно заангажованими експертами, так званими експертами.

Вони навмисно дезінформують наших громадян, лякають, що після виборів в Україні наступить такий собі міні-апокаліпсис. Що, мовляв, гривня ось-ось обвалиться, що ціни на продукти харчування не просто виростуть, а «злетять», що з наступного місяця підвищаться тарифи на комунальні послуги і т.д.

Це спроба розхитати з таким трудом досягнуту завдяки зусиллям Президента, Уряду та більшості у Верховній раді стабільність в країні.

Учора я на всі ці питання щодо цін і тарифів відповів. А зараз я хочу, щоб відповідь почула ще раз вся країна.

Ми не дозволимо вводити в оману наших громадян. Ми, як відповідальна влада, не проводимо політику за принципом до виборів і після виборів. Наша стратегія за 2,5 роки вивірена, і ми її реалізуємо відповідально і цілеспрямовано.

Стосовно цінової стабільностіситуація повністю контрольована.

Насправді за 2,5 роки роботи нашого Уряду індекс споживчих цін збільшився тільки на 10%. Підкреслюю, за 2,5 роки. Це вдвічі менше, ніж за один тільки 2008 рік (коли інфляція склала 22,3 відсотка).

Ми не тільки не допустили цінових стрибків, а й забезпечили суттєве здешевлення багатьох продуктів харчування.

Так, незважаючи на сезонні коливання, з початку року, наприклад, яйця подешевшали на 28%, овочі – на 21%, молоко – приблизно на 11%, рис – на приблизно на 9%, масло вершкове – на 8%, цукор – на 6%, сири – на 5,6%.

Більш того, ми добились достатньо високих врожаїв зернових і овочів, відроджується тваринництво, розбудовується сучасна інфраструктура для зберігання та транспортування сільгосппродукції, будуються оптові ринки, проводяться продуктові ярмарки.

В Уряду є цілий арсенал інших інструментів, які дозволяють згладжувати сезонні цінові коливання за рахунок резервів, запасів, роботи з торгівельними мережами, регулювання торгівельних надбавок.

Уряд чітко заявляє, що і надалі цінова стабільність на споживчому ринку Урядом буде утримуватися.

Звертаю увагу керівників усіх рівнів. Потрібно послідовно продовжувати цю політику Уряду, особливо в передвиборчий період, коли відбуваються спроби штучної дестабілізації цінової ситуації, спроби заробити на цьому політичний капітал.

Тепер щодо вартості житлово-комунальних послуг. Також відповідально заявляю: жодного підвищення після виборів на ці послуги не буде.

Нагадаю, що ціни на газ для населення залишалися незмінними протягом останніх 25 місяців, а тарифи на електроенергію – 17 місяців.

Збільшення відбувалися виключно категоріям громадян з високими доходами, які споживають значні обсяги електроенергії і газу.

Наприклад. Громадяни, які споживають електроенергію понад 800 кВт-годин сплачують за тарифом, що майже в 2 рази більше, ніж споживачі, які витрачають до 150 кВт-годин.

Громадяни, які споживають більше 12 тис. кубічних метрів газу на рік (за наявності лічильника) сплачують за тарифами, які майже в 4 рази вищі, ніж для тих, хто споживає 2,5 тис. м. кубічних на рік.

Ще в середині 2010 року ми знизили планку, з якої починається призначення житлових субсидій: до 15% - сімейного бюджету для працездатних громадян і до 10% - для непрацездатних і пенсіонерів. Тобто те, що окремі політики ще тільки обіцяють – ми вже давним-давно зробили.

Це наша політика адресної допомоги, яку ми послідовно відстоюємо на переговорах з МВФ.

Крім того, постійно зростають доходи громадян: наприклад за час роботи уряду середня заробітна плата зросла в 1,6 раза, середня пенсіямайже в 1,5 раза.

Вартість послуг з водопостачання і водовідведення протягом цього року зросла в середньому по Україні приблизно на 6%. А тільки за 2008 рік вартість цих послуг збільшилася на 45%.

Але тарифи на водопостачання суттєво відрізняються в різних населених пунктах. Наприклад, у Києві тариф майже в 3 рази нижчий, ніж у Луганській області. Тому Уряд закладає кошти на компенсацію високої собівартості там, де вона перевищує середню по Україні, а також передбачає заходи з модернізації водопровідно-каналізаційного господарства цих регіонів.

