українська російська англійська
Вступительное слово Премьер-министра Украины Николая Азарова на заседании Правительства 24 октября 2012 года
24.10.2012 | 10:32
Департамент информации и коммуникаций с общественностью Секретариата КМУ

Шановні члени Уряду! Шановні присутні!

 

Завершується відповідальний етап в житті країни. Вже наприкінці поточного тижня громадяни України обиратимуть новий склад законодавчого органу держави. У неділю, 28 жовтня відбудеться голосування на виборах до Верховної Ради України.

Із задоволенням хочу констатувати, що Уряд вчасно створив всі необхідні матеріально-технічні умови для проведення вільних, демократичних виборів.

Водночас Уряд безперервно, у звичайному робочому режимі, займався як поточними, так і стратегічними питаннями життєдіяльності країни.

Практично завершені осінньо-польові роботи. Незважаючи на несприятливі погодні умови, зібраний один з найкращих за роки незалежності врожай. У країні вдосталь зерна, овочів та інших продуктів харчування.

Господарство країни повністю підготовлене до роботи в осінньо-зимовий період. Створені найбільші за всі роки незалежності запаси газу, вугілля та інших видів палива. Відремонтовані котельні та мережі.

У країні вже довгий час стабільні ціни, тарифи, курс національної валюти.

Навіть шалений потік провокаційних заяв наших опонентів про те, що нібито впаде гривня, підстрибнуть ціни, зростуть тарифи не розгойдав ситуацію. А економісти добре знають, як важко в умовах інформаційних провокацій утримувати стабільність. Проте, вона зберігається, і це очевидний факт.

До речі, про ціну заяв наших опонентів. Їм мало того, як вони зганьбилися, коли їздили Європою і закликали бойкотувати чемпіонат з футболу. Український народ репутацію своєї держави відстояв, а ці пани навіть не почервоніли, продовжують брехати. У чому тільки вони не звинувачують чинну владу! Що тільки не вигадують, щоб довести, ніби ніяких позитивних змін у країні немає!

Вони, що, розраховують, що таким чином люди забудуть, яке «покращення» вони зробили в Україні буквально кілька років тому? Коли гривня обвалилася у 2 рази, громадяни не могли отримати свої вклади у банках, а зарплати і пенсії знецінювалися на очах? Коли вкладені в житло кошти громадян застрягли в довгобудах, коли зупинялися будівництва і підприємства, мільйони людей втрачали роботу і доходи? Коли не будувалися ні лікарні, ні дитячі садки, ні дороги?

Опозиція кличе народ повернутися до такого свого «покращення». Але людям потрібні не казки, а реальні результати.

Складно, не так швидко як ми хочемо, але країна змінюється на краще. Будуються і модернізуються лікарні, школи, дороги. Прикрашаються наші міста: з’являються сквери, парки, фонтани. Будуються театри і музеї.

Відроджується житлове будівництво і розгортається будівництво соціальної інфраструктури.

Послідовно реалізується нова соціальна політика Президента України. Щокварталу підвищуються зарплати і пенсії.

Третій рік поспіль в країні зростає внутрішній товарообіг. Це свідчить про стале зростання купівельної спроможності громадян, правильність курсу на розвиток саме внутрішнього споживання і при тому вітчизняних товарів.

І все це в умовах, коли у світі, у більшості європейських країн, відбувається фінансово-економічна криза. У багатьох країнах про зростання взагалі забули. Натомість падає виробництво, росте безробіття, реально скорочуються соціальні гарантії.

Це очевидні факти, яких не хочуть бачити наші опоненти. Але не можна ігнорувати того, на якому тлі, в яких умовах ми продовжуємо підтримувати економічне зростання, продовжуємо адміністративну реформу, дерегуляцію економіки, які насправді дають позитивні результати.

Щойно опублікований звіт світового банку і міжнародної фінансової корпорації Doing Business-2013.

У цьому глобальному аналітичному рейтингу країн щодо умов ведення малого і середнього бізнесу Україна піднялась одразу на 15 сходинок. Таким чином, наша держава продемонструвала найбільший прогрес з-поміж європейських країн.

Це краща відповідь тим, хто брехливо стверджує, ніби в Україні неможливо робити бізнес, ніби мале і середнє підприємництво нищиться. Краща відповідь тим, хто демагогічно вимагає скасувати Податковий кодекс та інші дерегулятивні акти нашого Уряду.

