українська російська англійська
Міжнародні експерти відзначили значне спрощення оподаткування в Україні
23.10.2012 | 14:43
Прес-служба Державної податкової служби

Зростання позиції України в рейтингу Світового банку Doing Business Report-2013 - на 15 пунктів порівняно з минулим роком (зі 152-го місця до 137-го)-  стало результатом системної і цілеспрямованої роботи з удосконалення податкової системи та покращення умов ведення бізнесу, впевнений голова ДПСУ Олександр Клименко.

Найбільші досягнення України були відзначені експертами саме у сфері оподаткування. Так, у  рейтингу податкових систем Paying Taxes, який є складовою Doing Business Report, прогрес склав 18 пунктів: зі 181-ї сходинки наша держава піднялася на 165-ту (з урахуванням того, що минулорічне 181-ше місце було замінене на 183-тє через 2 країни, що приєдналися до рейтингу).

«Мені особливо приємно, що авторитетні міжнародні експерти дали високу оцінку запровадженню електронних сервісів для платників та вдосконаленню процедур адміністрування. Це той аспект, над яким ми посилено працювали протягом останнього року. Якщо на початку 2011 року  в електронному вигляді звітували лише 39% платників ПДВ, то на сьогодні - більше 98%. У перспективі - повне охоплення платників податку на прибуток, земельного податку, ПДФО та всіх інших видів податків електронною звітністю. Наша ставка на розвиток технологій, на втілення кращих зразків сучасного обслуговування платників в національну практику спрацювала», - зауважив О. Клименко.

Зокрема, фахівці Світового банку відзначили значний прогрес України за таким показником, як  витрати часу на адміністрування податків.  Минулого року бухгалтери та підприємці витрачали на податкові процедури в середньому 657 годин,  зараз - 491 годину. «Ще рік тому ми поставили  собі за мету скоротити витрати часу на ведення податкового обліку вдвічі, і ми вже близькі до того, щоб до кінця 2012 року досягти цього показника. Вже сьогодні спрощена процедура реєстрації нових платників ПДВ, найближчим часом ми повністю переведемо її в електронний, дистанційний формат.  Обсяг необхідних документів скоротився втричі. Жорстко лімітовані терміни розгляду поданих заяв - не більше шести днів. У своїй роботі ми керуємося принципом: сплата податків повинна бути для платника простою та зручною процедурою. Організаційне навантаження при зборі податків ми беремо на себе, а не перекладаємо на платника», – наголосив керівник ДПСУ.

За оцінками міжнародних експертів, покращення умов ведення бізнесу в Україні також забезпечене за рахунок значного скорочення кількості податків та зборів із прийняттям Податкового кодексу і зниження сумарного податкового навантаження.

Олександр Клименко нагадав, що законодавство передбачає подальше зниження податкових ставок.   «Ставка податку на прибуток на момент прийняття Податкового кодексу становила 25%, на поточний момент – 21%, у 2013 році вона  буде знижена до 19%. Ставка ПДВ у 2014-му становитиме 17%. Таким чином, за два роки Україна матиме всі підстави позиціонувати себе як країна з однією із найбільш ліберальних податкових систем у Європі», - зазначив голова ДПСУ.

За висновком Світового банку, Україна поліпшила показники з оподаткування відразу на 31 пункт (з 16-го до 47-го) по відношенню до світового лідера у цій сфері - Об'єднаних Арабських Еміратів (100 пунктів), де здійснюються чотири податкові платежі при витратах часу на сплату податків – 12 годин (на рік).

 «Запроваджуючи реформи, ми, у першу чергу, орієнтувалися на  спрощення системи адміністрування податків для платника та підвищення конкурентоздатності нашої країни, а не на позиції у рейтингу. Але не можна не враховувати той факт, що дослідження Світового банку – це своєрідний барометр інвестиційного клімату країни, на який орієнтується іноземний бізнес, обираючи найбільш перспективні майданчики для розміщення бізнесу та інвестицій. Бізнес з підозрою ставиться до країн останньої десятки. Ми цю зону ризику покинули, і я очікую, що кваліфікаційні бали Світового банку перетворяться на репутаційні бали України в очах бізнес-спільноти», –  підсумував Олександр Клименко.

версія для друку