українська російська англійська
Експерти визначили основні шляхи подолання поєднаної інфекції ВІЛ та туберкульоз у дітей
15.10.2012 | 18:32
Прес-служба Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань

У рамках Міжнародного симпозіуму «Досконала клінічна практика у сфері педіатричної коінфекції ВІЛ/туберкульоз», співорганізатором якого виступила Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекці/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань, експерти обговорили питання поєднаної педіатричної патології та найбільш ефективні методи боротьби із захворюванням. Голова Держслужби України соцзахворювань Тетяна Александріна представила загальноукраїнські дані щодо розвитку ко-інфекції – рівень захворюваності й смертності від недуги, та основні шляхи її подолання.

«До ключових аспектів вирішення проблеми ко-інфекції ми відносимо налагодження механізму обліку хворих на ко-інфекцію ВІЛ/ТБ, проведення поглибленого аналізу причин зростання захворюваності на поєднану інфекцію, покращення диспансерного нагляду за хворими та забезпечення вчасного їх обстеження, належної профілактики та лікування, особливо серед дітей», - зазначила Т.Александріна.

Вона також наголосила на необхідності посилити співпрацю двох служб – фтизіатричної та з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу - у напрямку організації виявлення ко-інфекції, її профілактики і лікування. Одним із пріоритетів спільної роботи служб має стати вдосконалення стандартів надання допомоги та контроль за їх дотримання у подальшому», - наголосила вона.

Участь у роботі симпозіуму також взяли представники університету Браун (США), лікарі-педіатри, які спеціалізуються на ВІЛ-інфекції, дитячі фтизіатри з усіх регіонів України, науковці із Південної Африки та США, які мають власний досвід педіатричного супроводу туберкульозу, а також представники ВООЗ, UNICEF, Фонду Клінтона, Національного інституту пульмонології та Міністерства охорони здоров’я України.

«Ми сподіваємося, що симпозіум стане платформою для комунікації між провідними світовими науковцями та дитячими інфекціоністами, фтизіатрами з усіх областей України, провідними громадськими та державними діячами у сфері громадського здоров’я та українськими законодавцями, - зазначив Др. Тімоті Фланіган, директор Браун/Україна, голова відділення інфекційних хвороб Медичної кафедри Університету Браун (США). – Адже це перша спроба якісно проаналізувати ситуацію з ко-інфекцією ВІЛ/туберкульоз в Україні та застосувати міжнародний досвід у боротьбі з недугою».

Разом із тим експерти визнали: ко-інфекція завдає складнощів лікарям та пацієнтам в усьому світі, оскільки не існує простих і однозначних методів діагностування та лікування ко-інфекції. Проте загрозливих масштабів поєднання ВІЛ та ТБ набуло лише в окремих регіонах світу, в тому числі у пострадянських країнах, у країнах Південної Африки та Індії. Час від часу проблема ко-інфекції загострюється і в деяких розвинених країнах або окремих містах. Так, наприклад, за останні кілька років туберкульоз і ко-інфекція ВІЛ/туберкульоз стали серйозною проблемою у Лондоні.

Під час лікування ко-інфекції українські лікарі і пацієнти стикаються із низкою проблем, адже питання поєднаної патології ВІЛ/ТБ у дітей суперечливі, недостатньо вивчені та висвітлені у науковій літературі. У першу чергу досить складним є діагностування ТБ у дітей загалом, і у ВІЛ-позитивних дітей зокрема. Надмірна централізація фтизіатричної служби в Україні призвела до недостатньої поінформованості лікарів загальної  практики з питань семіотики та діагностики ТБ, і тим самим ускладнила проведення діагностики ТБ у ВІЛ-інфікованих дітей.

Однак, за умов впровадження в українську систему охорони здоров’я рекомендацій міжнародних фахівців, Україна має всі шанси не лише вирішити проблему ко-інфекції, але й побороти епідемію туберкульозу загалом.

 

Довідково

Міжнародний симпозіум «Досконала клінічна практика у сфері педіатричної ко-інфекції ВІЛ/туберкульоз» проводився 11-12 жовтня в рамках програми «Глобальна ініціатива здоров’я» на базі Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охмадит» у м. Київ за підтримки Держслужби України соцзахворювань та Фонду Олени Пінчук «АНТИСНІД».

Результати дослідження, ініційованого програмою Браун/Україна у співпраці з громадською організацією «Діємо разом», свідчать, що в Україні у 2011 р. захворюваність на туберкульоз ВІЛ-позитивних дітей у понад 260 разів перевищила показники захворюваності серед здорових дітей. Науковці фіксують стрімку динаміку поширення ко-інфекції в різних регіонах України. Так, у Донецькій області за 1998-2008 рр. кількість випадків ко-інфекції ВІЛ/ТБ серед дітей із вперше виявленим туберкульозом зросла із 0,9% до 26,3%.

В Україні ко-інфекція є найбільш поширеною серед дітей 4-10 років (65% від загальної кількості хворих дітей), у той же час найменша кількість хворих на туберкульоз зафіксована серед ВІЛ-позитивних дітей віком 16-18 років (1%). Найбільше випадків поєднаної патології зафіксовано у Донецькій, Одеській та Дніпропетровській областях (40% від загальної кількості).

 

версія для друку