Це очевидне, незалежне підтвердження того, що політика, яку здійснює наш Уряд, дає позитивні результати.

Насправді найбільше зростання рейтингу України – аж на 66 позицій, на 50-е місце в світі - відбулось саме за показником «простота започаткування бізнесу». А друга найвища оцінка – покращення рейтингу на 18 позицій -  саме за позитивні зрушення у сфері оподаткування.

Рейтинг Світового банку поставив Україну в ряд трійки країн-лідерів, які здійснили найбільш помітні та ефективні реформи у своїй економіці. Тому незалежні експерти оцінили політику нашого Уряду.

Водночас аналітичний звіт Світового банку містить ряд позицій щодо ризиків і недоліків розвитку бізнесу в Україні. Це природно. В живому процесі завжди є сильніші і слабші місця. Мистецтво управління полягає саме в тому, щоб вчасно оцінити тенденції, посилити сильні сторони і послабити ризики.

Тому нам необхідно ретельно проаналізувати висновки і зауваження, які містяться у цьому авторитетному рейтингу, знайти необхідні рішення для подальшого посилення позицій України.

Доручаю Міністерству економіки та торгівлі разом з Міністерством фінансів та Держкомпідприємництва зробити такий аналіз і запропонувати план практичних дій на наступний рік.

 

Шановні колеги!

Коли планується подальший соціально-економічний розвиток держави, цілком істотно, що наш Уряд хоче опертися у цьому і на молодь, яка і  буде рушійною силою розвитку.

Тому я ставлю завдання по-новому: молодіжна політика має бути не окремим завданням, не окремим напрямом діяльності Уряду, а системним принципом формулювання державної політики.

Позавчора в рамках ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» я зустрічався з представниками громадських молодіжних організацій. Розмова вийшла цікава і доволі гостра. На мої слова, що ми очікуємо від молодих людей пропозицій, нових ідей щодо модернізації країни, молоді люди відгукнулися майже одразу. Вони готові до співпраці, вони не бояться мислити креативно і пропонувати свої ідеї. Але, зрозуміло, у них недостатньо і управлінського, і власне життєвого досвіду.

Тому наш Уряд створює для молоді умови успішної самореалізації і  в політиці, і в економіці, і в гуманітарній сфері.

Один з практичних виявів такої політики – створення Молодіжної Ради при Уряді. Сьогодні на засіданні Кабінету Міністрів буде затверджено персональний склад Молодіжної ради. Таким чином, всі рішення Уряду, які прямо чи опосередковано торкатимуться молоді, будуть проходити своєрідну «молодіжну експертизу», і жодне рішення без поради з представниками молоді не відбудеться.

Гадаю, ми спільними зусиллями, разом с Молодіжною радою при Кабінеті Міністрів, зможемо розробити та втілити абсолютно нову, інноваційну державну програму, спрямовану на вирішення дійсно життєво важливих, першочергових для молодих людей питань. А саме: як отримати якісну освіту, а потім – пристойну роботу з гарним заробітком, як отримати квартиру, як захищати права та інтереси молодих фахівців перед роботодавцями тощо.

Уряд розраховує на активність та ініціативність кожного члена Молодіжної ради.

 

Шановні члени Уряду! Шановні присутні!

 

Ще кілька міркувань щодо завершення виборчої кампанії.

У чому особливість нинішніх виборів? Законодавчий орган формується за змішаною системою. Люди отримали можливість голосувати і за партії, і за кандидатів-мажоритарників, які представлятимуть конкретні місцеві громади.

Вибір на користь змішаної системи був підтриманий і всіма політичними силами, і українським суспільством у цілому. Тому що така система означає підвищення відповідальності конкретного депутата і є поверненням саме до європейської демократичної політичної традиції.

Тепер кожен регіон країни буде представлений своїм конкретним депутатом. І люди мають усвідомити, наскільки важливо: яким саме буде цей їх представник. Наскільки підготовленим, працездатним і конструктивним. Я щиро бажаю, щоб у мажоритарних округах було обрано людей справи. Більше того, я вірю, що так і буде. Оскільки спілкування з людьми в регіонах переконало мене, що здоровий глузд бере гору. Так, люди чимось невдоволені, висловлюють владі справедливі претензії, критикують. Ми самі чесно кажемо людям, що ми тільки на початку шляху перетворень. Багато чого ще не зроблено, багато що тільки розпочинається. Так ось, попри все це, я побачив, що люди довіряють у першу чергу справам.

