українська російська англійська
Міністерство культури розробило механізми підтримки державних кіностудій
26.10.2012 | 12:47
Прес-служба Міністерства культури

Протягом останніх двох років вітчизняне кіновиробництво почало набирати помітних  обертів. Завдяки новітній системі відбору кінопроектів, які претендують на державне фінансування або державну підтримку – шляхом відкритих пітчингів – суттєво збільшилась кількість кінопродукції, що запускається у виробництво.

На жаль, такий прорив жодним чином не вплинув на діяльність державних кіностудій, більшість з яких й досі перебувають у критичному стані. Аби вирішити питання стабільного функціонування та подальшого розвитку державних кіностудій та враховуючи звернення їхніх директорів, які пропонують реалізувати державне замовлення на кіновиробництво через державні кіностудії, Міністерство культури ініціює нову процедуру державної підтримки у галузі кіно.

«Державні кіностудії, які знаходяться в сфері управління Мінкультури, функціонують і працюють як державні підприємства. Як і кожне державне підприємство, кіностудії зобов`язані займатися господарською діяльністю, - прокоментував  Міністр культури Михайло Кулиняк. -  У їхньому випадку – це діяльність у сфері кіновиробництва. Передова система відбору кінопроектів для отримання державного фінансування, яку рік тому запровадило Держкіно, показала, що чим більше проектів відбирається для запуску у виробництво, тим більше з`являється новостворених кіностудій, які прагнуть освоювати бюджетні кошти. Це або приватні підприємства, або товариства з обмеженою відповідальністю. У звзку з чим до нас почало надходити багато звернень від громадськості та народних депутатів щодо спроможності таких кіностудій дотримуватися фінансової бюджетної дисципліни.

У той же час державні кіностудії, фінансування яких на сьогодні складає  лише 15% від фінансування всієї кіногалузі, не мають достатнього фінансового ресурсу для свого функціонування та розвитку. Більш того, вони постійно знаходяться під тиском невиплати заробітної платні, що створює соціальне напруження.

Рішення, яке запропонувало Мінкультури, полягає в тому, щоби державне фінансування, яке виділяється на той чи інший кінопроект, направлялося Держкіно на одну з державних кіностудій (тобто, на державне підприємство), звідки кошти вже будуть перераховуватися на творчу групу, яка забезпечить зйомку кінопроекту.

Подібним чином Міністерство проводить всі культурно-мистецькі заходи. Державні кошти, що виділяються на проведення заходу, переводяться на рахунки державних підприємств, які заключають угоду з виконавцем заходу. Виконавці, як творчі особистості, організовують захід так, як вважають за потрібне – а ДП забезпечує фінансування та контролює проходження і використання бюджетних коштів.

Одже, форма розрахунків з приватними кіностудіями через державні підприємства (державні кіностудії) не несе жодних утисків для виробників фільмів – лише забезпечує прозоре проходження бюджетних державних коштів.

Коли державні кошти напряму йдуть на приватні підприємства, дуже важко відслідкувати  відрахування всіх податків і всі інші необхідні відрахування. Ми – за контроль проходження і використання бюджетних коштів. І цим в першу чергу має займатися Державне агентство з питань кіно.

Тому вся продюсерська система працюватиме в тому ж режимі, в якому працювала досі. Система відбору кінопроектів і надалі відбуватиметься через експертну комісію, і жодних перебирань повноважень знімальної групи, її авторських прав і свобод державними кіностудіями не передбачається.

Наша мета полягає в одному – ми хочемо відродити державні кіностудії, які мають бути задіяними у кіновиробництві. У державних кіностудій звляться обігові кошти, це надасть стимули для розвитку їхніх матеріально-технічних баз, для того, щоби вони могли конкурувати і на рівних умовах надавати послуги знімальним групам. Підкреслюю: саме  надавати послуги, тобто ставати кінофабриками, оснащеними новітнім обладнанням та технологіями, як це відбулося в інших країнах.

Рішення остаточно ще не прийнято. Ми вже створили Раду з питань кінематографії (її персональний склад погоджено на засіданні Колегії Міністерства культури), і першим питанням на її обговорення буде винесено саме це питання. Щоби ще раз ґрунтовно його проговорити, а найголовніше –  заспокоїти всіх продюсерів: жодного їхнього утиску з боку державних кіностудій Міністерство культури не допустить».

Довідково

До сфери управління Міністерства культури України відносяться:

 1. Державне підприємство «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка»

2. Державне підприємство «Українська кіностудія анімаційних фільмів»

 3. Державне підприємство «Українська студія хронікально-документальних фільмів»

 4. Державне підприємство «Національна кінематека України»

5. Державне підприємство «Національний центр Олександра Довженка»

версія для друку