українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Уряду 31 жовтня 2012 року
31.10.2012 | 10:22
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Шановні запрошені!

В Україні відбулись безумовно демократичні, вільні і прозорі вибори до Верховної Ради.

Що дає підстави стверджувати це?

Голосування відбулось абсолютно на всіх дільницях, ніде волевиявлення наших громадян не було ускладнене або зірване. Явка була високою і в цілому відповідала активній позиції політичних сил і громадян під час передвиборчої кампанії.

Безпрецедентні зусилля, яких ми вжили для забезпечення відкритості виборів, виправдались. Відеофіксація всюди працювала надійно. Ми це зробили, незважаючи на те, що для реалізації цього масштабного проекту був украй стислий термін і далеко не європейські умови щодо якості зв’язку, наявності досконалої інтернет-мережі тощо.

Відеофіксація стала потужним превентивним заходом проти порушень і фальсифікацій. А також є документальною базою у спірних випадках.

Усі спостерігачі (а їх була дуже велика кількість) мали необхідний доступ до виборчого процесу. Представники політичних сил-учасниць виборів контролювали всі процеси в ході виборів настільки, наскільки мали бажання і сили.

Загальна кількість зафіксованих порушень та їх суть такі, що абсолютно не дають підстав сумніватися у легітимності виборів, у тому, що відбулось дійсно вільне, свідоме волевиявлення громадян України.

Нарешті, підрахунок голосів практично завершено. І що ж ми бачимо? Що відомості, офіційно оприлюднені Центральною виборчою комісією, практично співпадають з даними екзит-полів та соціологічних опитувань щодо результатів правлячої партії та її головних опонентів. Щоправда, окремі опозиційні сили отримали результат більший, ніж передбачали соціологи. Але це питання не до влади.

Тобто, перед нами класична картина добре організованих, демократичних, чесних і прозорих виборів. Як би це не заперечували наші запеклі противники.

До, речі, якщо об’єктивно почути думки, оцінки і звіти міжнародних спостерігачів, які вже оприлюднені, то вони зафіксували те ж саме.

Так, водночас спостерігачі вказують на певні недоліки чи окремі порушення. На жаль, вони завжди бувають на виборах. Особливо у такій великій державі, як Україна.

Але тут важлива саме неупередженість оцінок та об’єктивність висновків. Дехто, звичайно, хоче бачити, як у крилатому вислові, склянку радше напівпорожньою, ніж напівповною.

Ми вдячні спостерігачам за ті об’єктивні зауваження, пропозиції та звернення щодо конкретних випадків, які допоможуть вдосконалити практику демократичних виборів у майбутньому. Ми вдячні, що місія міжнародних спостерігачів в цілому сприяє розвитку і вдосконаленню демократії в Україні. І готові виправляти недоліки, на які звернули нашу увагу спостерігачі.

Водночас я хотів би застерегти від спекуляцій щодо критичних зауважень, які пролунали від окремих спостерігачів. Та що їх окремі політичні сили намагаються використати для дискредитації вибору народу України.

Біля 20 мільйонів громадян проголосували на цих виборах. Майже 685 тисяч членів виборчих комісій різних рівнів забезпечували голосування та підрахунок голосів. Підкреслю, що вони представляли абсолютно всі політичні сили-учасниці виборів. Біля чотирьох тисяч спостерігачів від закордонних країн і міжнародних організацій, від українських громадських організацій, від партій та від кандидатів у депутати ретельно спостерігали за дотриманням виборчого законодавства.

Ці люди напружено, часто без сну працювали кілька діб.

Особливе навантаження прийшлося на членів виборчих комісій. Вони виконували важку і відповідальну роботу у стресовій обстановці. Часто під тиском, м’яко кажучи, неадекватних кандидатів та представників радикальних політичних сил.

Всі ці люди заслуговують на об’єктивну оцінку. На подяку за їх самовіддану роботу, за їх витримку і громадянську позицію. І аж ніяк не заслуговують на паплюження результатів того, що вони так важко забезпечували.

Зрештою, чотири політичні сили, які в ході передвиборчої кампанії виступали в опозиції до правлячої Партії регіонів, стовідсотково входять до нового складу законодавчого органу. Хіба це не показник чесних виборів?

Натомість недобросовісні критики української демократії хочуть піддати сумніву вибір мільйонів громадян України.

Але ж ці мільйони людей на власні очі бачили правду: вибори чесні. Кілька десятків чи навіть сотня прискіпливо вишуканих порушень не спростують цього факту.

Чому ж тоді звучать такі упереджені оцінки? Тільки тому, що Партія регіонів отримала переконливу перемогу на цих виборах?

Партія регіонів перемогла у складних, відкритих політичних змаганнях. Перемогла як за партійними списками, так і в мажоритарних округах, де люди оцінювали практичні справи кандидатів. Наша партія перемогла відповідно до законів України. І цей факт треба визнати. Подобається комусь чи не подобається, але це є незаперечний факт.

І він також заслуговує на повагу. Тому що таким чином громадяни України підтримали курс Президента на модернізацію нашої країни.

Курс, який дозволив за два з половиною роки збільшити мінімальну заробітну плату у півтора рази. Середня заробітна плата за цей час зросла на 60%. Темпи зростання доходів громадян утричі перевищили темпи зростання цін.

Середній розмір пенсії порівняно з початком 2010 року виріс більше, ніж на третину, або на чотириста гривень. Близько 5 мільйонів вкладників «Ощадбанку» отримали поточного року компенсацію вкладів. І цю програму буде продовжено наступного року і далі.

Товарообіг збільшується щороку приблизно на 20%. Тобто, збалансовано зростає платоспроможний попит на внутрішньому ринку.

