українська російська англійська
Українці жодного разу не скористалися можливостями міжнародної конвенції щодо опіки над дітьми
01.11.2012 | 15:50
Прес-служба Міністерства юстиції

Громадяни України жодного разу не скористалися можливостями та правовими інструментами, які надає громадянам нашої держави Європейська конвенція про визнання та виконання рішень стосовно опіки над дітьми та про поновлення опіки над дітьми. Про це повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович з нагоди річниці набуття для України чинності указаним міжнародним актом (Конвенція набрала чинності для України 1 листопада 2008 року).

Міністр наголосив, що указаний міжнародний документ, який діє у відносинах України з 37 країнами світу, є важливим правовим інструментом для визнання і виконання рішень судів, що стосуються питань здійснення батьківських прав.

Так, застосування положень Конвенції і використання передбачених нею механізмів дозволяє максимально перешкоджати неправомірному переміщенню дітей через державні кордони та поновлювати порушені права опіки.

Конвенція запроваджує механізми, які забезпечують визнання та виконання рішень стосовно опіки над дитиною, гарантують право доступу батьків до дитини, належне вирішення проблем, що виникають у випадках, коли дітей неправомірно переміщують через державні кордони, а також передбачає заходи для поновлення опіки над дітьми у випадках її свавільного припинення, що сприяє посиленню захисту дітей.

Будь-яка особа, яка отримала на території держави, з якою Україна перебуває у договірних відносинах, рішення стосовно опіки над дитиною, і яка бажає, щоб це рішення було визнане або виконане в іншій договірній державі, може подати із цією метою заяву. Зокрема, в Україні функції Центрального органу з виконання зазначеної Конвенції покладено на Міністерство юстиції.

Проте, за словами Міністра юстиції, українці, вочевидь, не достатньо обізнані зі своїми правами та можливостями, які надають їм зокрема міжнародні акти, чинні для нашої держави.

Так, протягом терміну чинності для нашої держави Конвенції про визнання та виконання рішень стосовно опіки над дітьми Міністерство юстиції як Центрального органу з виконання Конвенції не отримало жодного звернення від громадян України.

Разом з тим, Мін‘юст отримує клопотання про визнання і виконання рішень щодо опіки над дітьми від договірних держав. Зокрема, у 2009 році надійшло клопотання про визнання та надання дозволу на виконання рішення суду про повернення дитини до ФРН, повернення дитини відбулося до розгляду клопотання судом. У 2010 році надійшло 3 клопотання про визнання на території України рішень іноземних судів (ФРН, Кіпр, Італія) про призначення опіки над дітьми, з яких судом було відмовлено у визнанні 1 рішення. У 2012 році надійшло клопотання про визнання рішення іноземного суду  (Данія) про призначення опіки над дитиною.

Міністр юстиції нагадав, що на сьогодні учасницями Конвенції є 37 держав, включаючи Україну, а саме: Андорра, Австрія, Бельгія, Болгарія, Кіпр, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Італія, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Молдова, Чорногорія, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Польща, Румунія, Сербія, Словаччина, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Великобританія, колишня югославська Республіка Македонія та Туреччина.

Як відомо, Європейську конвенцію про визнання та виконання рішень стосовно опіки над дітьми та про поновлення опіки над дітьми 1980 року було ратифіковано Україною 6 березня 2008 року. Конвенція набрала чинності для України 1 листопада 2008 року.

Конвенція є правовою підставою для визнання і виконання рішень, що стосуються питань здійснення батьківських прав. Рішення стосовно опіки, ухвалене в одній Договірній Державі, визнається та, якщо воно підлягає виконанню у Державі походження, приймається до виконання в будь-якій іншій Договірній Державі.

Конвенція також запроваджує співробітництво між компетентними органами Договірних Держав. В Україні функції Центрального органу з виконання зазначеної Конвенції покладено на Міністерство юстиції.

Термін «опіка» у Конвенції вживається для визначення прав піклування про дитину, які належать батькам, одному з батьків або іншій особі як фізичній, так й юридичній, установі чи організації. Таким чином, рішення стосовно опіки стосується, зокрема, права обирати місце проживання дитини, або стосується права доступу до неї.

Конвенція не застосовується до рішень, метою яких є визначення виключно законного представництва або забезпечення представництва інтересів дітей у майнових питаннях. У той же час такі рішення можуть прийматися до визнання і виконання у тому разі, коли вони безпосередньо стосуються опіки.

версія для друку