Це доручення Президента, якого турбують ці питання, і він вимагає знайти механізми, які дозволять вирівняти ситуацію.

Наступне. Гаряча вода та опалення за 2,5 роки роботи нашого Уряду подорожчали в середньому на 20%. За цей же період порівняйте: тисяча кубічних метрів імпортованого природного газу з весни 2010 року подорожчала майже в 2 рази. Але ми не перекладали на людей цей тягар і не будемо це робити і надалі.

Безумовно, ми маємо надзвичайно дорогий газ. Це лягає важким тягарем і на промисловість, і на підприємства житлово-комунального господарства.

Тому зараз робота всіх гілок влади сконцентрована на тому, щоб зменшити споживання імпортного природного газу і нарощувати власний видобуток.

Продовжується робота з енергозбереження та заміщення газу іншими видами палива на підприємствах комунальної енергетики і т.д.

Наприклад, нещодавно Президент України дав старт промисловій експлуатації нових газових родовищ, розпочали роботу бурові платформи на шельфі Чорного моря, вводяться в експлуатацію станції із збільшення тиску в пластах та збільшення продуктивності наших газових родовищ.

Минулого тижня стартував найбільший за всі роки незалежності проект, спрямований на забезпечення енергетичної незалежності нашої країни - будівництво заводу з виробництва основних тепловиділяючих елементів для атомних електростанцій у Кіровоградській області.

Перша черга заводу буде здана вже в 2015 році. Власне виробництво ядерного палива дозволить диверсифікувати джерела його постачання та на 100 відсотків забезпечити енергоблоки АЕС України паливом власного виробництва.

Зазначений проект є надзвичайно важливим для України і з економічної, і з соціальної точки зору. Адже на будівництво підприємства, де працюватимуть сотні висококваліфікованих спеціалістів, будуть залучені багато вітчизняних будівельно-монтажних та науково-проектних організацій, підприємств машинобудівного комплексу тощо.

Ще один дуже важливий аспект - стабільність гривні. Я неодноразово заявляв, відповідні заяви робив і Національний банк України: і до, і після виборів позиція гривні залишиться економічно міцною.

Національний банк і Уряд мають всі необхідні ресурси і інструменти, щоб це забезпечити.

Україна має помірне економічне зростання, Урядом проводиться продумана і прогнозована економічна та боргова політика, ми значно скоротили закупівлю дорогого природного газу, яка потребує валюти. Ми проводимо політику, спрямовану на розвиток внутрішнього ринку та просування вітчизняних товарів за кордоном.

Усе це позитивно відображається як на платіжному балансі – в країну надходить валюти більше ніж ми витрачаємо на імпорт товарів, - так і на валютних резервах країни, які знаходяться на докризовому рівні без зовнішньої допомоги.

Одним словом, наш Уряд демонструє цілком впевнений контроль за розвитком ситуації. 

І насамкінець, але не менш важливе. Українські синоптики не помилилися в своїх прогнозах. Справжня осінь прийшла в Україну: дощі, вітер, загальне похолодання до заморозків вночі. МНС вже оголосило одразу кілька штормових попереджень в різних регіонах країни.

Кілька міністерств і відомств вже звітували на наших засіданнях, що підготовку до осінньо-зимового періоду вже майже завершено. Але я вже говорив, і підкреслюю ще раз: ніяких «майже» у нас бути не повинно. Не підготовку до холодів треба активізувати, а її завершення взагалі.

У 7 областях середньодобова температура знизилась до +8 градусів і нижче.

Розпочалося підключення опалення лікарень, поліклінік, дитсадків та шкіл. Ще раз попереджаю - це ті об’єкти, які повинні отримати тепло вчасно і в повному обсязі.

Не менш важливо - запуск систем централізованого та індивідуального опалення на інших об’єктах.

Нажаль, поодинокі випадки, коли при підключенні житлових будинків виявляється, що підготовка до опалювального сезону проходила формально, вже з’явились у ЗМІ. Ми вдячні за висвітлення таких фактів. На них шановні міністри та керівники всіх рівнів повинні реагувати оперативно та швидко інформувати ЗМІ, і ми розраховуємо, що вони будуть донесені до громадян.

Цей зворотній зв’язок для нас надзвичайно важливий.

Дякую за увагу.

версія для друку