За два з половиною роки побудовано, реставровано і відремонтовано тисяча сто дитячих садочків і 6300 шкіл. У 2,4 раза збільшено допомогу при народженні дитини.

Наші опоненти некоректно порівнюють зарплати в Україні та у країнах Європи. Перше питання до них: чому вони не порівнювали, коли самі були при владі? Друге питання: чому вони не порівнюють темпи зростання зарплати? У нас вони – 60%, а В Польщі за цей час – біля 10%. Або середня пенсія в Україні виросла на третину, а в Польщі лише на 10%. 

Все пізнається у порівнянні. Тому треба порівнювати коректно. Наприклад, сказати, що темпи зростання валового внутрішнього продукту з одного боку, і соціальних стандартів, доходів та товарообігу в Україні у кілька разів вищі, ніж, наприклад, у тій же Польщі.

Таким чином, на відміну від наших опонентів, які не хочуть бачити нічого позитивного, наші громадяни оцінили позитивні перетворення в країні та визнали необхідність їх продовження.

Це дуже важливе для нас визнання. Це мандат на продовження перетворень, яким ми повинні ефективно скористатися.

Вчора на своїй сторінці у «Фейсбуку» прочитав таке привітання від економіста з Луганщини Світлани Литовченко: «За вашу і нашу перемогу, Миколо Яновичу! Вона дуже важлива для нас. Зараз дуже важливо не зруйнувати крихку стабільність в країні». Люди перемогу Партії регіонів сприймають як свою. Як шанс на утримання стабільності у неспокійній світовій ситуації.

Довіра до політики влади - це головний підсумок виборів, які відбулися. І ми відповідаємо за те, щоб виправдати таку довіру людей.

Але ми не закриваємо очі і на другий висновок. Відбулась певна радикалізація суспільства. В першу чергу вона породжена тим, що світова фінансово-економічна криза затягнулась. Це суттєво стримує розвиток України.

Світова криза повторює класичні моделі соціально-економічних кризових явищ, які відбувались у минулому столітті. Нагадаю, тоді на хвилі економічної кризи в Європі до влади проривалися радикали найгіршого ґатунку. І їх влада стала трагедією для народів Європи. Не треба про це забувати.

Тому криза є головним ворогом демократії в Україні. Головним ворогом на нашому шляху до добробуту, до високих стандартів життя.  Це спільний ворог народу України. І відповідно, всіх патріотичних, конструктивних політичних сил.

Для нас не існує особистих і партійних амбіцій. Існують інтереси країни. Тому я вже заявляв, що Партія регіонів готова до співпраці. З усіма конструктивними силами, для яких понад усе – інтереси народу України.

Таким чином, ми простягаємо руку вчорашнім опонентам. Але якщо у відповідь зустрінемо деструктивний популізм та демагогію, ми готові самостійно вирішувати проблеми розвитку нашої держави.

Що це означає? Що перетворення мають відбуватися швидше і ефективніше. З одного боку, для цього є велика підтримка курсу правлячої партії з боку виборців. З іншого боку, до цього зобов’язує те, що треба невідкладно і дуже серйозно підвищувати рівень життя людей в Україні.

Виборча кампанія, активне спілкування кандидатів від Партії регіоні з людьми підняла «нагору» масу проблем, які досі залишалися у полі зору тільки місцевих органів влади. А вони не мали достатньо ресурсів для вирішення таких проблем. Завдяки нашим кандидатам весь цей величезний комплекс питань внесено на розгляд Уряду, міністерств і відомств. Вимагаю, щоб разом з місцевою владою було розроблено комплексну програму, план вирішення таких проблем на рівні буквально кожного населеного пункту. Таку програму, безумовно, треба відобразити у бюджеті 2013 року та бюджетах наступних років.  

Нам доводиться вирішувати глибокі, тяжкі та застарілі проблеми, які гальмують розвиток України. Усунути їх ми повинні буквально за кілька років. Власне: в основному усунути саме за каденцію новобраного парламенту. Іншого варіанту просто немає.

Ми це чудово знаємо і розуміємо свою відповідальність. І плани Уряду зобов’язані будувати, виходячи з такого усвідомлення ситуації.

Тому вже сьогодні ми приступаємо до уточнення, конкретизації планів щодо подальшого виконання соціальних ініціатив Президента, будівництва доступного житла, створення нових робочих місць, модернізації навчання та подальшого працевлаштування молоді, щодо якісного покращення медичного обслуговування в усіх куточках країни тощо.

Шановні члени Уряду! Шановні запрошені!

Насправді вибори ні на один день не переривали нормальної практичної роботи Уряду. Це добре, і я дякую за це всім відповідальним працівникам виконавчої влади.

Тепер всі, хто був у передвиборчій відпустці – повернулися. Час повністю включитися в роботу.

Тому що аналіз виконання доручень Президента України, Уряду, який на мою вимогу спеціально був зроблений до сьогоднішнього засідання, засвідчив, що окремі важливі завдання пригальмовані.

Сьогодні ми проаналізуємо стан виконання плану дій поточного року та розглянемо проект Національного плану дій на наступний рік.

Шановні колеги! Ви чудово знаєте, скільки в країні невирішених проблем. Скільки у людей очікувань на покращення життя. І як у нас мало часу та ресурсів. Тому треба сконцентруватися. Не хапатися за все. Визначити вирішальні напрямки розвитку. Створити умови максимального сприяння приватній ініціативі. Щоб залучити додаткові ресурси, прискорити розвиток.

План дій на 2013 рік має бути конкретним, відпрацьованим за етапами, механізмами та виконавцями. Ми маємо визначити практичні критерії, показники виконання цього плану дій. Це буде його невід’ємною складовою частиною. А виконання – оцінкою роботи кожного керівника міністерства і відомства, керівника регіональної адміністрації.

Дякую за увагу.

версія для друку