Критикують тих, хто щось робить, але на них і роблять ставку. Не на популістів та любителів порозмовляти. А на тих, хто готовий до складної законодавчої роботи, щоб і в певному регіоні, і в країні в цілому відбувались  необхідні перетворення.

Уряд зробив все можливе, аби парламентські вибори в Україні відбулися максимально відкрито і прозоро, безперешкодно і для політичних сил, і для виборців.

Тому я вимагаю від всієї місцевої влади, і ,безумовно, надавати приміщення, наприклад, для зустрічі з виборцями для всіх партій, а також кандидатів, які беруть участь у виборах.

Підкреслюю для всіх без виключення – не має бути жодних перепон для агітації. Правоохоронні органи повинні оперативно реагувати на звернення для усунення будь-яких порушень закону. І якщо виникають питання, ми готові їх швидко розглядати і знаходити рішення.

На цьому я вже наголошував минулого тижня під час зустрічі з представниками ОБСЄ. Про це буде говорити сьогодні наш Міністр закордонних справ, якому доручено зустрітись з міжнародними спостерігачами і представниками дипломатичного корпусу. Всі питання і зауваження, які прозвучать, я також особисто розгляну. І на все дам відповідь під час зустрічі ще з більшою аудиторією спостерігачів, яка запланована на п’ятницю.

Хотів би наголосити на тому, що всі гілки влади отримали категоричне доручення: відповідно до своєї компетенції надавати всю необхідну підтримку і допомогу міжнародним спостерігачам, яких ми самі запросили.  Особливо звертаю увагу керівників регіональних і місцевих адміністрацій: ви персонально відповідаєте за сприяння місії міжнародних спостерігачів на вашій території. Навіть натяк на відмову співпрацювати, зволікання з розглядом питань, Уряд буде розглядати як надзвичайну ситуацію, створену з вашої вини.

А роботи зі сприяння спостерігачам буде багато, тому що на ці вибори їх прибуло безпрецедентна кількість: загалом ми очікуємо близько 5 тисяч іноземних спостерігачів.

Також за перебігом виборів з українського боку спостерігають: 68 громадських організацій, понад 19 тисяч офіційних спостерігачів від громадських організацій, понад 85 тисяч офіційних спостерігачів від кандидатів у депутати, майже 115 тисяч спостерігачів від політичних партій, 694 акредитованих журналісти.

Всі політичні сили під час виборчої кампанії отримали рівний доступ до ЗМІ та можуть вільно проводити агітацію.

Як свідчить моніторинг Держтелерадіо, що базується на даних статистики, опозиційні сили більше представлена в теле- і радіоефірі, в друкованих ЗМІ та Інтернеті. У півтора-два рази більше, ніж провладні сили.

Так, на провідних загальнонаціональних телеканалах за період 24 вересня – 14 жовтня 2012 року обсяг ефірного часу, присвяченого висвітленню дій та точок зору представників опозиції, був на 62% більше, ніж обсяг ефірного часу, який використали представники влади разом з представниками Партії регіонів.

Напередодні голосування окремо хочу наголосити, що представники опозиції є в усіх виборчих комісіях. І вони мають всі можливості приймати повноцінну участь в їх роботі.

Ще раз хочу чітко заявити: у проведенні чесних виборів і безумовно легітимному їх результаті, в першу чергу зацікавлені ми самі. Тому що країну потрібно модернізувати, зробити сучасною, а це можливо тільки за умови, коли влада міцно спирається на довіру виборців. Як вони вирішать – так і буде. Але я впевнений, що альтернативи розпочатому Президентом України курсу на зміцнення держави та зростання добробуту громадян немає. І найголовніше – соціальні ініціативи Президента України, а саме: зростання пенсій і заробітної плати, виплата вкладів «Ощадбанку», реалізація програми «Доступне житло», - будуть відбуватися послідовно, чітко і зручно для людей.

 

Дякую за увагу.

версія для друку